ZABRODZIE: Noc Muzeów w młynie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Noc Muzeów w młynie (foto)

18.05.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Po raz czwarty Bractwo Zabrodzkie zorganizowało w zabytkowym młynie w Niegowie Noc Muzeów. Tegoroczna połączona była z jubileuszem dziesięciolecia Bractwa. 
Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie” działa od 2007 r. Pierwszym prezesem Bractwa był Józef Kućmierowski, nauczyciel, etnograf z zamiłowania, badacz historii lokalnej. Po jego tragicznej śmierci w 2014 r. prezesem został Andrzej Krzeczkowski, od marca br. szefuje Arkadiusz Redlicki.
Wystawa główna na I piętrze młyna poświęcona była dziesięcioleciu Bractwa Zabrodzkiego. Znalazły się na niej m.in.: plansze przedstawiające historię i dokonania stowarzyszenia oraz wydawnictwa, m.in.: „Napoleon na zabrodzkiej ziemi”, „Zabrodzkie biegi norwidowskie”, „Niegowskie krzyże i kapliczki”, „Dębinki w Gminie Zabrodzie”, „Kościół pw. św. Trójcy w Niegowie”. Na II piętrze prezentowano kolekcje, m.in.: pocztówek, filiżanek, książek, żelazek. Oczywiście zwiedzać można było wyposażenie techniczne młyna.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i starszych. Gadżety poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym rozdawał Jan Ślendak. Przy ognisku, pieczono kiełbaski. Ton wspólnemu śpiewaniu nadawały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a akompaniował na akordeonie sam prezes Redlicki. 
W kinie plenerowym wyświetlano filmy: „Wesele kurpiowskie” i „Tętno pierwotnej puszczy”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom