ZABRODZIE: Starosta kroi park w Dębinkach?

Powiat

ZABRODZIE: Starosta kroi park w Dębinkach?

08.02.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Fundacja Museion Norwid, nowy dzierżawca zespołu pałacowo-dworskiego w Dębinkach, złożyła do prof. Jakuba Lewickiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków skargę na decyzję Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ostrołęce, pozwalającą na wydzielenie z zespołu pałacowo-parkowego w Dębinkach dwudziestu dwóch działek i przeznaczenie ich do sprzedaży komercyjnej.
 
W listopadzie 2017 r. Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie sprzedaży 9 z 22 działek (kolor żółty), wydzielonych z zespołu dworskiego, przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w Dębinkach. Obecnie właścicielem nieruchomości w Dębinkach jest Starosto Powiatowe w Wyszkowie, które wydzierżawiło zespół pałacowo-dworski Gminie Zabrodzie, a ta poddzierżawiła Fundacji Museion Norwid, która chce tam utworzyć muzeum Norwida i dom pracy twórczej. 
Treść skargi do wiadomości otrzymała również nasza redakcja. Zdaniem Fundacji, wyodrębnienie tych działek jest aktem niezrozumienia, że nieruchomości, jak i otaczający je park, są całością. Pozwolenie na tak bliskie usytuowanie prywatnych działek z bardzo prawdopodobnymi konsekwencjami uciążliwości sąsiedztwa dla planowanego przez Gminę Zabrodzie muzeum Norwida uznaje za pewnego rodzaju dewastację zabytkowego zespołu. W piśmie prezes fundacji Jacenty Matysiak podpiera się również opinią architekta Adama Korczaka, który w młodości mieszkał w Dębinkach.
„Nieruchomość w Dębinkach w tak istniejącym zarysie przetrwała do dzisiejszego dnia. Nawet niesławne czasy PRL-u nie zniszczyły jej, choć już wówczas rozpoczął się proces jej degradacji. Jak na ironię to czasy niepodległości ostatnimi laty ten zabytek, nasze dobro narodowe, zaczęły zamieniać w ruinę. A teraz, jakby na spuentowanie niechlubnego władania obiektem, Starosta kroi park wokół pałacu niczym powojenna „reforma rolna” – napisał prezes w piśmie do WMKZ. 
Prezes Matysiak wspomniał jeszcze o spadkobiercach, którzy zgłosili do sądu swoje prawa. „Czy można podejmować decyzję rozporządzania mieniem, co do którego nie ma się gwarancji że jest się jego właścicielem?” – pyta w piśmie.
Poprosiliśmy starostę Bogdana Pągowskiego, żeby odniósł się do zarzutów zawartych w piśmie. 
- Uchwała została podjęta, wojewoda jej nie zakwestionował – zauważył starosta. – Akurat te działki są na terenie, gdzie w latach 50. stały stodoły. To jest otulina parku, park zostaje, jest dojazd do pałacu. Przed wydzieleniem działek wystąpiliśmy do konserwatora zabytków, który wyznaczył teren objęty działaniem konserwatora. Pozostały teren według niego nie spełnia roli zabytkowej. Ja realizuje uchwałę Rady Powiatu, sprzedaję wyznaczone działki.
Starosta przypomniał, że powiat poniósł koszty wyceny, wydzielenia działek.
- Zobaczymy, jaka będzie decyzja wojewody – zakończył.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Kolory morza, słońca i… sportu (foto)

SOMIANKA: Kolory morza, słońca i… sportu (foto)

Słońce, plaża i uśmiechnięte buzie oraz miłe wspomnienia o czasie spędzonym na koloniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” pozostały 45 kolonistom z gmin Somianka i Zatory. Miejscem pobytu była malownicza miejscowość Chłapowo koło Władysławowa położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Dwutygodniowy pobyt upłynął po hasłem „Kolory sportu”.
zobacz więcej
SOMIANKA: Medal Pro Patria dla szkoły w Kręgach (foto)

SOMIANKA: Medal Pro Patria dla szkoły w Kręgach (foto)

Publiczna Szkoła Podstawowa im. por. pil. Stefana Okrzei oraz Elżbieta Walaszczyk i Bożena Bajorek (obecna i była dyrektorka szkoły) zostały 12 września 2017 r., podczas święta szkoły, wyróżnione Medalem „Pro Patria”. O jedenaste drzewko wydłużyła się przyszkolna aleja modrzewiowa.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Razem w bibliotece (foto)

RZĄŚNIK: Razem w bibliotece (foto)

Jak co roku obchodzimy święto bibliotek, w październiku zaplanowano cykl lekcji bibliotecznych promujących bibliotekę szkolną. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki szkolnej, przypomnieli zasady zachowania się w niej. W drugiej – uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą lektur szkolnych, a także pracą w grupie. Młodsze dzieci uczestniczyły w planszowej grze bibliotecznej, starsze grały w kalambury. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Chcemy oddychać czystym powietrzem

DŁUGOSIODŁO: Chcemy oddychać czystym powietrzem

W Przedszkolu Samorządowym w Długosiodle 17 listopada obchodzono Dzień Czystego Powietrza. Zorganizowano happening z ekologicznym apelem „Chcemy oddychać czystym powietrzem”. 
zobacz więcej