ZABRODZIE: Orszak doszedł do stajenki (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Orszak doszedł do stajenki (foto)

07.01.2019
autor: Elżbieta Szczuka
Po raz pierwszy w dniu uroczystości Objawienia Pańskiego, 6 stycznia 2019 r., przez gminę Zabrodzie przeszedł Orszak Trzech Króli; doszedł do stajenki zlokalizowanej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu. – Przeszło to nasze wyobrażenia – tak liczny udział mieszkańców w pochodzie skomentowała dyr. GOK Małgorzata Wiśniewska.
Promienisty przemarsz zorganizowały trzy parafie: Miłosierdzia Bożego w Mostówce, Najświętszej Maryi Panny Królowej Pokoju w Kicinach, i Świętej Trójcy w Niegowie, współorganizatorami byli GOK i Gminna Biblioteka Publiczna w Zabrodziu. Przemarsz orszaku zabezpieczali strażacy z OSP w Zabrodziu i Słopsku oraz policjanci z posterunku w Zabrodziu.
Jako pierwsi, o godz. 14., wyruszyli parafianie Mostówki. - Mędrcy świata, monarchowie, gdzie śpiesznie dążycie? – śpiewali. W drodze przez wieś dołączali kolejni uczestnicy orszaku. O 14.15 spod kościoła wyruszyli parafianie z Niegowa, a o 14.30 spod budynku urzędu gminy – parafianie z Kicin. 
Około 15 wszystkie grupy spotkały się przy stajence (przewiezionej z Mostówki) przed siedzibą GOK. Zaśpiewali kolędę „Bóg się rodzi”. Przybyłych, a w szczególności królów z orszakami, powitał pomysłodawca imprezy, ks. proboszcz z Mostówki Janusz Grygier. Potem wszyscy przeszli się do sali widowiskowej GOK.
- Przeszło to nasze wyobrażenia – przyznała, patrząc na wypełnioną po brzegi salę i na osoby stojące w holu dyr. Małgorzata Wiśniewska.
Powitała przybyłych, wśród nich wójta, przewodniczącą rady, matkę generalną Zgromadzenie Sióstr Benedyktynek Samarytanek Krzyża Chrystusowego, siostry z DPS w Niegowie oraz księży proboszczów: Janusza Grygiera z Mostówki, Andrzeja Rybickiego z Niegowa i o. Piotra Flegela z Kicin.
Grupa biorąca udział w programie „Seniorzy na start” zaprezentowała jasełka oraz kilka mniej znanych kolęd i pastorałek. Na zakończenie uczestnicy orszaku zostali zaproszeni na herbatkę. 
W przyszłym roku prawdopodobnie uczestnicy przemarszu spotkają się w szkolnej sali gimnastycznej, bo GOK jest za mały, by pomieścić wszystkich.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Bricomarche
mrówka - nowe godziny
mrówka - nowe godziny

Sonda

3.66% (58 głosów)
3.47% (55 głosów)
27.98% (443 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.59% (41 głosów)
4.49% (71 głosów)
29.88% (473 głosów)
3.98% (63 głosów)
2.27% (36 głosów)
2.59% (41 głosów)
16.17% (256 głosów)