Baner desktopowy
Baner mobilny
materialy/info/med1/1933.jpg

Wydarzenia

100-lecie harcerstwa: Razem, bawiąc się, śpiewając, harcując (foto)

27.02.2017
autor: Elżbieta Borzymek
22 lutego harcerze obchodzą Dzień Myśli Braterskiej. Tego dnia świętują też urodziny Roberta Baden-Powella – założyciela ruchu skautowego; w tym roku 160. Aby uczcić ten dzień zuchy i harcerze Hufca ZHP Rój Promienistych im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” poznawali na trasie historię wyszkowskiego harcerstwa. Wieczorem uczestniczyli w świeczowisku, na które zaprosili też druhny i druhów, „którzy w różnych czasach, w różnych środowiskach przyczyniali się do tego, że harcerstwo w Wyszkowie było prężne, rozwijało się”. Świeczki zapalili byli i obecny komendanci hufca. W kręgu zasiedli też przyjaciele harcerzy – Rdzewiejące Niezbędniki, którzy m.in. przez wiele lat organizowali dla nich wrześniowe rajdy „Start”.
Świece, tworzące kształt lilijki harcerskiej, zapalili komendanci hufca w różnych latach: Robert Garbarczyk, Maciej Malinowski, Katarzyna Szostek-Malinowska, Zofia Jeż, Agnieszka Głowacka i Katarzyna Stańczyk. Potem popłynęły jak zawsze słowa obrzędowej pieśni „Płonie ognisko i szumią knieje, drużynowy jest wśród nas…”
– Wśród nas są też instruktorzy, druhny i druhowie, którzy na przestrzeni lat 70., 80., 90., w różny sposób, w różnych czasach, w różnych środowiskach przyczyniali się do tego, że harcerstwo w Wyszkowie było prężne, rozwijało się – mówił dh Krzysztof Głowacki, prowadzący świeczowisko. – Wielu z nich do dziś jest takimi dobrymi duchami harcerstwa, nawet jeśli na co dzień aktywnie nie biorą udziału w rajdach, zimowiskach, obozach, mimo to wspierają nas zawsze. Bardzo się cieszę, że dzisiaj przybyli. 
Powitał też byłych komendantów hufca i wszystkich obecnych tego wieczoru w sali gimnastycznej gościnnej Szkoły Podstawowej nr 2. – Wszyscy się cieszymy, że możemy ten wieczór spędzić razem, bawiąc się, śpiewając, harcując. 
Zapowiedział, że nie będzie to kominek smutny, ponieważ harcerstwo istnieje 100 lat. Na trasie zuchy i harcerze podróżowali w czasie. Harcerze spotkali duchy przeszłości, które miały im pomóc dotrzeć do tajemniczej kapsuły czasu. Zuchy szukały zaginionej karty kroniki hufca.
- Historia, również historia naszego wyszkowskiego harcerstwa, to coś w rodzaju wielkiej układanki – zauważył dh Krzysztof. – Składa się z wielu puzzli, które dopiero złożone razem, tworzą całość.
- Co by było, gdyby jakiejś cząstki układanki zabrakło? – zastanawiał się głośno. – Przed wojną bardzo istotną rolę w wyszkowskim harcerstwie odegrała rodzina Rytlów. Co by się stało, gdyby ta rodzina nigdy do Wyszkowa nie przyjechała? 
- Siedząc z założonymi rekami, nie podejmując harcerskiej służby, jedyne, co nam pozostanie, to gdybanie… –  zauważył. – Ale raz na sto lat można pogdybać…
Dh Krzysztof zapowiedział, że, idąc tym tropem, każdy patrol przedstawi wymyśloną przez siebie scenkę, np. „Gdyby na świecie żyli tylko harcerze” albo „Gdyby harcerze działali nielegalnie?”
Okazało się, że pomysłowość harcerzy nie zna granic. Było mnóstwo zabawy i śmiechu, także podczas wspólnych harców, pląsów i śpiewów. A na koniec słodka niespodzianka – urodzinowy tort. Zuchy roznosiły też kartki z życzeniami z okazji Dnia Myśli Braterskiej.
Look - Oferta wakacyjna na okulary przeciwsłoneczne
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Serwis klimatyzacji w aucie od kulis. Musisz robić go regularnie!

Klimatyzacja to zdecydowanie jeden z najważniejszych elementów każdego pojazdu latem. A nawet coraz częściej późną wiosną lub wczesną jesienią. Jej sprawność to nie tylko wysoce komfortowe przemieszczanie się przy pomocy samochodu. To również bezpieczeństwo zdrowotne Twoje oraz też wszystkich transportowanych przez Ciebie pasażerów. 
zobacz więcej
35 lat od pierwszej sesji rady miejskiej

35 lat od pierwszej sesji rady miejskiej

35 lat temu, 5 czerwca 1990 roku, odbyła się pierwsza sesja Rady Miasta i Gminy Wyszków. Radni zostali wybrani w pierwszych, w pełni wolnych i demokratycznych wyborach w powojennej Polsce.
zobacz więcej
Kryzys? Ośrodki wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych czekają

Kryzys? Ośrodki wsparcia dla dzieci, młodzieży i dorosłych czekają

To, co nas zainspirowało do tego projektu, to właśnie doświadczenie. Wielu pacjentów mówiło: Kiedy byłem dzieckiem, potrzebowałem pomocy, ale nie było nikogo, kto by tej pomocy udzielił. Dlaczego nie możemy zrobić wszystkiego, żeby zadziałać wcześniej, zidentyfikować problem, zanim on tak nabrzmieje? Stworzyć miejsce, w którym dzieci będą miały szanse uzyskać pomoc odpowiednio wcześnie i nie będą musiały mierzyć się z takimi trudnościami, z jakimi mierzyli się przez lata moi pacjenci? - mówiła dyrektor wyszkowskiego Monaru Jagoda Władoń podczas inauguracji ośrodków wsparcia. Co ważne, z pomocy mogą korzystać nie tylko dzieci i młodzież, ale też ich opiekunowie, nauczyciele oraz osoby doświadczające kryzysu psychicznego.
zobacz więcej
Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Spokojnie, to tylko ćwiczenia

Na środę, 2 lipca, na terenie zakładu Ardagh Glass Poland w Wyszkowie planowane są wspólne ćwiczenia służb ratunkowych – Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Komendy Powiatowej Policji w Wyszkowie – we współpracy z zakładem. Zakład uspokaja - nie ma powodów do niepokoju.
zobacz więcej