Powiat

1 / 2

ZABRODZIE: Rajd szlakiem bohatera

25.08.2016
autor: Arkadiusz Redlicki
W niedzielę sprzed młyna w Niegowie wyruszył kolejny rajd rowerowy, organizowany przez Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie – Szlakiem mjr. Bronisława Deskura.
Na starcie zebrała się grupa 10-osobowa. Rowerzyści pojechali do miejscowości Deskurów, którą założył, w połowie XIX w., Bronisław Deskur. Na środku osady, przy drodze stoi pomnik upamiętniający postać Bronisława Deskura, dziedzica majątku Niegów, założyciela miejscowości, organizatora i uczestnika Powstania Styczniowego 1863 r. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika odbyła się 26 czerwca br. Przy pomniku uczestnicy rajdu zapalili znicz.
Następnie udali się leśną drogą w kierunku cmentarza parafialnego w Niegowie, na którym spoczywa dwuletnia córka Deskura. Po drodze niektórzy zatrzymywali się i zbierali ładne okazy grzybów jadalnych (borowiki, koźlarze, podgrzybki). Na cmentarzu rowerzyści zapalili znicz na grobie Brońci Deskur, która zmarła w 1859 roku. Obecnie na grobie stoi pomnik z piaskowca, odrestaurowany przez Stowarzyszenie Rodziny Deskurów w 1996 roku.
Zbliżająca się burza skróciła trasę planowanego rajdu. Na uczestników rajdu czekała, już tradycyjnie, kawa zbożowa i przepyszna szarlotka przygotowana przez Urszulę Borkowską.
fot. Marta Kochańska 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Spotkanie opłatkowe w przedszkolu (foto)

DŁUGOSIODŁO: Spotkanie opłatkowe w przedszkolu (foto)

„Jest taki dzień, jeden raz w roku. Co niesie miłość w gęstniejącym mroku. Gdzie gasną waśnie, smutki i łzy…"
zobacz więcej
ZABRODZIE: Pojawił się piroman (foto)

ZABRODZIE: Pojawił się piroman (foto)

Komendant powiatowy PSP st. bryg. Marek Krassowski (na fot.) na sesji rady gminy 26 kwietnia przedstawił temat bezpieczeństwa pożarowego w Gminie Zabrodzie. - Ten rok jest obfity w pożary – zaznaczył komendant. – Jesteście w tej chwili liderem. Poinformował, że pożary są dziełem podpalaczy, których poszukuje policja. Zaapelował do mieszkańców o pomoc w ich ujęciu.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Piękne 100 lat życia (foto)

BRAŃSZCZYK: Piękne 100 lat życia (foto)

Dzisiejszy dzień jest wyjątkowy dla naszego powiatu gminy i całej parafii – zwrócił się do obecnych 6 lutego na Mszy św. w kościele w Białymbłocie ks. proboszcz Tomasz Tymiński. – Przeżywamy 100-lecie urodzin Józefy Jechny. Dziękujemy Bogu za te piękne 100 lat życia i prosimy o następne lata w zdrowiu i szczęściu. Z tej okazji Pani Józefa zaprosiła nas wszystkich, abyśmy mogli się cieszyć jej szczęściem. „Ciągle potrzebujemy doświadczenia i mądrości, rad osób takich jak Pani” – napisała w liście gratulacyjnym do Dostojnej Jubilatki premier Beata Szydło. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Nadszedł czas godnego upamiętnienia Obrońców Ojczyzny 1920 roku (foto)

BRAŃSZCZYK: Nadszedł czas godnego upamiętnienia Obrońców Ojczyzny 1920 roku (foto)

W Porębie odbyła się uroczystość upamiętniająca Obrońców Ojczyzny z czasów wojny polsko bolszewickiej 1919-1920. – Trzeba, aby ostatnie pokolenie tych, którzy pamiętają relacje swoich bliskich – uczestników walk, przekazało je potomnym” – uważa Sławomir Gałązka, przewodniczący Rady Gminy w Brańszczyku, piłsudczyk. „Teraz wreszcie nadszedł czas, aby nasi przodkowie doczekali się godnego upamiętnienia, dlatego odsłaniamy poświęconą im tablicę koło kościoła w Porębie” – podkreśla kmdr por. Jan Puścian, prezes Związku Oficerów Rezerwy RP im. J. Piłsudskiego Okręgu m.st. Warszawa, które jest inicjatorem tego ważnego nie tylko dla lokalnej społeczności wydarzenia. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan