ZABRODZIE: Starosta kroi park w Dębinkach?

Powiat

ZABRODZIE: Starosta kroi park w Dębinkach?

08.02.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Fundacja Museion Norwid, nowy dzierżawca zespołu pałacowo-dworskiego w Dębinkach, złożyła do prof. Jakuba Lewickiego, wojewódzkiego konserwatora zabytków skargę na decyzję Delegatury Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Ostrołęce, pozwalającą na wydzielenie z zespołu pałacowo-parkowego w Dębinkach dwudziestu dwóch działek i przeznaczenie ich do sprzedaży komercyjnej.
 
W listopadzie 2017 r. Rada Powiatu podjęła uchwałę w sprawie sprzedaży 9 z 22 działek (kolor żółty), wydzielonych z zespołu dworskiego, przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową jednorodzinną w Dębinkach. Obecnie właścicielem nieruchomości w Dębinkach jest Starosto Powiatowe w Wyszkowie, które wydzierżawiło zespół pałacowo-dworski Gminie Zabrodzie, a ta poddzierżawiła Fundacji Museion Norwid, która chce tam utworzyć muzeum Norwida i dom pracy twórczej. 
Treść skargi do wiadomości otrzymała również nasza redakcja. Zdaniem Fundacji, wyodrębnienie tych działek jest aktem niezrozumienia, że nieruchomości, jak i otaczający je park, są całością. Pozwolenie na tak bliskie usytuowanie prywatnych działek z bardzo prawdopodobnymi konsekwencjami uciążliwości sąsiedztwa dla planowanego przez Gminę Zabrodzie muzeum Norwida uznaje za pewnego rodzaju dewastację zabytkowego zespołu. W piśmie prezes fundacji Jacenty Matysiak podpiera się również opinią architekta Adama Korczaka, który w młodości mieszkał w Dębinkach.
„Nieruchomość w Dębinkach w tak istniejącym zarysie przetrwała do dzisiejszego dnia. Nawet niesławne czasy PRL-u nie zniszczyły jej, choć już wówczas rozpoczął się proces jej degradacji. Jak na ironię to czasy niepodległości ostatnimi laty ten zabytek, nasze dobro narodowe, zaczęły zamieniać w ruinę. A teraz, jakby na spuentowanie niechlubnego władania obiektem, Starosta kroi park wokół pałacu niczym powojenna „reforma rolna” – napisał prezes w piśmie do WMKZ. 
Prezes Matysiak wspomniał jeszcze o spadkobiercach, którzy zgłosili do sądu swoje prawa. „Czy można podejmować decyzję rozporządzania mieniem, co do którego nie ma się gwarancji że jest się jego właścicielem?” – pyta w piśmie.
Poprosiliśmy starostę Bogdana Pągowskiego, żeby odniósł się do zarzutów zawartych w piśmie. 
- Uchwała została podjęta, wojewoda jej nie zakwestionował – zauważył starosta. – Akurat te działki są na terenie, gdzie w latach 50. stały stodoły. To jest otulina parku, park zostaje, jest dojazd do pałacu. Przed wydzieleniem działek wystąpiliśmy do konserwatora zabytków, który wyznaczył teren objęty działaniem konserwatora. Pozostały teren według niego nie spełnia roli zabytkowej. Ja realizuje uchwałę Rady Powiatu, sprzedaję wyznaczone działki.
Starosta przypomniał, że powiat poniósł koszty wyceny, wydzielenia działek.
- Zobaczymy, jaka będzie decyzja wojewody – zakończył.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Zwycięstwo sołectwa Wólka Somiankowska (foto)

SOMIANKA: Zwycięstwo sołectwa Wólka Somiankowska (foto)

VIII Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw pod honorowym patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbył się w sobotę 9 września 2017r. w Jabłonnie. Uczestniczyło w nim 6 sołectw. Gminę Somianka reprezentowali mieszkańcy Wólki Somiankowskiej. Wygrali w kategorii prezentacja stoiska, III miejsce wywalczyli swoim występem na scenie.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Szósta niegowska Noc Muzeów (foto)

ZABRODZIE: Szósta niegowska Noc Muzeów (foto)

Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie po raz szósty zorganizowało w zabytkowym młynie „Nowość” w Niegowie Noc Muzeów. Były wystawy, warsztaty, ognisko, gry i zabawy, a na koniec w kinie plenerowym filmy dokumentalne.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Czas refleksji, podziękowań i życzeń (foto)

DŁUGOSIODŁO: Czas refleksji, podziękowań i życzeń (foto)

Życzenia, podziękowania i optymistyczne spojrzenie w nadchodzący rok 2017 – tak upłynęło opłatkowe samorządowe spotkanie, 16 grudnia w centrum kultury. Mijający rok sprzyjał planom samorządowców, którzy mają nadzieję, że 2017 nie będzie gorszy.  
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wójt zwolnił zastępcę

BRAŃSZCZYK: Wójt zwolnił zastępcę

Z dniem 21 marca wójt Wiesław Przybylski zwolnił ze stanowiska zastępcy wójta Marka Zdziarstka. „Odwołanie jest równoznaczne z wypowiedzeniem stosunku pracy. Okres wypowiedzenia wynosi 2 tygodnie” – napisał wójt w zarządzeniu, które ukazało się w Biuletynie Informacji Publicznej 26 marca. Podano w nim dwie przyczyny zwolnienia. Pierwszą jest fakt, że Marek Zdziarstek nie zaprzestał działalności gospodarczej, a jedynie ją zawiesił. Drugą – „podanie nieprawdy w oświadczeniu majątkowym”. Jak dowiedzieliśmy się od wójta, nie zamierza na razie powoływać nowego zastępcy.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom