ZABRODZIE: Podwyżki dla sołtysów (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Podwyżki dla sołtysów (foto)

15.03.2018
autor: Elżbieta Szczuka
Radni zdecydowali, żeby o 50 zł, do 220 zł, podwyższyć diety dla sołtysów za udział w posiedzeniach rady gminy z dniem 1 marca br.
 
Przypomnijmy, że 31 marca 2015 r. radni uchwali, że radnemu za udział w posiedzeniach komisji i sesjach przysługuje dieta w wysokości 230 zł za każde posiedzenie, przewodniczącemu rady – dieta miesięczna zryczałtowana w wys. 1.300 zł, a wiceprzewodniczącemu rady – również miesięczna dieta w wys. 600 zł. Sołtys za udział w sesji rady otrzymywał dietę w wys. 170 zł.
- Ja sam jestem sołtysem – rozpoczął przewodniczący rady Janusz Pakuła, który pobiera tylko jedną dietę – przewodniczącego. – Wiemy, że ciałem niewidocznym, ale wykonującym dużo pracy, jest sołtys. Do roku ubiegłego mógł pobierać inkaso i miał z tego znikomą prowizję. Tu, gdzie były osoby prowadzące działalność gospodarczą, dochody były większe. Od tego roku sołtys nie może pobierać inkasa od osób prowadzących działalność gospodarczą. Dlatego należałoby sołtysom zrekompensować chociaż koszty paliwa. Bo nie wszędzie są chętni do objęcia tej funkcji, np. w Mościskach nie ma sołtysa. Może ta podwyżka zachęci w przyszłych wyborach większą liczbę osób do ubiegania się o tę funkcję. 
Wniosek poparł też wójt Tadeusz Michalik: – Szczególnie we wschodniej części gminy, np. w Kicinach, sołtys ma do przejechania bardzo dużo kilometrów, żeby rozwieść nakazy. Ale to, co on zbierze, to nie wiem, czy mu na paliwo starczy.
Radni jednogłośnie przyjęli uchwałę. W ujęciu rocznym podwyższenie diety sołtysom skutkuje dla budżetu gminy kwotą 11 tys. zł.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Ogromne przeżycie (fot)

DŁUGOSIODŁO: Ogromne przeżycie (fot)

Wielkim przeżyciem dla uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Długosiodle był udział w czterodniowym zlocie szkół im. Tadeusza Kościuszki w Krakowie, w dniach 12 – 15 października. Był to uroczysty i pełen atrakcji finał Roku Tadeusza Kościuszki, ustanowionego przez sejm i senat w związku z przypadającą w tym roku 200. rocznicą jego śmierci.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Oberek przybliża folklor Puszczy Białej (foto)

ZABRODZIE: Oberek przybliża folklor Puszczy Białej (foto)

Z ciekawą propozycją do szkoły podstawowej w Zabrodziu 20 kwietnia przyjechał z Wyszkowa, działający w WOK Hutnik, Zespół Pieśni i Tańca Oberek. – Chcemy wam przybliżyć folklor Puszczy Białej, śpiew, taniec i strój ludowy  – zwróciła się do uczniów Danuta Deptuła, choreograf i kierownik artystyczny zespołu. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: W świątecznym klimacie

DŁUGOSIODŁO: W świątecznym klimacie

W niedzielę 16 grudnia w Centrum Kultury odbędzie się Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek oraz Kiermasz Świąteczny organizowany przez Szkołę Podstawową w Długosiodle.
zobacz więcej
SOMIANKA: Piękno kobiety (foto)

SOMIANKA: Piękno kobiety (foto)

„Piękno kobiety nie zależy od jej ubrań, figury ani fryzury. Piękno kobiety znajduje się w jej oczach – to drzwi do jej serca" – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marzena Kuchta zacytowała słowa aktorki Audrey Hepburn, witając uczestników spotkania, zorganizowanego 11 marca z okazji Dnia Kobiet. Słodkościami obdarował panie i złożył im życzenia wójt Andrzej Żołyński. Specjalnym upominkiem było spotkanie z pisarką Magdaleną Witkiewicz (na fot.).
zobacz więcej

Najczęściej komentowane

Zitcom