ZABRODZIE: Szkolna kuchnia?

Powiat

ZABRODZIE: Szkolna kuchnia?

27.12.2016
autor: Ewa Elward
Dzieci z gminnych przedszkoli i szkół w 2017 r. karmić będzie warszawska firma Toscana. W dalszej perspektywie rozważa się uruchomienie szkolnej kuchni i stołówki w Zabrodziu. – Wiąże się to z kosztami, ale będziemy to analizować – obiecuje wójt Tadeusz Michalik.  
Niedawno rozstrzygnięto przetarg na przygotowywanie i dowóz posiłków do przedszkoli i szkół dla dzieci objętych pomocą Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Podczas grudniowej sesji radna Maria Podolak wyraziła obawę o jakość jedzenia, przywożonego z Warszawy, pytała o główne kryterium postępowania. 
– Może jakaś kuchnia jest bliżej, firma jest z Warszawy, ale gotować może bliżej – głośno się zastanawiała.
– Nie mówmy nic zawczasu, będzie źle, będziemy reagować – padały głosy z sali, choć nie uspokoiły radnej. O nowym pomyśle na zbiorowe żywienie powiedział Tadeusz Michalik.
– Wstępnie rozmawiałem z dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego, po nowym roku spróbuję się zwrócić do szefowej wyszkowskiego sanepidu – zapowiedział. – Spróbujemy przeanalizować, jak by było, gdybyśmy chcieli uruchomić własną kuchnię. To się wiąże z kosztami, ale trzeba przeanalizować.
Toscana będzie dostarczać obiady za 58.716 zł. Dziennie będą to: 22 posiłki w Zespole Szkół w Zabrodziu, 26 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Zabrodziu, 16 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Adelinie i 6 w Publicznej Szkole Podstawowej w Dębinkach. Łącznie będzie to średnio 70 posiłków dziennie, roczne – 12.600. Trzy razy w tygodniu obiad będzie w składzie: ziemniaki lub zamiennik (ryż, kasza, makaron, inne), mięso lub ryba, surówka lub warzywa gotowane. Raz w tygodniu drugie danie mogą stanowić również pierogi, naleśniki, kopytka, makaron z sosem lub krokiety. Dwa razy w tygodniu będzie zupa z pieczywem.
WTBS - wynajem garażu (powtórzenie)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Modlitwa i prezentacja talentów (foto)

SOMIANKA: Modlitwa i prezentacja talentów (foto)

Gminę w finale powiatowym Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Wyszkowie będą reprezentować uczniowie szkół w Somiance i Jackowie Górnym. Wyśpiewali pierwsze miejsca podczas konkursu, który odbył się 13 stycznia w szkole w Jackowie Górnym.  – My pielęgnujemy ten piękny zwyczaj już 20. raz. To przepiękna forma modlitwy i prezentacji talentów dzieci i młodzieży – zauważyła dyrektor szkoły.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Były skrzypaczki, będą tenorzy (foto)

DŁUGOSIODŁO: Były skrzypaczki, będą tenorzy (foto)

Kwartet smyczkowy The Strings tworzą cztery piękne kobiety: Anna Boniecka, Paulina Różańska, Sylwia Mróz i Dorota Woźniak-Mocarska oraz ich instrumenty: skrzypce, altówka i wiolonczela. Różnorodność muzyki oraz wielki profesjonalizm artystek dały publiczności zgromadzonej w niedzielne popołudnie w parku ogromną dawkę niezapomnianych wrażeń muzycznych. Był to drugi koncert z cyklu Parkowa Filharmonia. Trzeci i ostatni - „Koncert trzech tenorów” - w najbliższą niedzielę 4 sierpnia.
zobacz więcej
SOMIANKA: Nadziei czas – spotkanie wigilijne (foto)

SOMIANKA: Nadziei czas – spotkanie wigilijne (foto)

Po raz piąty wójt i Gminny Ośrodek Kultury zaprosili na spotkanie wigilijno-opłatkowe, w tym roku w niedzielę 10 grudnia do Publicznej Szkoły Podstawowej w Somiance. – Dziękujemy za to, że jesteście – zwrócił się do obecnych wójt. Dużo radości, dużo miłości życzył europoseł.
zobacz więcej
SOMIANKA: Niedole na zabytkowych cmentarzach

SOMIANKA: Niedole na zabytkowych cmentarzach

W listopadzie parafie naszego regionu, które zarządzają cmentarzami wpisanymi do rejestru zabytków nieruchomych, otrzymały kuriozalne pismo. Z upoważnienia Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków podpisała je pani Małgorzata Balcerzak, kierownik Delegatury w Ostrołęce. Dokument słusznie przypomniał administratorom cmentarza, że obiekt jest zabytkiem nieruchomym, który potrzebuje ochrony i opieki. Słuszne jest też stwierdzenie, że właściwa opieka i ochrona zabytku jest trudna z racji przede wszystkim na to, że „oprócz wartości zabytkowych, są one w większości przypadków czynne i używane”.
zobacz więcej
Zitcom
Mrówka - styczeń - luty 2020
Mrówka - styczeń - luty 2020