PIŁKA NOŻNA: Piłkarki i piłkarze czekają na 11 maja

Sport

PIŁKA NOŻNA: Piłkarki i piłkarze czekają na 11 maja

17.04.2020
autor: mjk
Najpóźniej 11 maja okaże się, jak wyglądać będą rozgrywki zespołów z naszego powiatu występujących w seniorskich ligach piłki nożnej.

W środę odbyło się internetowe posiedzenie prezesów wojewódzkich Związków Piłki Piłki Nożnej z prezesem PZPN Zbigniewem Bońkiem i innymi przedstawicielami piłkarskiej centrali. Po rozmowach przeprowadzonych przez łącza wideo miała zostać podjęta decyzja w sprawie dokończenia sezonu 2019/20 w III lidze i ligach niższych. Na razie konkretów nie ma, ale PZPN wydał oświadczenie, że decyzję podejmie najpóźniej do 11 maja.
Oto treść komunikatu:
„W środę, 15 kwietnia 2020 roku, odbyła się wideokonferencja, w której udział wzięli prezesi Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej oraz prezes PZPN Zbigniew Boniek. Obrady miały charakter konsultacyjny. Omawiano między innymi aktualną sytuację epidemiologiczną w kraju i jej wpływ na rozgrywki piłkarskie prowadzone przez wojewódzkie związki, zwłaszcza seniorskie III ligi i klasy niższe, a także rozgrywki kobiece i młodzieżowe oraz mecze Pucharu Polski.
Po konsultacjach z klubami postanowiono, że decyzja o sposobie kontynuowania lub zakończenia obecnego sezonu, zostanie podjęta najpóźniej do 11 maja 2020. Po tym terminie określone zostaną szczegółowe rozwiązania dotyczące rundy wiosennej sezonu 2019/2020 roku.
Zgodnie zdecydowano, że wypracowane stanowisko będzie wspólne dla wszystkich Wojewódzkich Związków Piłki Nożnej. Podjęte ustalenia zostaną rekomendowane do zatwierdzenia Zarządowi PZPN”.


Dla dwóch drużyn z naszego powiatu (Bug i Loczki) bardzo ważne jest, w jaki sposób rozgrywki zostaną dokończone lub zakończone. Dla grających w A-klasie: Wymakracza Długosiodło i WKS Rząśnik oraz WKS Mystkówiec z klasy B, rozstrzygnięcia PZPN mają mniejsze znaczenie, wszystkie plasują się bowiem w środku stawki i nie grozi im ani awans ani spadek.

W grę wchodzą podobno trzy rozwiązania:
  1. Utrzymanie obecnych tabel i promocje do lig wyższych klubów z miejsc gwarantujących awans. Nikt nie spadłby do ligi niższej, a w kolejnym sezonie każde rozgrywki byłyby czasowo (na rok) powiększone, żeby nie ucierpiał żaden zespół, który nie mógł bronić się przed degradacją. Gdyby przyjęto to rozwiązanie, Bug pozbawiony byłby awansu, a Loczki zostają w II lidze.
  2. Utrzymanie awansów i spadków według stanu zastanego przed epidemią koronawirusa. W takim scenariuszu zachowana zostałaby płynność przepływu drużyn między poszczególnymi szczeblami rozgrywek. To rozwiązanie najgorsze dla naszych klubów - Bug pozbawiony byłby awansu, a Loczki spadłyby do III ligi.
  3. Anulowanie sezonu i przejście składu lig na kolejny sezon z początku rozgrywek 2019/20. Wyniki z jesieni zostałby uznane za niebyłe (wiosenna część sezonu w większości niższych lig nie ruszyła).
Wszyscy mamy jednak nadzieję, że rozgrywki zostaną dokończone - mówią zgodnie trenerzy naszych zespołów.

Oprócz decyzji w sprawie rozgrywek seniorskich poniżej III ligi, podjęte miały być ustalenia dotyczące lig dziecięcych, młodzieżowych i juniorskich. W nich najbardziej prawdopodobne jest utrzymanie wyników tylko z jesiennej części sezonu (awanse i spadki zostaną przeprowadzone).
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom