Demokracja daje nam władzę (foto)

Wybory 2018

Demokracja daje nam władzę (foto)

08.10.2018
autor: Sylwia Bardyszewska
Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli cykl spotkań z mieszkańcami. Jedno z nich, z udziałem m.in. kandydatki na burmistrza Ewy Runo, odbyło się w niedzielę 7 października w świetlicy parafii św. Rodziny.
Przewodniczący struktur powiatowych partii i kandydat do rady powiatu Waldemar Sobczak zauważył, że PiS jest jednym z dwóch komitetów na naszym terenie startujących pod szyldem własnej partii: - Inne się ukrywają. Np. Platforma Obywatelska to Wyszkowscy Demokraci. My nie wstydzimy się swojego szyldu. Inni nie mają odwagi się przyznać.
- Robiliśmy wszystko, żeby po prawej stronie był jeden komitet – podkreślił również. - Proponowaliśmy to naszym partnerom. Na listach jest zresztą wiele osób niezależnych. W wyborach do powiatu jesteśmy jedynym prawicowym komitetem.
Waldemar Sobczak poruszył kwestie związane m.in. z lobbowaniem za budową drugiej obwodnicy Wyszkowa oraz budową pl. Miejskiego: - Teren przy Galeo został zakupiony za olbrzymie pieniądze. W tej części miasta metr kwadratowy kosztuje w granicach 1.000 zł. Czy ta inwestycja zadowala państwa? Powinno się rozciągnąć tę inwestycję, przeprowadzić konsultacje.
Kandydat przekonywał również, że szybki dojazd koleją do Warszawy jest możliwy: - Potrzebna jest szybka decyzja, żeby wybudować przy stacji parkuj i jedź. Ostrołęka lobbuje na rzecz szybkich pociągów.
Kandydatka na burmistrza Ewa Runo wyjaśniła, że choć zameldowana jest w Ochudnie, tak naprawdę jest mieszkanką Leszczydołu-Nowin: - Tak dziwnie przebiega granica administracyjna, że należymy do gminy Rząśnik, mimo że do Ochudna mamy 1,5 km.
Mówiąc o zmianach, które mają nam ułatwić życie, zaczęła od administracji: - Ludzie muszą czuć, że urzędnicy chcą im pomóc w załatwieniu sprawy. Silniejsi mają łatwiej, stać ich na prawników. Za bardzo ważne uważam również zrobienie audytu 16 lat działalności. Trzeba wyciągnąć wnioski, a jak będzie trzeba - konsekwencje. Musimy jednak zacząć od rozmowy z państwem, żeby wiedzieć, jakie macie państwo potrzeby. Żadna władza nie ma monopolu, żeby wiedzieć, co komu jest potrzebne. A władza jest od spełniania tych potrzeb.
Chce również stworzyć plan najważniejszych inwestycji komunalnych: drogi, chodniki, wodociągi, kanalizacja. Nie podoba się jej zagospodarowanie pl. Miejskiego w obecnym zakresie: - Te pieniądze można było wykorzystać naprawdę dużo lepiej, a nie wykładać centrum miasta kostką. Premier Morawiecki ogłosił projekt dla samorządu. Chcemy z tego skorzystać, z pieniędzy na budowę dróg lokalnych, projekty sportowe, place zabaw. Chcemy, żeby powstał prawdziwy dom seniora. Potrzebny jest nowy ośrodek kultury. Trzeba porządek zrobić z dworcem.
Wskazała również na konieczność budowy mostu: - Gmina sama nie byłaby w stanie udźwignąć takiej inwestycji, ale może skorzystać z rządowego programu. W planie jest most w gminie Somianka. Odciążyłoby to ruch w stronę Łochowa.
Zdaniem Ewy Runo (dyrektorki SP4), reforma edukacji w gminie Wyszków nie udała się: - Jedne szkoły są przepełnione, inne – takie jak ta, w której pracuję – mają luzy. Źle zostały podzielone obwody szkół. SP4 ma obwód sprzed 30 lat. W tych blokach nie ma już tak dużo dzieci, młodzi ludzie przeprowadzili się. SP4 ma bardzo dobre warunki lokalowe, trzeba podzielić tak obwody, żeby więcej dzieci do niej przyszło. A obwody pozostałych szkół według ich możliwości lokalowych.
Kandydatka na burmistrza opowiada się również za powrotem do szkolnych kuchni i zatrudnienia woźnych. - W tym roku firma sprzątająca wymówiła wszystkie umowy, nowe były już 70 – 80% droższe – zauważyła.
Część miasta, gdzie znajduje się m.in. os. Polonez, nazwała pustynią kulturalną. - W Hutniku już dzieci się nie mieszczą, mamy za duże potrzeby. Uważam, że w tej części miasta powinien powstać podobny obiekt – dodała.
Przypomniała również punkt swojego programu o zagospodarowaniu parku miejskiego: - Gmina nie może pogłębić rzeki, ale możemy zagospodarować nadbrzeże i park. Powinien powstać amfiteatr, stała infrastruktura na plaży. To ważniejsze niż odkryte baseny. Cóż z tego, że postawią, jak ceny wejścia będą zaporowe.
- Nie ma w Wyszkowie ładu urbanistycznego – kontynuowała, nawiązując do braku miejsc parkingowych przy nowych inwestycjach. – A tam, gdzie można teren wykorzystać, postawiono donice. Wyrzucenie pieniędzy w błoto.
Na koniec swojego wystąpienia zaapelowała o udział w wyborach. - Demokracja daje nam władzę – podkreśliła.
O cudowny środek na zwiększenie zaangażowania społecznego zapytał Roman Składanowski: – Jest to bolączką od lat. Są konsultacje przed uchwaleniem planów zagospodarowania, ale na spotkaniach jestem tylko ja. Ludzi zainteresowanych nie ma. Ale jak przyjedzie koparka, to jest bunt. 
- Chodzi o to, żeby te spotkania nie były w urzędzie, tylko żeby wychodzić z nimi do ludzi – uważa Ewa Runo. - Żeby to urzędnicy szli do ludzi. A poza tym, jak ludzie nie widzą efektów swoich postulatów, bo arogancja władzy jest tak duża…
Padło również pytanie, czy kandydatka jest za wprowadzeniem płatnej strefy parkowania. – Uważam, że Wyszków nie dojrzał do płatnych parkingów – odpowiedziała Ewa Runo. - Trzeba szukać innych rozwiązać. Parkuj i jedź, ale w dostępnym, realnym miejscu. Jeśli buduje się sklepy czy galerie, to muszą być przy nich parkingi. A nie tak, jak w tej chwili.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.24% (193 głosów)
29.03% (252 głosów)
7.03% (61 głosów)
7.03% (61 głosów)
34.68% (301 głosów)