Akacjowa z lipami, ale bez parkingów (foto)

Wydarzenia

Akacjowa z lipami, ale bez parkingów (foto)

09.05.2019
autor: Sylwia Bardyszewska
Gmina projektuje ulice Akacjową i Jutrzenki. Aby zachować okazały drzewostan, proponuje jednokierunkowe połączenie z drogą serwisową wzdłuż ul. Serockiej. Nie był to jednak główny temat konsultacji z mieszkańcami, które odbyły się w środę 8 maja. Mieszkańców zdecydowanie bardziej interesowała kwestia miejsc parkingowych, a właściwie jej braku.
 
Gmina planuje budowę ul. Akacjowej i Jutrzenki, wraz z odwodnieniem, oświetleniem i 2-metrowym chodnikiem (mieszkańcy wnioskowali również o budowę progów spowalniających). - Jakiś czas temu projekt był rozpoczęty, ale został wstrzymany - przypomniał Adam Mróz, naczelnik miejskiego wydziału inwestycji. - Chcemy do niego wrócić, żeby ta część miasta miała dobrą infrastrukturę. Jeśli gdzieś możemy zostawić szatę roślinną, to powinna zostać.
Właśnie ze względu na drzewostan, projektant przygotował dwa warianty włączenia ul. Akacjowej do drogi serwisowej wzdłuż krajowej ul. Serockiej. Pierwszy wariant zakłada pozostawienie okazałych lip, ale na krótkim odcinku ulica byłaby jednokierunkowa, tylko z możliwością wyjazdu na serwisówkę. Chodnik kończyłby się na wjeździe do bloku przy ul. Akacjowej 3 i następowałoby zwężenie ulicy do 3,5 m. Miejsce na chodnik wygospodarowano wzdłuż ogrodzenia bloku Serocka 30.
Drugi wariant zakłada budowę ulicy dwukierunkowej na całym odcinku, szerokości 5,5 m i obustronnymi 2-metrowymi chodnikami. W tym przypadku wszystkie drzewa musiałby zostać wycięte.
Nie ten temat jednak zdominował spotkanie. Mieszkańcy Akacjowej 3 pytali o możliwość budowy miejsc parkingowych. Znajdowały się we wcześniejszym projekcie, ale gmina musiała wycofać wniosek o pozwolenia na budowę w tym kształcie. Okazało się bowiem, że miejsca parkingowe znajdują się za blisko okien. Zgodnie z przepisami powinny znajdować się w odległości 10 m. Na parking szerokości 3,5 m nie ma miejsca.
To zła wiadomość dla mieszkańców Akacjowej 3.
- Jak mamy parkować? Gdzie znajomi, kurierzy mają się zatrzymać? Jak mamy więcej samochodów, to mamy chodzi z Meliorantów z zakupami i dziećmi?
Kłopot z parkowaniem mieszkańców Akacjowej, to także kłopot sąsiadów: - Państwo wiedzieliście, gdzie kupujecie mieszkania, że mało jest parkingów. Parkujecie na naszym ogrodzeniu. Proszę też nas zrozumieć.
Mieszkańcy Akacjowej za przykład podawali ul. Kochanowskiego, gdzie nie ma miejsc postojowych, a samochody parkują przy krawężnikach.
- Jak państwo widzicie w tym projekcie nie ma zakazu postoju. Zdajemy sobie sprawę, że parkowanie i tak będzie się odbywało - przyznał Adam Mróz. - To kłopot wszystkich osiedli, samochodów przybywa, na mieszkanie przypada więcej niż jedno auto. Tam, gdzie można, budujemy miejsca parkingowe. Ale w niektórych przypadkach sprzeciwiają się przepisy.
Mieszkańcy Akacjowej zaproponowali, by ruch jednokierunkowy odbywał się do ul. Kochanowskiego, a na miejsca parkingowe zgodzili się pod samymi swoimi oknami. - Nie mamy nic przeciwko temu - zapewnili. To jednak możliwość trudna do realizacji pod względem formalnym.
Uczestnicy spotkania zaproponowali nawet rezygnację z chodnika, na rzecz miejsc postojowych. - Najpierw mówicie państwo o spacerach z wózkiem, a teraz bez chodników chcecie budować. Progi chcecie, a chodników nie - skomentował inny mieszkaniec.
W kwestii włączenia Akacjowej do Serockiej dyskusji właściwie nie było. Adam Mróz zapowiedział, że gmina przedstawi Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do uzgodnienia wariant z drogą jednokierunkową i zachowanym drzewostanem.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom