Kampania antynowotworowa (sfinansowano ze środków EPL)
131 milionów złotych trafiło do wyszkowskich przedsiębiorców

Wydarzenia

131 milionów złotych trafiło do wyszkowskich przedsiębiorców

16.06.2020
autor: Sylwia Bardyszewska
W dobie kryzysu wywołanego epidemią wyszkowscy przedsiębiorcy w ramach pomocy otrzymali już 131.350.463 zł, nie licząc umorzeń składek i postojowego wypłacanego przez ZUS.
 
Pomocy przedsiębiorcom poświęcona była zorganizowana w poniedziałek 15 czerwca konferencja prasowa z udziałem posła, przedstawicieli urzędu wojewódzkiego, samorządu i przedsiębiorców. Takie spotkania odbywają się w różnych miejscach na terenie Mazowsza. - Chcemy uzmysłowić społeczeństwu, jak pomoc z Tarczy Antykryzysowej trafia do lokalnej społeczności - podkreślił Maciej Górski, poseł naszego okręgu (z ziemi węgrowskiej), który podjął decyzję o prowadzeniu w Wyszkowie biura poselskiego. - Polski parlament i rząd reagują adekwatnie do sytuacji, która zmienia się z tygodnia na tydzień.
Polska
Poseł poinformował, że na dzień 12 czerwca w skali kraju pomoc w ramach tarczy została wypłacona w kwocie ponad 82 mld zł:
ponad 1,3 mln wniosków o mikropożyczki (po 5 tys. zł) na ponad 7 mld zł
wypłacono ponad 5 mld zł na ochronę miejsc pracy z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych
ponad 1,5 mln świadczeń postojowych dla samozatrudnionych i na umowach cywilno-prawnych na kwotę prawie 3 mld zł
ponad 2 mld zł na dofinansowanie wynagrodzeń pracowników z Europejskiego Funduszu Społecznego
zwolnienia z obowiązku opłacania składek ZUS za okres marzec - maj - ponad 7,5 mld zł
największą transzę stanowi pomoc z Polskiego Funduszu Rozwoju - 48 mld zł
- Widzimy sprawność organizacji państwa, skoro tak duże kwoty są wypłacane w tak krótkim czasie - podsumował Maciej Górski. - Cele tarczy to przede wszystkim ochrona miejsc pracy, polskiej gospodarki przed spadkiem dochodów i wzrostem bezrobocia.
W kwietniu 2020 r. wynosiło ono 5,8%, w kwietniu 2019 r. - 5,6%. - Przyrost jest minimalny.
Mimo pandemii, ludzie znajdują pracę - skomentował poseł.
 
Mazowsze
- Wszyscy w kraju wiedzą, jak to wygląda, tysiące ludzi korzystają z tarczy. Miliardy do ludzi nie przemawiają, ale miliony w danym powiecie już tak - powód zwołania konferencji prasowej wyjaśnił wicewojewoda mazowiecki Sylwester Dąbrowski. - Chcemy pokazać, że pomoc to nie są kwoty niewyobrażalne dla przeciętnego człowieka. Przedsiębiorców nie spotykamy na konferencjach krajowych, tylko w powiatach. Tarcze nie są tworzone dla rządu czy pana prezydenta, tylko mają służyć przedsiębiorcom i to jak najlepiej.
W ramach PFR na Mazowszu do przedsiębiorców trafiło ponad 8 mld zł.
Dofinansowanie wynagrodzeń na Mazowszu to 830 mln zł (194 tys. pracowników).
Pożyczki z urzędu pracy (po 5 tys. zł) - do przedsiębiorców powinno trafić ok. 1 mld 400 mln zł, ale zaległości oscylują w granicach 600 mln zł są. - Wnioski leżą i przedsiębiorcy czekają. Warszawa nadrabia, ale ciągnie nas na koniec województw - przyznał wicewojewoda.
Zwolnienia ze składek ZUS - 1 mld 028 mln zł.
Świadczenia postojowe - 456 mln zł (234 tys. osób skorzystało)
- Jeszcze nie wszyscy przedsiębiorcy złożyli wnioski - zauważył wicewojewoda. - Jak zobaczą, ile ludzi już skorzystało, to otworzą oczy. To pieniądze dla ludzi, którzy ich potrzebują i trzeba je wykorzystywać. Trzeba ludzi zachęcać do brania tych środków. Złożenie wniosku zajmuje 3-4 minuty.
 
Powiat wyszkowski
Jeśli chodzi o wypłacone w ramach tarczy kwoty, w naszym regionie powiat wyszkowski wydaje się liderem tarczy - chwalił poseł Górski.
- Wyszków to przedsiębiorczy powiat, z dobrymi pracodawcami, którzy inwestują w potencjalnych pracowników - do pochwał przyłączyła się dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Grażyna Polak
W ramach PFR dotychczas na terenie naszego powiatu 615 firm zatrudniających prawie 5.129 pracowników otrzymało w sumie 115.763.003 zł (dane na dzień 16 czerwca).
Pozostałe dane przedstawił starosta Jerzy Żukowski:
Jednorazowe pożyczki po 5 tys. zł: 3.129 wniosków, wypłaconych 3.111 na kwotę 15 mln 555 tys. zł. Tu środki wypłacane są na bieżąco, praktycznie nie ma zaległości. Do tej pory przedsiębiorcy musieli pamiętać, by po 3 miesiącach złożyć wniosek o umorzenie pożyczki. Dobra wiadomość jest taka, że przygotowywana właśnie Tarcza 4.0 najprawdopodobniej zdejmie z nich ten obowiązek.
Dofinansowanie dla samozatrudnionych: 307 wniosków (w większości na okres 3 miesięcy) w sumie na 1 mln 693 tys. zł. Tu wypłaty dopiero ruszyły, na dzień konferencji wypłacono 32 tys. zł dla 16 osób. Wypłata I transzy planowana jest na czerwiec i lipiec. - Wiemy, że czekacie państwo na te pieniądze. Pracujemy po 12-13 godzin, żeby ta pomoc trafiła do państwa - zapewniła Grażyna Polak.
Jak na mnogość jednoosobowych działalności gospodarczych na naszym terenie, liczba wniosków jest mała, co świadczy o tym, że firmy nie osiągnęły 30-procentowego spadku obrotów. Wnioski złożyli głównie właściciele branż całkowicie wyłączonych z pracy, jak zakłady fryzjerskie i kosmetyczne.
Dofinansowanie wynagrodzeń pracowników: 218 wniosków na 1.004 osoby (w większości na okres 3 miesięcy), w sumie na 3 mln 580 tys. zł; tu również wypłaty nastąpią w czerwcu i lipcu
Dofinansowanie dla organizacji pozarządowych: 2 wnioski (na okres 3 miesięcy) dla 14 zatrudnionych w sumie na kwotę 37.822 zł; wypłaty w czerwcu i lipcu.
W sumie do PUP wpłynęło 3.759 wniosków na kwotę 20 mln 956 tys. zł, z czego wypłacono 15 mln 587 tys. zł. Obecnie limit środków dla wyszkowskiego Powiatowego Urzędu Pracy wynosi 23 mln zł, został złożony wniosek o kolejne 7 mln zł.
- Bezrobocie, na ten moment, mocno nie wzrasta - podkreślił starosta. Na koniec maja 2020 r. zarejestrowanych było 1391 osób, na koniec maja 2019 r. - 1132.
- W marcu i kwietniu było spokojnie, w maju i czerwcu obserwujemy więcej rejestracji - dodała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.
Wśród naszych bezrobotnych dominują osoby pozostające bez pracy do 3 miesięcy. - Aktywizują się i idą do pracy. To też bardzo pozytywne - podkreśliła dyrektor.
W konferencji wzięło udział dwóch przedsiębiorców zatrudniających po kilkadziesiąt osób.
Właściciel Tartaku Jerzy Abramczyk, zatrudniający ok. 80 osób, przyznał, że w pierwszej Tarczy Antykryzysowej nie było pomocy dla takich przedsiębiorców, jak on, a obroty spadły, odbiór wstrzymał jeden z najlepszych kontrahentów. - Kilka nocy nieprzespanych, padały pytania, czy uda się utrzymać zatrudnienie - przyznał. Na szczęście z pomocą przyszła druga tarcza, wniosek został sprawnie rozpatrzony, a pieniądze szybko wpłynęły na konto, co pozwoliło zrekompensować straty wynikające też z obniżenia na miesiąc cen dla jednego z marketów. - Teraz zapotrzebowanie na markety nawet nam się zwiększyło - dodał Jerzy Abramczyk.
W grupie przedsiębiorców zatrudniających do 50 osób jest Dariusz Wójcik, właściciel firmy „Darpol” zajmującej się głównie transportem międzynarodowym. - Bałem się, że trzeba będzie zwalniać pracowników - mówił. - Wyszków jest zagłębiem transportu, wszyscy wpadli w totalną panikę, bo łańcuchy dostaw zostały przerwane.
Skorzystał z obniżenia składki ZUS i środków z PFR. - To wsparcie pozwoliło mi utrzymać wszystkie miejsca pracy, nie myślę o zwalnianiu. Nie widzę też wielkiego pesymizmu. Widać, że to wszystko dobrze zadziałało, jestem nawet mile zaskoczony.
Zdaniem przedsiębiorcy, ta sytuacja pokazała, że systemy urzędowo-bankowe mogą sprawnie działać. - Będę wymagał większego zaangażowania nie tylko w kryzysie, ale i w drobnych sprawach na co dzień, bo widzę, że można działać szybko - dodał.
 
Na drogi
Wicewojewoda poinformował, że na większe wsparcie - do 80% - będą mogły liczyć również samorządy w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Powiat zamierza ubiegać się o dofinansowanie przebudowy ul. Daszyńskiego w Wyszkowie oraz drogi Urzynek – Poręba.
AKACJA
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość