Buty trekkingowe – idealne na wędrówki po górach

Wydarzenia

Buty trekkingowe – idealne na wędrówki po górach

15.09.2019
autor: materiał zewnętrzny
Jesień to idealna pora na wycieczki po górach oraz na piesze wycieczki za miasto. Aby odpoczynek na łonie natury był udany i bezpieczny, należy wybrać odpowiednie obuwie, które pozwoli nam uniknąć urazów, skręceń, otarć i pozwoli w komfortowy sposób pokonywać piękne trasy w górach czy w lasach.
 

Do chodzenia po trudnych powierzchniach idealnie nadaje się obuwie trekkingowe. Przy poruszaniu się po trudnych nawierzchniach stopy narażone na różnego rodzaju urazy. Adidasy czy inne buty sportowe nie zapewnią stopom odpowiedniej ochrony.
 

Jak wybrać buty trekkingowe?

Biorąc pod uwagę bogactwo fasonów, materiałów, rodzaje podeszw, wysokości wybór obuwia trenkkingowego wbrew pozorom nie jest łatwym zadaniem. Przede wszystkim trzeba ustalić, w jakich terenach będziemy używać obuwia. Czy będą to góry niskie czy wysokie, czy może szukamy uniwersalnych butów na każdą porę roku i na każdą pogodę.

Jeżeli wybieramy się w niższe góry z przewagą leśnej ściółki i piaszczystego podłoża, wystarczą niskie buty, nie zakrywające kostki. Posiadają mocną, grubą podeszwę, są wygodne, nieprzemakalne, ale nie chronią kostki. Są za to lżejsze i bardziej przewiewne niż buty wysokie zakrywające kostkę.

Wysokie buty należy wybrać, gdy planujemy wędrówki po trudniejszych szlakach z przewagą podłoża skalnego. Takie buty z reguły mają bardzo twarde podeszwy, przez które ciężko jest wyczuć kamienie i skały.

Zarówno buty trekkingowe damskie, jak i męskie podobnie jak każde inne buty należy przymierzać po południu, gdy stopy są już zmęczone. Buty, które przymierzymy rano, gdy jesteśmy wyspani i wypoczęci po całym dniu pracy mogą okazać się ciasne i niewygodne. W trakcie marszu stopy zawsze nam puchną i w górach na dużych wysokościach ta różnica może być jeszcze większa.

W trakcie przymierzania obuwia warto założyć skarpetkę trekkingową. Taka skarpetka zazwyczaj jest grubsza od zwykłej skarpetki. Jeśli buty są wygodne, nigdzie nie uciskają, nie uwierają, warto jeszcze przetestować, czy ich rozmiar jest rzeczywiście odpowiedni. W tym celu warto przejść się kilka razy po schodach opierając stopę tylko na palcach. Najlepiej też pochodzić w butach 15-20 minut. Jeżeli buty w dalszym ciągu są wygodne, możemy czuć się zadowoleni, że wybraliśmy właściwy rozmiar obuwia. Jeżeli jednak po zakupie buty okażą się niezbyt wygodne, zwróćmy je lub wymieńmy na inne.

MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Idziemy słuszną drogą (foto)

Idziemy słuszną drogą (foto)

- mówił Jan Abramczyk, gdy rada gminy, w czwartek 10 stycznia, uchwała budżet na 2019 r. Nie wszyscy byli jednak takiego zdania, wytykając m.in. zbyt duże koszty związane z budową pl. Miejskiego.
zobacz więcej
Pijany kierowca rozbił się na latarni

Pijany kierowca rozbił się na latarni

2,5 promila miał kierowca, który we wtorek 19 lutego wieczorem zatrzymał się na słupie oświetleniowym.
zobacz więcej
LIST DO REDAKCJI: Gimnazjum nr 2 i co po nim?

LIST DO REDAKCJI: Gimnazjum nr 2 i co po nim?

We wrześniu tego roku, jako nauczyciele przeznaczonego do wygaszenia Gimnazjum nr 2  w Wyszkowie, na łamach lokalnych gazet, opublikowaliśmy list otwarty do mieszkańców Wyszkowa. Dzieliliśmy się z Państwem naszymi obawami, które dotyczyły likwidacji szkoły w budynku przy ul. Sowińskiego 55. Zapowiadaliśmy swoją determinację w działaniach mających na celu obronę szkoły. Dlatego czujemy się zobowiązani zdać Państwu sprawozdanie z tego, co dotychczas się wydarzyło w tej sprawie. Dziś mamy pierwszy sukces. Mamy zapewnienie władz miasta, że w budynku tym nadal będą prowadzone lekcje. Ale czy normalna szkoła zapewniająca ciągłość uczenia dzieci przez wiele lat?
zobacz więcej
Można osobiście, ale lepiej przez Internet

Można osobiście, ale lepiej przez Internet

Od 1 sierpnia w Ośrodku Pomocy Społecznej będzie można osobiście składać wnioski o ustalenie prawa do świadczeń rodzinnych, świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego oraz świadczenia Dobry Start na nowy okres zasiłkowy 2020/2021. Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne, OPS zachęca do składania wniosków drogą elektroniczną.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom