90-lecie Rybienka Leśnego: piękno i potencjał (foto)

Wydarzenia

90-lecie Rybienka Leśnego: piękno i potencjał (foto)

20.09.2020
autor: Elżbieta Szczuka, Sylwia Bardyszewska
W weekend Rybienko Leśne hucznie obchodziło swoje 90-lecie. Były rejsy po Bugu, spacery po cennych historycznie i przyrodniczo miejscach Rybienka, bieg, wystawy, koncert i wielopokoleniowy piknik.
 
W 1930 r. Kazimierz Skarżyński, właściciel majątku Rybienko, rozparcelował należący do niego las leżący po drugiej stronie Bugu, z przeznaczeniem na nowe osiedle letniskowe. Aż do wybuchu wojny letnisko rozwijało się znakomicie, do czego przyczyniło się także powstałe w 1934 r. Stowarzyszenie Miłośników Osiedla Letniskowego Rybienko Leśne.
Jego tradycje kontynuuje Stowarzyszenie Miłośników Rybienka Leśnego i Okolic – organizator obchodów pięknego, okrągłego jubileuszu.
Organizatorzy wykorzystali wszystkie atuty swojego osiedla. Przede wszystkim postawili na rzekę i ukazanie jej niewątpliwych walorów. Od piątku do niedzieli można było popływać tradycyjną drewnianą łodzią, tzw. bykiem. „Olęder” dawniej służył do przewozu towarów, dziś doskonale sprawdza się w przewozie osób. Dużą popularnością cieszyły się sobotnie krótkie rejsy po Bugu. Ale była też możliwość znacznie dłuższej wycieczki: Warszawa - Wisła - Kanał Żerański - Jezioro Zegrzyńskie - Bug - Wyszków lub Wyszków - Bug - Jezioro Zegrzyńskie - Narew - Pułtusk.
Z kolei przy LOK-u przycumowana była tratwa Pielgrzym, dostępna dla wszystkich zwiedzających. 
Sobota była punktem kulminacyjnym obchodów, a miejscem centralnym - teren przy rybienkowskich stawach. Stamtąd około południa wyruszyły spacery po Rybienku i „Rybienkowska pętla”.
Rajd pieszy (6 km) nadbużańskimi ścieżkami, leśnymi ostępami i polami poprowadził Jurek Sitek. Jednocześnie odbył się spacer historyczny po Rybienku Leśnym (uczestnicy poznali historię osiedla oraz wybranych domów i ulic) poprowadzony przez Piotra Płochockiego.
Około południa na ulice Rybienka wyruszyli również miłośnicy biegania. Na „Rybienkowską pętlę” (ok. 5 km) zaprosili WOSiR i Klub Biegacza Wyszków oraz WOK „Hutnik”.
Wszyscy spotkali się ok. godz. 15 przy stawach, gdzie rozpoczął się piknik. Licznie zgromadzonych powitali prezes Stowarzyszenia Miłośników Rybienka Leśnego Adam Grześkiewicz i burmistrz Grzegorz Nowosielski, który objął nad imprezą honorowy patronat.
- Miło być patronem imprezy, która jest inicjatywą oddolną, czyli taką, która trafia w zapotrzebowanie i gust mieszkańców – stwierdził burmistrz. - Tę imprezę mieszkańcy Rybienka Leśnego wymyślili i przeprowadzili. I sportowo, i historycznie, i rekreacyjnie i przede wszystkim rodzinnie. Świetnie, że jest to wielopokoleniowy, rodzinny piknik. Na takich imprezach często mówię, że na początku imprezy pogodę zapewnia organizator, a później to w zależności, jak się grupa sprawuje. Widać po uczestnikach tego pikniku, że grupa sprawuje się rewelacyjnie. Raz jeszcze gratuluję tego przedsięwzięcia, cieszę się, że jako gmina mogliśmy wesprzeć ten piknik. Z okazji 90-lecia Rybienka Leśnego wszystkim mieszkańcom życzę sąsiedzkiej zgody, współpracy, wszelkiej pomyślności.
Życzenia mieszkańcom Rybienka Leśnego i wszystkim obecnym złożył też Adam Grześkiewicz. - Życzę, żeby wszyscy docenili piękno i potencjał tego miejsca. Wy jesteście tym potencjałem, najważniejsi są ludzie. Poza tym życzę tego, co jest najważniejsze w życiu – miłości. Wyszków wie o tym, bo w jego oficjalnym haśle jest „Pokochaj Wyszków”. A pokochaj Wyszków to także pokochaj Rybienko Leśne, bo jest ono częścią Wyszkowa. Tego wszystkim życzę, żebyście pokochali Rybienko Leśne. Ale jak wiemy, miłość bez uczynków jest martwa. Jak już pokochamy, to trzeba się wziąć do roboty, zacząć działać. I tego nam wszystkim życzę, żebyśmy rozwijali i zwiększali potencjał tego miejsca. Bo sam potencjał to za mało. Trzeba napiąć muskuły, ruszyć głową, coś zrobić. A najbardziej życzę państwu, stworzyli hasło, nawiązując do tego, co robią w Warszawie, żebyśmy w Wyszkowie i Rybienku mieli Dzielnicę Bug.
Jak to na jubileuszu, było „Sto lat” dla Rybienka Leśnego i urodzinowy tort.
Zaciekawienie wśród uczestników pikniku budziła wystawa fotograficzna, na której zestawiono archiwalne zdjęcia dawnego Rybienka ze współczesnymi, wykonanymi w tych samych miejscach (fot. Bronisław Gawur).
Dużą atrakcją był zlot zabytkowych pojazdów. „Impreza nawiązuje do tradycji przedwojennego gigantycznego parkingu funkcjonującego w tym miejscu” - do oglądania aut zachęcali organizatorzy. - „To tu właśnie docierały eleganckie limuzyny warszawskich letników przyjeżdżających tłumnie w letnie weekendy na modną i elitarną wtedy plażę w Rybienku Leśnym nad Bugiem.”
Fani motoryzacji mogli też z bliska przyjrzeć się tym starszym i tym zupełnie nowoczesnym motocyklom.
Muzyczną atrakcją pikniku był koncert Olga Prusik Band. Świętujący rozkoszowali się piękną pogodą, piknikowymi atrakcjami, rodzinną atmosferą, rozmowami i wspomnieniami...
Wielka Polska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość