ZABRODZIE: Tańsze przepusty

Powiat

ZABRODZIE: Tańsze przepusty

11.03.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Na początku sesji RG Zabrodzie informacje dotyczące nowej ustawy Prawo wodne przedstawił Zdzisław Suchta, kierownik Związku Spółek Wodnych w Wyszkowie.
- Od 1 stycznia weszło nowe Prawo wodne. Jeśli chodzi o gminne spółki wodne, takie jak w Zabrodziu, w Prawie wodnym nic się nie zmieniło. Ale jest sporo zmian, jeśli chodzi o sprawy melioracyjne, nawet korzystnych dla rolników.
Np. wcześniej, jeśli ktoś zbudował przepust, a nie miał operatu i decyzji na budowę, był przestępcą w świetle prawa. Dziś każdy może sobie założyć przepust nie dłuższy niż 8 m, o średnicy nie większej niż 1 m, wystarczy zgłosić. Nie musi robić operatu, który kosztował 2 tys. zł, opłaty w starostwie ponad tysiąc zł itp. To samo z piętrzeniem wody. Kiedyś, jeśli jeden drugiemu przykładowo chciał na złość spiętrzyć wodę, był przestępcą w świetle prawa. W tej chwili może sobie spiętrzyć 80 cm i nie trzeba chodzić do sąsiada. Poprzednio ktoś mógł sobie wykopać bez projektu oczko wodne o pow. 35 m2. Teraz, po zgłoszeniu, można wykopać staw na ryby o pow. 500 m2. To są korzystne zmiany. Ale są i niekorzystne.
Walne zebranie spółki wodnej gminy Zabrodziu odbędzie się 9 marca, wtedy zainteresowani będą mogli zadać więcej pytań.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche
manhattan
manhattan