5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wózkach widłowych elektrycznych!

Wydarzenia

5 rzeczy, które musisz wiedzieć o wózkach widłowych elektrycznych!

19.06.2018
autor: Red.
Współcześnie mali i średni przedsiębiorcy coraz częściej decydują się na zakup nowych czy używanych wózków widłowych. Nie jest to chwilowa moda, a raczej sensowne rozwiązanie umożliwiające poprawienie komfortu i wydajności pracy całej firmy.

Jednym z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych typów wózków widłowych są wózki widłowe elektryczne. Zdecydowanie ten rodzaj pojazdów wyróżnia się na tle pozostałych podobnych maszyn, głównie swoją uniwersalnością i szerokim wachlarzem zastosowań.

Jeśli decydujesz się na zakup wózka elektrycznego, warto wiedzieć o nim nieco więcej, dlatego w naszym artykule zaprezentujemy Ci 5 najważniejszych rzeczy, które koniecznie każdy zainteresowany przedsiębiorca powinien wiedzieć o wózkach widłowych elektrycznych!

1. Wózki widłowe elektryczne - budowa

Nie każdy wózek widłowy elektryczny jest zbudowany tak samo. Zasadniczą różnicą, widoczną już na pierwszy rzut oka, jest różna, w zależności od modelu - liczba kół. Elektryczne wózki widłowe dzielą się na te najpopularniejsze: 4-kołowe oraz bardziej zwrotne i kompaktowe: 3-kołowe. Te ostatnie zostały celowo zaprojektowane tak, aby mimo niewielkich rozmiarów radzić sobie z podnoszeniem ładunków na równi z pojazdami wyposażonymi w 4 koła.
Oczywiście, nie jest to jedyny element budowy, który sprawia, że wózki różnią się od siebie. W zależności od konkretnej marki, wózki elektryczne mają różnie zaprojektowane (jednak zawsze podobne) układy kierownicze. Nie powinno to jednak martwić przyszłych operatorów tych pojazdów, gdyż jest to raczej kwestia detali i niuansów odróżniających marki. Z zasady, układy kierownicze są projektowane tak, aby mimo wszystko, każdy kto zdobył uprawnienia na wózki widłowe, potrafił poradzić sobie z obsługą dowolnego elektrycznego wózka widłowego.
 

2. Wózki widłowe elektryczne - zasilanie

Elektryczne wózki widłowe zasilane są ładowanymi bateriami. W zależności od przeznaczenia pojazdy te dostępne są w trzech wersjach: o napędzie 24 V, 48 V i 80 V. Podczas wyboru i zakupu wózka widłowego elektrycznego warto zwrócić uwagę m.in. na:
moc silnika;
pojemność nominalną;
czas ładowania akumulatorów;
możliwość bocznej wymiany baterii.
Wszystkie powyższe parametry powinny być optymalne na tyle, aby ułatwiać i usprawniać codzienną pracę operatorów, nie powodować niepotrzebnych przestojów oraz ułatwiać efektywne wykonywanie zadań.

3. Wózki widłowe elektryczne - udźwig i wysokość podnoszenia

Są to jedne z podstawowych parametrów, na które należy zwracać uwagę przy wyborze nie tylko wózka widłowego elektrycznego, ale właściwie każdego pojazdu tego typu. Tym bardziej, że różnice w maksymalnym dopuszczalnym udźwigu dla wózków elektrycznych są znaczne. Dla przykładu maksymalny udźwig w przypadku większości modeli wózków elektrycznych to ok. 5 ton, natomiast wózki widłowe Toyota czy Cesab posiadają w swojej ofercie modele pojazdów, przeznaczonych do intensywnych prac i transportu ciężkich (nawet do 8,5 tony) materiałów.
Tak samo w przypadku maksymalnej wysokości podnoszenia, która zwykle waha się pomiędzy 5 a 6 metrów, jednak oczywiście możliwe jest znalezienie wózków oferujących lepsze osiągi.

4. Wózki widłowe elektryczne - zastosowanie


Ze względu na brak emisji spalin i stosunkowo cichy tryb działania, wózki widłowe elektryczne wykorzystywane są z powodzeniem wewnątrz zamkniętych pomieszczeń. Oznacza to, iż pojazdy te sprawdzają się we wszelkich:
- magazynach,
- na powierzchniach i zapleczach sklepów i hipermarketów,
- w hurtowniach;
- w halach produkcyjnych.
Dla zwiększenia komfortu pracy i utrzymania podłoża w nienaruszonym stanie (co jest np. bardzo ważne na powierzchniach sklepów oraz hurtowni) istnieje możliwość wyposażenia tego typu wózków w niebrudzące opony ( oznaczane symbolem “NM” - Non Marking) w kolorach białym, zielonym lub szarym.
Warto również zaznaczyć, iż obecnie dzięki zastosowaniu zaawansowanych technologii, wózki widłowe elektryczne z powodzeniem sprawdzają się nie tylko, jak do tej pory, w pracach wewnątrz pomieszczeń, ale również, coraz częściej, na zewnątrz. Zasługą jest duża moc silnika, który może pracować wydajniej, ale przede wszystkim, tak jak np. w przypadku wózków Cesab, wyposażenie silnika trakcyjnego w dodatkową osłonę, zmniejszającą ryzyko przedostania się wody do wewnątrz silnika.
Pomimo iż, do prac na zewnątrz wciąż najchętniej wybiera się raczej wózki widłowe spalinowe, innowacyjność elektrycznych wózków widłowych pozwala przewidywać, iż z czasem to właśnie one przejmą prym na tym polu.

5. Wózki widłowe elektryczne - cena

Wiele osób wyszukując w Internecie hasło “wózki widłowe elektryczne cena” łapie się za głowę po obejrzeniu kilku pierwszych pozycji. Dlaczego ceny wózków widłowych są tak wysokie? Należy pamiętać, iż są to pojazdy przeznaczone do średnich i intensywnych wymagających prac. Ich zadaniem jest nie tylko przemieszczenie czy składowanie towarów i palet, ale przede wszystkim - wykonanie tego z uwzględnieniem bezpieczeństwa operatora, wszystkich osób w pobliżu oraz samego ładunku.
To właśnie dlatego elektryczne wózki widłowe są wykonywane z dbałością o jakość, wygodę pracy operatorów, łatwą manewrowość i sterowność ale także z myślą o zabezpieczeniu ładunku przed upadkiem, a w przypadku błędu operatora, o uchronienie go przed urazem.
Jeśli chodzi o wózki widłowe elektryczne, cena uzależniona jest także od wszystkich parametrów, które były omawiane już w powyższym artykule - wraz z mocą silnika oraz maksymalnym udźwigiem, stopniowo wzrasta cena wózka widłowego.

Nie stać Cię na nowy elektryczny wózek widłowy? Teraz nie musisz się martwić! Wielu dealerów wózków widłowych, jak np. Manitou posiada w swojej ofercie także używane pojazdy, po zdecydowanie niższych, atrakcyjnych cenach!
 

Wózki widłowe elektryczne - podsumowanie

Jeśli dopiero planujesz zakup elektrycznego wózka widłowego koniecznie zwróć uwagę na wymienione powyżej kryteria, pamiętając o tym, iż będą miały one w przyszłości wpływ na wydajność i efektywność pracy w Twoim przedsiębiorstwie. Sprzęt eksploatowany zgodnie z przeznaczeniem, prawidłowo konserwowany i użytkowany, ma szansę posłużyć właścicielowi przez wiele długich lat.
Szukasz wózka widłowego elektrycznego?
Sprawdź na:


 

Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość