Blisko pięćset lat temu, 10 września 1526 roku sejm mazowiecki złożył przysięgę na wierność królowi Zygmuntowi I Staremu, potwierdzając inkorporację samodzielnego dotąd księstwa do Królestwa Polskiego. Dla uczczenia tej niezwykłej rocznicy samorząd województwa mazowieckiego organizuje cykl wydarzeń naukowych, edukacyjnych i wystawienniczych.
Jak zauważa marszałek Adam Struzik przypadająca w 2026 roku 500. rocznica włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego jest doskonałą okazją, by przypomnieć dzieje Księstwa Mazowieckiego i ukazać dziedzictwo potomków Konrada I, którzy – sprawując rządy przez trzy stulecia – zakładali miasta, wznosili zamki, fundowali kościoły, kodyfikowali prawo, wydawali przywileje umożliwiające społeczno-gospodarczy rozwój regionu. Rządzili w średniowieczu, ale decyzje przez nich podjęte miały istotny wpływ na kształt współczesnego Mazowsza.
Wśród zaplanowanych wydarzeń znalazł się m.in.: program edukacyjny „Mazowiecki Projekt Żywej Historii”, adresatami którego są dzieci i młodzież szkolna z terenu Mazowsza oraz stacjonarna wystawa czasowa „Mazowsze dla Korony”. Więcej informacji na stronach: muzeumplock.eu oraz mscdn.pl
Jak się zaczęło?
Księstwo mazowieckie powstało na mocy testamentu Bolesława Krzywoustego, który w 1138 roku podzielił Polskę pomiędzy synów. Dzielnica mazowiecka przypadła Bolesławowi Kędzierzawemu (1122–1173). Początkowo uznawała zwierzchnictwo Krakowa, lecz kres temu położył później Konrad Mazowiecki (1188–1247), który również przyłączył nowe ziemie. To ten sam książę, który sprowadził na Mazowsze rycerzy Zakonu Szpitala Najświętszej Maryi Panny Domu Niemieckiego w Jerozolimie, czyli Krzyżaków.
Za jednego z najwybitniejszych książąt mazowieckich uznawany jest Siemowit III (1320–1371), który po śmierci Kazimierza Wielkiego w 1370 roku stał się w pełni niezależnym władcą na Mazowszu. Za sprawą pewnych tragicznych wydarzeń usłyszała o nim ówczesna Europa, a William Shakespeare wykorzystał tę historię jako kanwę „Zimowej opowieści”.
Jak się skończyło?
Prawo lenne stanowiło, że w razie bezpotomnej śmierci wasala, jego ziemie przyłączano do państwa suzerena. W XV w. jedno po drugim, mazowieckie księstwa przyłączano do Korony: rawskie, sochaczewskie, gostynińskie, aż wreszcie – płockie. Losy Piastów mazowieckich przypominały losy innych władców dzielnicowych: z licznych rodzin i wielu spadkobierców zostawali nieliczni, którzy najczęściej kończyli tragicznie, a podległe im księstwa przechodziło pod władzę królewską.
Na Mazowszu Piastowie przetrwali do 1526 roku, a śmierć ostatnich przedstawicieli tej linii – książąt Stanisława i Janusza III – wywołała wielkie kontrowersje.
Po inkorporacji do Korony we wrześniu 1526 r. z ziem książęcych utworzono województwo mazowieckie, które funkcjonowało w tych samych granicach aż do drugiego rozbioru Polski w 1793 r.
Cały artykuł dostępny jest na stronie mazovia.pl oraz na łamach miesięcznika Mazowsze serce Polski.


Wydarzenia
500–lecie włączenia Mazowsza do Królestwa Polskiego
17.03.2025
autor:
materiał Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Twoja opinia

Polska prezydencja w trosce o bezpieczeństwo w Europie

Poważny wypadek w Anastazewie (FOTO)
Do groźnego wypadku w Anastazewie (gmina Zabrodzie) doszło we wtorek, 15 kwietnia. Kierowca dosłownie roztrzaskał samochód osobowy na drzewie.
zobacz więcej

Poważny wpadek w Niegowie. Jedna osoba nie żyje
Do czołowego zderzenia dwóch samochodów osobowych doszło na drodze serwisowej w Niegowie, w poniedziałek 14 kwietnia.
zobacz więcej

Dobra robota w warsztacie zaczyna się od dobrych akcesoriów – praktyczny przewodnik
W pracy liczy się nie tylko doświadczenie, ale i narzędzia, które masz pod ręką. Możesz być najlepszym fachowcem, ale bez odpowiedniego osprzętu nie wyciśniesz z maszyny pełnej mocy. Pady polerskie, dyski do szlifierek kątowych czy rzepy do szlifierek to podstawowe narzędzia każdego profesjonalisty, który zajmuje się wykńczeniem powierzchni. Jeśli zależy Ci na efektywności, powtarzalności i bezpieczeństwie, to te produkty powinny znaleźć się w Twoim zestawie.

Pobierz gazetkę promocyjną
Oferta ważna: 8-18.05.2025 lub wg terminów przy produktach.
Najnowsze informacje
- Współpraca z architektem - klucz do wymarzonego domu
- Hoboki metalowe - niezawodne rozwiązanie do przechowywania substancji chemicznych i produktów spoż.
- Za kierownicą z piwem w ręku… na oczach policjantów
- Bezpieczny majowy weekend
- Pierwsza Komunia w sanktuarium św. Idziego (FOTO)
- Pielgrzymki do Sanktuarium Matki Bożej Osuchowskiej (FOTO)
- Święto Konstytucji 3 maja (FOTO)
- WTBS zbuduje nowy blok przy ul. Łącznej (FOTO)
- KOLARSTWO: 16. Memoriał Stanisława Królaka
- Motoserce – akcja promująca krwiodawstwo