ZABRODZIE: Tańsze przepusty

Powiat

ZABRODZIE: Tańsze przepusty

11.03.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Na początku sesji RG Zabrodzie informacje dotyczące nowej ustawy Prawo wodne przedstawił Zdzisław Suchta, kierownik Związku Spółek Wodnych w Wyszkowie.
- Od 1 stycznia weszło nowe Prawo wodne. Jeśli chodzi o gminne spółki wodne, takie jak w Zabrodziu, w Prawie wodnym nic się nie zmieniło. Ale jest sporo zmian, jeśli chodzi o sprawy melioracyjne, nawet korzystnych dla rolników.
Np. wcześniej, jeśli ktoś zbudował przepust, a nie miał operatu i decyzji na budowę, był przestępcą w świetle prawa. Dziś każdy może sobie założyć przepust nie dłuższy niż 8 m, o średnicy nie większej niż 1 m, wystarczy zgłosić. Nie musi robić operatu, który kosztował 2 tys. zł, opłaty w starostwie ponad tysiąc zł itp. To samo z piętrzeniem wody. Kiedyś, jeśli jeden drugiemu przykładowo chciał na złość spiętrzyć wodę, był przestępcą w świetle prawa. W tej chwili może sobie spiętrzyć 80 cm i nie trzeba chodzić do sąsiada. Poprzednio ktoś mógł sobie wykopać bez projektu oczko wodne o pow. 35 m2. Teraz, po zgłoszeniu, można wykopać staw na ryby o pow. 500 m2. To są korzystne zmiany. Ale są i niekorzystne.
Walne zebranie spółki wodnej gminy Zabrodziu odbędzie się 9 marca, wtedy zainteresowani będą mogli zadać więcej pytań.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Patriotyczna uroczystość w Knurowcu (foto)

BRAŃSZCZYK: Patriotyczna uroczystość w Knurowcu (foto)

Dziesięciolecie nadania Publicznej Szkole Podstawowej imienia Bohaterów Leśnej Placówki AK „Mrowisko” świętowano 22 kwietnia w Knurowcu. Uroczystość rozpoczęła się na terenie byłej gajówki w Mękalinach, która w czasie okupacji była placówką Armii Krajowej o kryptonimie „Mrowisko”.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Skąd się wywodzimy? (foto)

BRAŃSZCZYK: Skąd się wywodzimy? (foto)

O tym, jak ważna jest pamięć historyczna, ta szersza i dotycząca najbliższej okolicy, przekonywano na spotkaniu w Turzynie. Mieszkańcy zgromadzili się w remizie, by spędzić to popołudnie na wspominaniu przeszłości. Panie z klubu seniora wystąpiły w programie patriotycznym, regionalista Mirosław Powierza opowiedział o dawnym Turzynie. Spotkanie zakończył poczęstunek. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Casting do filmu

SOMIANKA: Casting do filmu

W sobotę 22 lipca w Gminnym Ośrodku Kultury w Somiance odbędzie się w godz. 10.30 – 19 (rejestracja od godz. 10) casting do krótkometrażowego filmu pt. „Relax”. Film będzie nagrywany na przełomie sierpnia i września w Popowie. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Powinniśmy być ludźmi, którzy budują mosty (foto)

SOMIANKA: Powinniśmy być ludźmi, którzy budują mosty (foto)

s. Remigiusz Stacherski, proboszcz parafii w Popowie Kościelnym, uczestniczył z grupą parafian, podczas Światowych Dni Młodzieży, w spotkaniu z papieżem Franciszkiem  na Jasnej Górze. Uczestnikami ŚDM w Krakowie były też trzy jego młode parafianki i dwóch szafarzy nadzwyczajnych Komunii Świętej. – Po tej pielgrzymce będzie w Polsce więcej ludzi, którzy o nim powiedzą „Nasz Papież” – uważa ks. proboszcz, którego poprosiliśmy, by podzielił się z nami swoimi wrażeniami z tego niezwykłego spotkania.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Levert
Levert
manhattan
fotobudka star