95 lat klubu sportowego BUG Wyszków (foto)

Sport

95 lat klubu sportowego BUG Wyszków (foto)

04.06.2017
autor: Elżbieta Szczuka
W sobotę 3 czerwca na placu przed fontanną przy ul. gen. Sowińskiego została otwarta, zorganizowana przez Miejsko-Gminną Bibliotekę Publiczną w Wyszkowie, wystawa z okazji 95-lecia Klubu Sportowego BUG Wyszków. Na otwarcie licznie przybyli dawni oraz obecni klubowicze, w szczególności najmłodsze pokolenie. To już szósta edycja plenerowych wystaw przy fontannie.
- Ta wystawa opowiada historię nie tylko piłkarzy. W klubie niegdyś działały m.in. sekcja wioślarska i kolarska - zaznaczył Michał Mielczarczyk, który poprosił o zabranie głosu burmistrza Grzegorza Nowosielskiego.
- Patrząc na historię BUGu Wyszków, nie sposób nie odnieść wrażenia, że jest ona nierozerwalnie związana z historią naszego miasta. Powstał w latach 20. XX wieku, kiedy Polacy, wyszkowianie odbudowywali swoje miasto i swój kraj po odzyskaniu niepodległości – przypomniał burmistrz. - Przestał funkcjonować, kiedy nasz kraj był w wojennej pożodze II wojny światowej; odbudowywał się w latach 50., kiedy ludzie z entuzjazmem chcieli na nowo budować Polskę. Stracił troszkę na znaczeniu w roku 1975, kiedy utworzono województwo ostrołęckie, a fundusze na sport i infrastrukturę sportową były przekazywane do nowego województwa. Lata 80. to kolejny dobry rozwój naszego klubu, ale też wtedy nasze miasto było stolicą województwa w zakresie przemysłu i handlu. Lata 90. to awans i zachwyt Polaków nad nową demokracją i budową gospodarki rynkowej, ale też upadek FSO, fabryki mebli i kryzys w naszym klubie.
Burmistrz podziękował twórcom i działaczom społecznym, którzy tu pracowali i tworzyli historię klubu. Wyraził przekonanie, że przebudowa boiska na stadionie otworzy nowe możliwości rozwoju klubu.
Mirosław Powierza, twórca wystawy, przyznał, że jej przygotowanie było dla niego nie lada wyzwaniem, ale jest zadowolony z efektu.
Krótko historię klubu przedstawił prezes (od 2009 r.) klubu Dariusz Andrzejewski. Inicjatorami założenia klubu byli Karolina z Rosochackich (zapalona gimnastyczka) i Antoni Mioduchowscy. Pierwszymi sekcjami były wioślarska i lekkoatletyczna. Nabór do drużyny piłkarskiej rozpoczął się półtora roku po rozpoczęciu działalności klubu. 
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 6 czerwca.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane

Zitcom