ZABRODZIE: Spotkanie wigilijne (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Spotkanie wigilijne (foto)

28.12.2018
autor: Elżbieta Szczuka
W Gminnym Ośrodku Kultury 17 grudnia odbyło się spotkanie wigilijne, na które mieszkańców zaprosili wójt, Towarzystwo Teatralne „Kurtyna” i Koło Gospodyń Wiejskich w Zabrodziu. 
W świątecznie udekorowanej sali przy stołach zasiedli m.in. samorządowcy, osoby samotne, podopieczni Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Życzenia świąteczne złożyli wójt Krzysztof Jezierski oraz przewodnicząca rady gminy Sylwia Marciszewska. 
- Święta to czas magiczny, kiedy pękają różne bariery, czas refleksji, czas otwarcia się na potrzeby innych – podkreśliła przewodnicząca. – Chciałabym życzyć państwu, żeby ten przedświąteczny czas upłynął przede wszystkim na skupieniu się nad potrzebami ludzi, którzy są wokół nas. 
Atrakcją artystyczną  były przygotowana przez seniorów pastorałka oraz kolędowy koncert Patrycji Malinowskiej. Zabrodzcy seniorzy, którzy z sukcesem zaprezentowali się na scenie, biorą udział w projekcie, realizowanym w latach 2018-2020 w gminach: Zabrodzie, Rząśnik (Ochudno) i Nadarzyn, ze środków samorządu województwa mazowieckiego, a zatytułowanym „Seniorzy na start”. Polega on na aktywizacji seniorów w formie działań artystycznych (warsztaty teatralno-muzyczno-plastyczne), wycieczek, warsztatów edukacyjnych i ogólnorozwojowych, np. z neurobiku, asertywności, antystresowe, ze zdrowego żywienia, seniorzy a oszuści. Projekt ten realizuje Towarzystwo Teatralne „Kurtyna”. Imprezą kończącą go jest wigilia dla mieszkańców i występy artystyczne. Grupa osób przygotowujących przedstawienie „Do szopy, hej pasterze” spotykała się od września, zajęcia prowadziły dwie zawodowe aktorki. Publiczność wysoko oceniła efekt ich prawie czteromiesięcznej pracy. 
Duże wrażenie wywarł koncert kolęd i piosenek świątecznych w wykonaniu niewidomej wokalistki Patrycji Malinowskiej. Jej głos bywa porównywany do głosu Anny German. Patrycja w wieku 6 lat wystąpiła przed królową Belgii i ówczesną panią prezydentową, w 2009 r. zdobyła Grand Prix na festiwalu w Ciechocinku, w 2013 r. w duecie „Czarno to widzę” (z niewidomym kolegą Patrykiem Matwiejczukiem) dotarła do finału programu „Must be the Music”. Śpiewała też w duecie z Markiem Torzewskim. Za działalność artystyczną otrzymała nagrodę od Prezydenta Płocka.
- Każdy z nas może pozazdrościć jej życiowej energii i pasji, którą wkłada we wszystko, czym się zajmuje, a jest tego niemało. Jej wielką pasją jest muzyka, ale i chęć niesienia pomocy drugiemu człowiekowi – zaznaczyła prowadząca. 
Nie była zaskoczeniem wizyta św. Mikołaja. Zaśpiewał kilka zimowych piosenek, wciągając do zabawy publiczność, i rozdawał wszystkim słodkie prezenty.
*
- Historia ta wydarzyła się 2018 lat temu, ale ciągle jest aktualna, bo Pan Bóg wciąż jest z nami – mówił o. Piotr Flegel, proboszcz parafii w Kicinach. – Obdarza nas nie tylko materialnymi rzeczami, ale i szczególnymi łaskami. Dlatego na te święta życzę wszystkim mocy Bożej.  
Po podzieleniu się opłatkiem zebrani zasiedli do wigilijnej wieczerzy. Panie z Koła Gospodyń Wiejskich przygotowały kapustę z grzybami, pierogi, ryby, paszteciki drożdżowe, barszczyk, sałatki, ciasta. Wszyscy wiedzą, że nie tylko świetnie gotują, ale i śpiewają w zespole ludowym „Sława” pod kierunkiem i przy akompaniamencie Ewy Rytelewskiej. Podczas wigilijnego spotkania zaśpiewały kilka mniej znanych kolęd i pastorałek.
Organizacją uroczystego spotkania, które upłynęło w serdecznej atmosferze, zajął się Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej we współpracy z Gminnym Ośrodkiem Kultury i Kołem Gospodyń Wiejskich.
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość