Przyciągnąć mieszkańców i inwestorów (foto)

Wybory 2018

Przyciągnąć mieszkańców i inwestorów (foto)

24.09.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Przedsiębiorczość, infrastruktura, gospodarka komunalna i komunikacja – pomysły na rozwój gminy Wyszków w tych dziedzinach kandydat na burmistrza Krzysztof Ogrodziński oraz kandydaci do rady miejskiej Forum Samorządowego dla Wyszkowa przedstawili stojąc przed Quad/Graphics, największym w Wyszkowie zakładem pracy.
- Mamy dwie firmy zatrudniające 250 osób i więcej. W powiecie wołomińskim takich firm jest 100% więcej. Mamy ok. 3.200 osób fizycznych prowadzących działalność, Wołomin też nas przerasta – wyliczał Krzysztof Ogrodziński. - Przeciętnie w Wyszkowie zarabia się 3,5 tys. zł brutto. Przykładowo, Ostrów – 3,6 tys. zł, Wołomin – 3,8 tys. zł, Mazowsze – 5,2 tys. zł, ale wiadomo, że Warszawa nabija statystykę, kraj – 4,2 tys. zł. Więc wynagrodzenie naszych mieszkańców jest stosunkowo małe. Ok. 3 tys. osób dojeżdża do pracy, większość do Warszawy. Saldo migracji ujemne – 123 osoby mamy na 2016 r. W latach 2002 – 2017 tylko o 5% wzrosła liczba mieszkańców gminy Wyszków. To bardzo mało w obszarze, gdzie jest trasa tranzytowa wschód – zachód. Mieszkańców można przyciągnąć. Mamy związane z tym propozycje. Im więcej mieszkańców, tym gmina jest bogatsza. Spotykamy się przed największą firmą w Wyszkowie, która zatrudnia ok. 900 osób. Chcielibyśmy promować takie zakłady, ściągnąć do Wyszkowa, poprzez ulgi, pakiety socjalne dla pracowników, przynajmniej jeszcze jedną firmę, która dałaby pracę tylu mieszkańcom.
 
Przedsiębiorczość
W tej dziedzinie komitet Forum Samorządowe dla Wyszkowa chciałoby wprowadzić system informacyjny o możliwości inwestowania, zacieśnić współpracę z przedsiębiorcami zatrudniającymi mieszkańców powiatu wyszkowskiego, oferować im reklamę i pakiety socjalne dla pracowników. - Np. ulgi na basenie czy w korzystaniu z różnych form prowadzonych przez gminę Wyszków – dodał Krzysztof Ogrodziński.
Kolejne pomysły to Karta Wyszkowiaka (ulgi dla mieszkańców) oraz weryfikacja, regulamin i jasne zasady udzielania ulg i umorzeń podatków.
 
Infrastruktura
Forum planuje budowę sieci wodociągowej w miejscowościach: Ślubów, Kamieńczyk, Świniotop, Puste Łąki. - Ok. 15 lat temu wodociągi rozpatrywały koncepcję zasilenia w wodę tych miejscowości – przypomniał Jan Garbarcz.
O konieczności zatrudnienia miejskiego architekta lub urbanisty mówił z kolei Włodzimierz Gryz: - Kiedy kończyła się kadencja burmistrza Malinowskiego, na etacie był architekt. Przez 16 lat burmistrz Nowosielski nie zatrudnił architekta, żeby gospodarkę przestrzenną porządkować. I mamy budynki, które nie mają sensu. Przykładem może być szklany budynek przy ul. Pułtuskiej, gdzie jest inna zabudowa. Przy ul. Świętojańskiej jest nowy budynek, który wcale do koncepcji tej ulicy nie pasuje. I takich fragmentów w Wyszkowie jest pełno. Powstają budynki, jaki komu pasuje.
Kandydaci uważają również, że system budowy dróg i chodników oraz remontów powinien być bardziej racjonalny. - Jestem za tym, żeby budować w Rybienku Nowym, Rybienku Starym, ale mamy w Wyszkowie centrum, które jest nieuporządkowane – mówił Włodzimierz Gryz. - Przykładem jest odcinek od ul. Pułtuskiej do ul. Bankowej, gdzie po jednej stronie jest piękne osiedle, a po drugiej wysypisko śmieci, chaszcze. To samo jest przy ul. Daszyńskiego, za pawilonami handlowymi. Mamy piękny zakład Quad/Graphics, a przed nim zdewastowany parking, dojazdu nie ma.
- Buduje się ulice do połowy. Ale np. ul. Chopina jest pięknie wybudowana, teraz piękne donice stoją. Jedno osiedle jest wspomagane przez gminę, a reszta nie – temat kontynuował Krzysztof Ogrodziński. – Powinna być współpraca z deweloperami, partycypacja w kosztach, niech mają wkład w drogi gminne, żeby też robili dojazdy dla swoich mieszkańców. 
Krzysztof Ogrodziński jest przeciwnikiem budowy pl. Miejskiego. - Ponieważ jest to trzeci plac. Mamy pl. Jana Pawła II, pl. Wyzwolenia. Tam bardzo mało osób przebywa. Kolejny plac jest w Wyszkowie niepotrzebny – argumentował.
- Tam miał stać ratusz – przypomniał Włodzimierz Gryz. - Inwestując miliony w ten plac, w przyszłości pozbawiamy młodych ludzi tej możliwości. Młodzi ludzie nam nie wybaczą, żeśmy ten teren zmarnowali.
Zdaniem kandydatów, te pieniądze powinno się zainwestować w park miejski (oświetlenie i odnowienie alejek). – Pl. Miejski nie jest dobrym miejscem do wypoczynku, rekreacji. Obok mamy centrum handlowe i na tym powinniśmy się skupić. Od wypoczynku mamy bardzo ładny park, tylko trzeba go zagospodarować – podkreślił Krzysztof Ogrodziński.
 
Komunikacja
Kandydaci chcieliby nawiązać współpracę z Kolejami Mazowieckimi w celu uruchomienia SKM (Szybka Kolej Miejska) do Warszawy. - Warszawa jest niesamowitym rynkiem pracy. Dojazd powinien być lepszy. Powinniśmy przynajmniej spróbować nawiązać współpracę z Kolejami Mazowieckimi – uważa Krzysztof Ogrodziński.
- Od 10 lat dojeżdżam do pracy w Warszawie – swoimi doświadczeniami podzieliła się Monika Pankowska. - Koleją jest to w tej chwili niemożliwe, bo w Tłuszczu są przesiadki. Jedynie prywatnymi liniami autobusowymi. Przewoźnicy kasują kursy weekendowe, więc jest duży problem z dojazdem. Nie każdego stać, żeby jeździć prywatnym samochodem. Taka SKM byłaby wspaniałym rozwiązaniem.
W programie komitetu jest również lepsze oznakowanie komunikacji miejskiej i wprowadzenie bezpłatnego transportu dla dzieci, młodzieży i seniorów oraz przebudowa dworca PKP/PKS. - W porozumieniu z komercyjnymi firmami – dodał kandydat na burmistrza.
 
Gospodarka komunalna
Zdaniem kandydatów Forum, gmina powinna bardziej koncentrować się na propagowaniu ekologii. Stąd w ich programie m.in. pozyskiwanie środków unijnych na programy rozwijające świadomość ekologiczną mieszkańców i wprowadzenie dofinansowania zakupu kontenerów do segregacji odpadów. - Mamy z tym problem i za parę lat możemy ponosić bardzo duże koszty. Musimy nauczyć ludzi segregacji odpadów – przekonywał Krzysztof Ogrodziński. - W ciągu roku koszty odbioru śmieci w gminie Wyszków wzrosły o 50%.
Komitet widzi także potrzebę dopłat dla mieszkańców na wymianę pieców i usprawnienie odbioru bioodpadów. – Gmina może podpisać umowę z firmą, która zbiera odpady bio i przetwarza je na ciepło. Mieszkam w Rybienku Nowym i po koszeniu trawy czy przycinaniu drzew mam problem, potrzebuję przyczepki, żeby je wywieźć.
Majster plus 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Mrówka - styczeń - luty 2020
Zitcom