ZABRODZIE: Smaki łączą pokolenia (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Smaki łączą pokolenia (foto)

12.11.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Koło Gospodyń Wiejskich „Gajowianki” zorganizowało w sobotę 26 października warsztaty pieczenia chleba. Świeżo upieczony chleb, posmarowany masłem własnej roboty, smakował wyśmienicie! Współorganizatorami tej integracyjnej imprezy, na której były również gry i zabawy dla dzieci, ognisko i pieczenie kiełbasek, są Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” i Lokalne Grupa Działania „Równiny Wołomińskiej”.
 
KGW „Gajowianki”, które istnieje od marca 2019 r., może pochwalić się już dużą aktywnością i wieloma działaniami integrującymi lokalną społeczność. Ostatnim jest realizacja projektu „Smaki łączą pokolenia”, na którą „Gajowianki” pozyskały środki z LGD „Równiny Wołomińskiej”. Projekt składa się z trzech części: pieczenie chleba, kiszenie kapusty, lepienie pierogów.
Warsztaty pieczenia chleba przeprowadzono w siedzibie KGW (przy ul. Kasztanowej). Szczególnie zaangażowały się w wyrabianie chlebowego ciasta dzieci. Chleb był pieczony na zakwasie i na drożdżach, panie zużyły tego dnia 18 kg żytniej mąki. 
 
Chleb na zakwasie był robiony według poniższego przepisu:
Zakwas należy rozrabiać w szklanym lub kamionkowym naczyniu, a do mieszania używać drewnianej łyżki. 1 szklankę mąki żytniej typ 720 i 1 szkl. wody wymieszać, przykryć ściereczką i odstawić w ciepłe miejsce. Po 12 godzinach zamieszać, a po kolejnych 12 dodać pół szklanki mąki i pół szklanki wody. Czynności powtarzać przez 4 dni.
 
Chleb
Składniki: 1,5 szklanki zakwasu, 1 szklanka letniej wody, 1 łyżka soli, 3 szklanki mąki żytniej razowej typ 2000, do smaku można dodać garść płatków owsianych błyskawicznych, ziarna sezamu, słonecznika, pestki dyni, siemię lniane, czarnuszkę, żurawinę, śliwkę itp.
Wyrobiony chleb przełożyć do formy wyłożonej papierem do pieczenia i odstawić w ciepłe miejsce na kilka godzin. Piec w temperaturze ok. 200 st. C. Czas pieczenia i temperatura są zależne od piecyka i należy je indywidualnie dopasować.
 
Upieczony przez Gajowianki chleb można było posmarować zrobionym przez nie puszystym masłem oraz konfiturami. Przygotowano też inne pyszności: ciasto, kaszanka, grochówka. Na pobliskim placu zorganizowano gry i zabawy dla dzieci, przy ognisku pieczono kiełbaski. Do tańca i śpiewu przygrywał na akordeonie prezes Bractwa Zabrodzkiego Arkadiusz Redlicki, W organizację imprezy zaangażowali się również wolontariusze ze szkoły w Zabrodziu.
Kolejne warsztaty – kiszenie kapusty – zaplanowano na 16 listopada.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Kwiatek, dobry uczynek, pocztówka dla Jana Pawła II  (foto, wideo)

BRAŃSZCZYK: Kwiatek, dobry uczynek, pocztówka dla Jana Pawła II (foto, wideo)

Szkoła Podstawowa im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie w sposób oryginalny uczciła setne urodziny swojego patrona. Zaprosiła szkolną społeczność do udziału w trzech akcjach dedykowanych Janowi Pawłowi II: „Kwiatek dla Papieża”, Mój dobry uczynek dla Jana Pawła II” oraz „Wirtualna pocztówka”. Nagrano też on-line „Barkę” – ulubiona pieśń Papieża Polaka. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Piękno świąt poezją opisane (foto)

BRAŃSZCZYK: Piękno świąt poezją opisane (foto)

W Gminnej Bibliotece Publicznej w Brańszczyku 9 stycznia królowały kolędy i poezja o tematyce bożonarodzeniowej. Wiersze czytane przez naszych Gości i wspólne śpiewanie kolęd sprawiły, że niektórym zakręciła się łezka w oku. Wyjątkowa atmosfera spotkania przypomniała nam, co tak naprawdę jest sensem Bożego Narodzenia.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: To jest nie do opanowania

BRAŃSZCZYK: To jest nie do opanowania

Gościem posiedzenia połączonych komisji rady gminy, 20 kwietnia, był komendant powiatowy policji insp. Michał Toporkiewicz. Przedstawił informację na temat stanu bezpieczeństwa na drogach gminnych. Przypomniał, że w 2017 r. liczba wypadków i kolizji była niepokojąca. W 2018 r. jest jeszcze gorzej, co w dużej mierze związane jest z przebudową drogi krajowej S8. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Po prostu miłość (foto)

DŁUGOSIODŁO: Po prostu miłość (foto)

Spektakl na podstawie przygód Karola - jednego z najsłynniejszych polskich filmowych kobieciarzy w niedzielę 12 lutego wystawił Teatr Gaudium. Publiczność bawiła się doskonale, patrząc na perypetie młodego podrywacza, wybuch wielkiej miłości, oczywiście, z happy endem. A ponieważ był to wieczór walentynkowy, nie mogło zabraknąć najpiękniejszych polskich przebojów o miłości.
zobacz więcej
Zitcom