ZABRODZIE: Tańsze przepusty

Powiat

ZABRODZIE: Tańsze przepusty

11.03.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Na początku sesji RG Zabrodzie informacje dotyczące nowej ustawy Prawo wodne przedstawił Zdzisław Suchta, kierownik Związku Spółek Wodnych w Wyszkowie.
- Od 1 stycznia weszło nowe Prawo wodne. Jeśli chodzi o gminne spółki wodne, takie jak w Zabrodziu, w Prawie wodnym nic się nie zmieniło. Ale jest sporo zmian, jeśli chodzi o sprawy melioracyjne, nawet korzystnych dla rolników.
Np. wcześniej, jeśli ktoś zbudował przepust, a nie miał operatu i decyzji na budowę, był przestępcą w świetle prawa. Dziś każdy może sobie założyć przepust nie dłuższy niż 8 m, o średnicy nie większej niż 1 m, wystarczy zgłosić. Nie musi robić operatu, który kosztował 2 tys. zł, opłaty w starostwie ponad tysiąc zł itp. To samo z piętrzeniem wody. Kiedyś, jeśli jeden drugiemu przykładowo chciał na złość spiętrzyć wodę, był przestępcą w świetle prawa. W tej chwili może sobie spiętrzyć 80 cm i nie trzeba chodzić do sąsiada. Poprzednio ktoś mógł sobie wykopać bez projektu oczko wodne o pow. 35 m2. Teraz, po zgłoszeniu, można wykopać staw na ryby o pow. 500 m2. To są korzystne zmiany. Ale są i niekorzystne.
Walne zebranie spółki wodnej gminy Zabrodziu odbędzie się 9 marca, wtedy zainteresowani będą mogli zadać więcej pytań.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość