Powiat

1 / 2

ZABRODZIE: Rajd szlakiem bohatera

25.08.2016
autor: Arkadiusz Redlicki
W niedzielę sprzed młyna w Niegowie wyruszył kolejny rajd rowerowy, organizowany przez Stowarzyszenie Bractwo Zabrodzkie – Szlakiem mjr. Bronisława Deskura.
Na starcie zebrała się grupa 10-osobowa. Rowerzyści pojechali do miejscowości Deskurów, którą założył, w połowie XIX w., Bronisław Deskur. Na środku osady, przy drodze stoi pomnik upamiętniający postać Bronisława Deskura, dziedzica majątku Niegów, założyciela miejscowości, organizatora i uczestnika Powstania Styczniowego 1863 r. Uroczystość odsłonięcia i poświęcenia pomnika odbyła się 26 czerwca br. Przy pomniku uczestnicy rajdu zapalili znicz.
Następnie udali się leśną drogą w kierunku cmentarza parafialnego w Niegowie, na którym spoczywa dwuletnia córka Deskura. Po drodze niektórzy zatrzymywali się i zbierali ładne okazy grzybów jadalnych (borowiki, koźlarze, podgrzybki). Na cmentarzu rowerzyści zapalili znicz na grobie Brońci Deskur, która zmarła w 1859 roku. Obecnie na grobie stoi pomnik z piaskowca, odrestaurowany przez Stowarzyszenie Rodziny Deskurów w 1996 roku.
Zbliżająca się burza skróciła trasę planowanego rajdu. Na uczestników rajdu czekała, już tradycyjnie, kawa zbożowa i przepyszna szarlotka przygotowana przez Urszulę Borkowską.
fot. Marta Kochańska 
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Najwięcej nauczycieli dyplomowanych

RZĄŚNIK: Najwięcej nauczycieli dyplomowanych

Na sesji 30 września zastępca wójta Paweł Abramczyk przedstawił sytuację w gminnej oświacie na rozpoczęcie roku szkolnego. W sumie w gminnych szkołach uczy się 821 uczniów (wraz z zerówkami).  Średnio w klasie jest prawie 14 uczniów (13,6), najliczniejsze oddziały są w Zespole Szkół w Rząśniku – śr. 21,2, najmniej liczne w Bielinie – śr. 9,3. Nauczyciele pracują w sumie prawie na 88 etatach. Wśród nich dominują pedagodzy z najwyższym stopniem awansu zawodowego, czyli dyplomowani – prawie 59 etatów (67%).
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Razem w bibliotece (foto)

RZĄŚNIK: Razem w bibliotece (foto)

Jak co roku obchodzimy święto bibliotek, w październiku zaplanowano cykl lekcji bibliotecznych promujących bibliotekę szkolną. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki szkolnej, przypomnieli zasady zachowania się w niej. W drugiej – uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą lektur szkolnych, a także pracą w grupie. Młodsze dzieci uczestniczyły w planszowej grze bibliotecznej, starsze grały w kalambury. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Konkurs kulinarny

DŁUGOSIODŁO: Konkurs kulinarny

Do 16 października można zgłaszać się do drugiego konkursu kulinarnego „Podróż w krainę tradycyjnego smaku. Szlakiem dziedzictwa kulinarnego”, który odbędzie się 20 października o godz. 11 w świetlicy wiejskiej w Grądach Szlacheckich.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Naprzód Adasiu, z tobą jesteśmy (foto)

ZABRODZIE: Naprzód Adasiu, z tobą jesteśmy (foto)

Piknik charytatywny na rzecz  Adasie Wernio, ośmiolatka, mieszkańca Zabrodzia, chorującego na rzadką chorobę genetyczną PKAN-NBIA odbył się W niedzielę 24 czerwca na orliku w Zabrodziu. W jego organizację zaangażowało się mnóstwo wolontariuszy. Udało się zebrać (bez licytacji) 31.293,29 zł.  
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Zitcom