Andrzej Wajda nagrywał w Wyszkowie

Wydarzenia

Andrzej Wajda nagrywał w Wyszkowie

11.10.2016
autor: Elżbieta Szczuka
Wieczorem 9 października zmarł w Krakowie Andrzej Wajda, wybitny reżyser filmowy i teatralny, senator RP w latach 1989-91, laureat Oscara za całokształt twórczości. Dziesięć lat temu, właśnie w Wyszkowie, rozpoczął zdjęcia do filmu „Katyń”, jednego z najbardziej osobistych dzieł w jego karierze. Jego ojciec, oficer wojska polskiego, w kwietniu 1940 r. został zamordowany w Charkowie.
Andrzej Wajda miał 90 lat, urodził się 6 marca 1926 r. w Suwałkach. Można powiedzieć, że pozostawił swoje ślady na terenie naszego powiatu. 
Dokładnie dziesięć lat temu na moście kolejowym w Wyszkowie reżyser rozpoczął zdjęcia do filmu o roboczej nazwie „Post Mortem”, później zatytułowanego „Katyń”. Ekipa filmowa przebywała u nas 3 i 4 października 2006 r. Kręcone w Wyszkowie sceny przedstawiały ucieczkę ludności cywilnej 17 września 1939 r. Znużeni, zszokowani, przerażeni, po przejściu przez most znaleźli się między Niemcami i Sowietami.
W połowie lat 60. XX w. Andrzej Wajda wraz z ówczesną żoną, aktorką Beatą Tyszkiewicz, nabył (i uratował) modrzewiowy dworek w Głuchach (gm. Zabrodzie), gdzie urodził się poeta Cyprian Norwid. Dworek przekazali córce Karolinie Wajdzie. Reżyser, jeśli tylko pozwalały mu na to liczne obowiązki, chętnie bywał w Głuchach. 
Andrzej Wajda zostanie pochowany w przyszłym tygodniu na cmentarzu na Salwatorze w Krakowie.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mieszkają i nie płacą

Mieszkają i nie płacą

Ponad 3,1 miliona złotych (!) wynosi w sumie zadłużenie mieszkań w blokach zarządzanych przez Wyszkowskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego oraz największą wyszkowską spółdzielnię mieszkaniową „Przyszłość”. Bulwersuje nie tylko wysokość tej kwoty, ale też fakt, że dłużnikami nie zawsze są ludzie biedni. W biurach obu zarządców półki zawalone są ugodami i sądowymi nakazami zapłaty, ale w niektórych przypadkach egzekucja komornicza jest zwyczajnie niemożliwa. TBS może przeprowadzić dłużnika do lokalu o niższym standardzie, ale co zrobić, jeśli niższego od już zajmowanego nie ma?
zobacz więcej
Grzmiało, błyskało, lało…

Grzmiało, błyskało, lało…

Burza, która przeszła nad Wyszkowem minionej nocy, dała się we znaki mieszkańcom i strażakom, którzy mieli pełne ręce roboty. 
zobacz więcej
Czy Centralna doczeka się przebudowy? (foto)

Czy Centralna doczeka się przebudowy? (foto)

Gmina Wyszków przygotowuje dokumentację przebudowy ul. Centralnej, od ul. Geodetów do Sikorskiego). Środki na realizację inwestycji planuje pozyskać z Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. We wtorek 26 czerwca odbyło się spotkanie mieszkańców z projektantem.
zobacz więcej
Czarny Tydzień w pomocy społecznej

Czarny Tydzień w pomocy społecznej

Pracownicy wyszkowskiego Ośrodka Pomocy Społecznej włączyli się do ogólnopolskiego protestu pracowników pomocy społecznej. Od 19 listopada trwa Czarny Tydzień. Termin protestu nie został wybrany przypadkowo. 21 listopada obchodzony jest Dzień Pracownika Socjalnego.
zobacz więcej
Bricomarche
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche