ZABRODZIE: To cud, że nam się udało (foto)

Powiat

ZABRODZIE: To cud, że nam się udało (foto)

16.09.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Szkoła Podstawowa im. ks. Henryka Nowackiego w Adelinie 2 września 2019 roku zainaugurowała nowy rok szkolny w nowej siedzibie – w Zabrodziu przy ul. Wł. Reymonta (do niedawna był to budynek gimnazjum). 
 
Przybyłych powitał Adam Bogdanowicz, dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Adelinie (w jego skład wchodzą szkoła podstawowa i Publiczne Przedszkole „Leśne Skrzaty”). - Rozpoczynamy naukę szkolną w nowym miejscu – zaznaczył.
Powitał gości: wójta Krzysztofa Jezierskiego, przewodniczącą rady gminy i jednocześnie przewodniczącą Rady Rodziców Sylwię Marciszewską, radne powiatowe Ewę Bartosiewicz i Agnieszkę Ołdak, ks. proboszcza parafii w Mostówce Janusza Grygiera, uczniów, rodziców i pracowników szkoły. 
Nawiązując do obchodzonej w tym roku 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, dyrektor, przy akompaniamencie muzyki, pięknie wyrecytował wiersz „Nie pamiętasz”.

Nie pamiętasz bo nie możesz,
Byłeś wtedy małym chłopcem
Gdy twój ojciec z karabinem szedł na bój.
 
Wśród wystrzałów, huków bomb
Bronił on ojczyznę swą,
Byś mógł teraz wybudować
Piękny dom, nowy dom
 
Patrzysz w niebo widzisz błękit
i lecący sznur łabędzi
i do szkoły znów spokojnie możesz iść
 
Ale wtedy, właśnie wtedy
zamiast białych łabędzi
czarne skrzydła samolotów
i huk bomb, granatów, bomb.
 
Pamięć o bohaterach tamtych lat, bohaterach II wojny światowej, uczczono minutą ciszy.
- Zawyżył pan poziom artystyczny – zwrócił się do dyrektora wójt Krzysztof Jezierski. – Gratuluję! (brawa zebranych). Witam wszystkich serdecznie. Dla was to ważny dzień – zwrócił się do uczniów – zaczynacie naukę w nowym budynku.
Podziękował nauczycielom i rodzicom za pomoc w przenosinach do nowego budynku szkolnego i pracach remontowych. Wspomniał, że od stycznia w szkolnym budynku w Adelinie będzie działać kuchnia, w której będą przygotowane posiłki dla uczniów z całej gminy. Uczniom życzył dobrych wyników w nauce i by szanowali swoich nauczycieli. 
Udanego roku szkolnego życzyła uczniom Sylwia Marciszewska, nauczycielom satysfakcji z sukcesów uczniów.
Dziękował również dyrektor Adam Bogdanowicz: - Żeby nie państwa pomoc, żeby nie pomoc naszych uczniów, pomoc pracowników szkoły, rozpoczęcie roku szkolnego w tym budynku byłoby bardzo, bardzo trudne. Ostatni tydzień to był tydzień bardzo intensywnej pracy, bardzo długiej pracy. Siedzieliśmy nawet do godziny 19, żeby wszystko doprowadzić do porządku, żeby móc rozpocząć rok szkolny. To cud, że przez tydzień udało nam się to wszystko zrobić.
Przedstawił nauczycieli, wymienił przedmioty, których będą uczyć i klasy, których będą wychowawcami. 
Po uroczystości dzieci z nauczycielami i rodzicami poznawali nową szkołę. Największa radość sprawiła upragniona, duża sala gimnastyczna, ale też cieszył kompleks boisk Orlik, sale komputerowa i językowa, projektory w każdej klasie.
W szkole podstawowej rozpoczęło naukę 122 dzieci i 15 dzieci w oddziale „0”. Mają do dyspozycji 11 sal lekcyjnych. 
Lekcje w szkole zaczynają się o godz. 8.55, świetlica jest otwarta od 7.30 do pierwszego dzwonka, a potem od 11.30 do 16.15. Trzy autobusy dowożące uczniów przyjeżdżają ok. 8.25 i 8.45, odjeżdżają o 14.05 i 15.30.
Do Przedszkola „Leśne Skrzaty” w Adelinie chodzi 40 dzieci: 19 jest w grupie trzylatków, 21 w grupie cztero- i pięciolatków. Przedszkole pracuje od 7.00 do 17.00. Zaplanowano rozbudowę placu zabaw.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość