Powiat

1 / 5

ZABRODZIE: Studium nie przeszło (foto)

31.10.2016
autor: Ewa Elward
Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego nie zostało uchwalone. Długi czas opracowywania, uzgadniania i projektowania dokumentu ważnego dla rozwoju gminy przepadł w głosowaniu nad uwagami do studium. Radni większością głosów zdecydowali o przyjęciu jednej z nich, co zablokowało uchwalenie całego dokumentu.
Radni na sesji 28 października mieli przyjąć projekt studium, który powstawał przez kilka lat. Zakładał uporządkowanie zabudowy, wyznaczenie terenów zagrożonych powodziowo i przede wszystkim pod duże inwestycje wzdłuż S8. Miało być to szansą dla gminy na uzyskanie dużych wpływów z podatków. 
Do projektu studium zgłoszono 42 uwagi, ostatecznie zostało 32. By studium zostało uchwalone, trzeba było odrzucić wszystkie. Radni decydowali o ich nieuwzględnieniu przy pojedynczych głosach sprzeciwu bądź wstrzymujących się. Zdecydowanie poparli jednak wniosek radnego Krzysztofa Laskowskiego o pozostawienie 10 działek w Niegowie jako terenów rolniczych. Radny jest ich dzierżawcą, a właścicielem (są to tereny po byłym PGR) Agencja Nieruchomości Rolnych, która wnioskowała o ich przeznaczenie pod przemysł i usługi. Spośród radnych 8 było za przyjęciem wniosku, 3 wstrzymało się od głosu, tym samym cały projekt nie mógł być uchwalony.
– Musimy zadecydować, czy ma być rozwój gminy, czy będzie trwać, jak jest – przed głosowaniem do odrzucenia wniosków zachęcał wójt Tadeusz Michalik. – Na inwestycje rocznie możemy przeznaczyć ok. miliona złotych. Patrząc na sąsiednie gminy, trzeba z przykrością stwierdzić, że nasza od nich odstaje.
– Jestem przeciwny, by odrzucić wszystkie poprawki – zapowiedział Krzysztof Laskowski. – Wydaje mi się, że powinniśmy pochylić się nad nimi. To pierwsze wyłożenie, kiedy my się możemy dokładnie zapoznać.
Projektant Bartosz Rosłan zaprzeczył temu, przypominając procedurę opiniowania: wyłożenie dokumentu, dyskusje na komisjach i spotkaniach oraz publiczną debatę, na którą przybyła garstka mieszkańców. Podczas głosowania nad każdą uwagą, radny uzyskał poparcie. Oznacza to ponowienie części procedury. Mimo że uzgodnienia i decyzję są aktualne, czas zajmie ponowne wyłożenie projektu, ponowne zbieranie wniosków. Trudno w tej sytuacji określić termin uchwalenia dokumentu. Odwlekanie tego w czasie może spowodować, że prognozy demograficzne będą mniej korzystne i na zabudowę mieszkaniową przeznaczyć będzie można jeszcze mniej terenów (istnieje prawny obowiązek dostosowania tej powierzchni do przewidywanej liczby mieszkańców).
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach i kioskach od 2 listopada.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Nigdy nie jest za późno na marzenia (foto)

ZABRODZIE: Nigdy nie jest za późno na marzenia (foto)

Złote wesele, panowie z szampanem pośpieszcie co tchu. O, przyjaciele, sukcesów, pomysłów życzymy wam stu. Życia tak wiele, radości i smutku nie skąpił nam świat. Złote wesele, tak szybko strzeliło 50 nam lat – z wigorem i poczuciem humoru, z którego słyną, śpiewali członkowie Koła Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu (panie i panowie) podczas swojego uroczystego jubileuszu, 31 maja.
zobacz więcej
SOMIANKA: Ferie z GOK (foto)

SOMIANKA: Ferie z GOK (foto)

Pierwszy tydzień ferii, zorganizowanych przez GOK w Somiance, można zaliczyć do bardzo udanych. Minął bardzo szybko, bo był pełen atrakcji i fantastycznych zajęć. Na poszczególne formy spędzenia czasu podczas ferii można się było zapisywać od 17 stycznia.
zobacz więcej
SOMIANKA: Kolonie w Zakopanem

SOMIANKA: Kolonie w Zakopanem

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” zaprasza dzieci w wieku 9 – 16 lat  z rodzin uprawnionych do świadczeń KRUS z gmin Somianka i Zatory na Zimowisko w Zakopanem w dniach w 13-22 luty 2017 r.  Zapisy od 4 stycznia do wyczerpania miejsc. Dopłata tylko 250 zł.
zobacz więcej
SOMIANKA: 99. rocznica odzyskania niepodległości

SOMIANKA: 99. rocznica odzyskania niepodległości

Uczniowie PSP w Ulasku 10 listopada uczestniczyli w wyjątkowej lekcji historii. Najmłodsi wykonali piękne flagi Polski, starsi z dumą nosili na piersi własnoręcznie wykonane kokardy narodowe. Ucze-stnicząc w obchodach Święta Niepodległości dajemy wyraz pamięci o tych wszystkich, dzięki którym żyjemy dzisiaj w wolnej Polsce.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku