Powiat

1 / 2

ZABRODZIE: Rajd szlakiem bohatera

25.08.2016
autor: Arkadiusz Redlicki
W niedzielę sprzed młyna w Niegowie wyruszył kolejny rajd rowerowy, organizowany przez Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie – Szlakiem mjr. Bronisława Deskura.
Na starcie zebrała się grupa 10-osobowa. Rowerzyści pojechali do miejscowości Deskurów, którą założył, w połowie XIX w., Bronisław Deskur. Na środku osady, przy drodze stoi pomnik upamiętniający postać Bronisława Deskura, dziedzica majątku Niegów, założyciela miejscowości, organizatora i uczestnika Powstania Styczniowego 1863 r. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika odbyła się 26 czerwca br. Przy pomniku uczestnicy rajdu zapalili znicz.
Następnie udali się leśną drogą w kierunku cmentarza parafialnego w Niegowie, na którym spoczywa dwuletnia córka Deskura. Po drodze niektórzy zatrzymywali się i zbierali ładne okazy grzybów jadalnych (borowiki, koźlarze, podgrzybki). Na cmentarzu rowerzyści zapalili znicz na grobie Brońci Deskur, która zmarła w 1859 roku. Obecnie na grobie stoi pomnik z piaskowca, odrestaurowany przez Stowarzyszenie Rodziny Deskurów w 1996 roku.
Zbliżająca się burza skróciła trasę planowanego rajdu. Na uczestników rajdu czekała, już tradycyjnie, kawa zbożowa i przepyszna szarlotka przygotowana przez Urszulę Borkowską.
fot. Marta Kochańska 
Kamiza dancing 22 lutego (potórzenie)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Mrówka - styczeń - luty 2020
Mrówka - styczeń - luty 2020