Akcja policyjnych antyterrorystów w Wyszkowie (foto, wideo)

Wydarzenia

Akcja policyjnych antyterrorystów w Wyszkowie (foto, wideo)

02.03.2019
autor: Sylwia Bardyszewska (opr.), fot., wideo KWP Radom
Dwa zlikwidowane narkotykowe laboratoria, magazyn do przechowywania środków odurzających oraz 27 osób zatrzymanych to wynik ostatnich działań policji na terenie Mazowsza. Antyterroryści nad ranem weszli również do jednego z mieszkań na wyszkowskim os. Polonez.
Policjanci ze stołecznego wydziału do walki z przestępczością narkotykową, współpracując z funkcjonariuszami z radomskiego wydziału „antynarkotykowego”, ustalili, że na terenie województwa mazowieckiego działa grupa, która zajmuje się produkcją oraz wprowadzaniem do obrotu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych. Dzięki pracy operacyjnej ustalono miejsca, gdzie mogą być produkowane narkotyki, osoby wchodzące w skład grupy, role jakie odgrywają, a przede wszystkim to, w jaki sposób został zorganizowany nielegalny proceder.
Już w sierpniu ubiegłego roku policjanci dotarli do pierwszego miejsca, gdzie, jak wynikało z ich informacji, wytwarzane są narkotyki. W domu na terenie powiatu wołomińskiego znajdowały się 3 linie technologiczne służące do produkcji amfetaminy. Funkcjonariusze zabezpieczyli tam urządzenia o dużej wydajności, takie jak: beczki, termostaty, grzałki, silniki, zawory, sterowaną elektrycznie czaszę grzewczą oraz odczynniki chemiczne. Przejęto prawie 50 kilogramów amfetaminy oraz 15 litrów prekursora BMK, z którego można wyprodukować kolejnych 30 kilogramów tego narkotyku oraz 2 litry substancji, z której można wytworzyć jeszcze 9 kilogramów substancji psychotropowej. Czarnorynkową wartość zabezpieczonego towaru oszacowano na kwotę około 2 mln złotych. Do sprawy zatrzymano czterech mężczyzn.
Z informacji policjantów wynikało, że podobna "fabryka", z której uczyniono stałe źródło dochodum, powstała również na terenie powiatu szydłowieckiego. W jednej miejscowości na tym terenie został wynajęty dom, gdzie powstała linia do produkcji BMK. Wszystko wskazywało na to, że osoby które mają związek z tym nielegalnym procederem, zorganizowały również narkotykowy magazyn w garażu na warszawskich Bielanach. W tym miejscu miała być przechowywana "gotowa" amfetamina oraz płynna jej wersja.
Na terenie posesji w powiecie szydłowieckim funkcjonariusze zatrzymali trzech mężczyzn. Okazało się, że w jednym z pomieszczeń gospodarczych jest produkowana amfetamina. Policjanci odkryli tam metalowy reaktor z pracującą chłodnicą zwrotną, mieszadłem i termometrem. Następnie funkcjonariusze udali się do miejsca, gdzie mogły być przechowywane gotowe narkotyki. W garażu na warszawskich Bielanach znaleźli prawie 0,5 kg 4-CMC oraz blisko 1,5 kg mefedronu. Mężczyźni usłyszeli zarzuty m.in. za wytworzenie znacznej ilości prekursora w postaci BMK i uczynienia sobie z tego przestępstwa stałego źródła dochodu. Dwóch z nich odpowie także za obrót znaczną ilością substancji psychotropowej.
Mimo zlikwidowania dwóch laboratoriów oraz magazynu, policjanci współpracując z Prokuraturą Okręgową Warszawa Praga, dążyli do ustalenia jak największej liczby osób, które miały związek z wytwarzaniem oraz wprowadzaniem do obrotu substancji, które były tam produkowane i przechowywane. Dzięki działaniom zorganizowanym wspólnie z policyjnymi antyterrorystami, w ich ręce trafiło kolejnych 20 osób. Jedno z zatrzymań miało miejsce nad ranem 19 lutego na osiedlu Polonez w Wyszkowie (w materiale wideo zatrzymania w Ostrowi Maz. i Wyszkowie). 
Podejrzanym przedstawiono m.in. zarzuty za wewnątrzwspólnotowy przywóz na teren RP substancji psychotropowej w łącznej ilości nie mniejszej niż 20 l amfetaminy, wytworzenia amfetaminy w ilości łącznej nie mniejszej niż 400 kg oraz wprowadzenia do obrotu co najmniej 560 kg amfetaminy, 120 kg marihuany i 6 kg mefedronu. Wszyscy mężczyźni zostali tymczasowo aresztowani przez sąd.
 
 
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom