ZABRODZIE: Noc Muzeów w młynie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Noc Muzeów w młynie (foto)

18.05.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Po raz czwarty Bractwo Zabrodzkie zorganizowało w zabytkowym młynie w Niegowie Noc Muzeów. Tegoroczna połączona była z jubileuszem dziesięciolecia Bractwa. 
Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie” działa od 2007 r. Pierwszym prezesem Bractwa był Józef Kućmierowski, nauczyciel, etnograf z zamiłowania, badacz historii lokalnej. Po jego tragicznej śmierci w 2014 r. prezesem został Andrzej Krzeczkowski, od marca br. szefuje Arkadiusz Redlicki.
Wystawa główna na I piętrze młyna poświęcona była dziesięcioleciu Bractwa Zabrodzkiego. Znalazły się na niej m.in.: plansze przedstawiające historię i dokonania stowarzyszenia oraz wydawnictwa, m.in.: „Napoleon na zabrodzkiej ziemi”, „Zabrodzkie biegi norwidowskie”, „Niegowskie krzyże i kapliczki”, „Dębinki w Gminie Zabrodzie”, „Kościół pw. św. Trójcy w Niegowie”. Na II piętrze prezentowano kolekcje, m.in.: pocztówek, filiżanek, książek, żelazek. Oczywiście zwiedzać można było wyposażenie techniczne młyna.
Organizatorzy przygotowali wiele atrakcji dla dzieci i starszych. Gadżety poprawiające bezpieczeństwo w ruchu drogowym rozdawał Jan Ślendak. Przy ognisku, pieczono kiełbaski. Ton wspólnemu śpiewaniu nadawały panie z Koła Gospodyń Wiejskich, a akompaniował na akordeonie sam prezes Redlicki. 
W kinie plenerowym wyświetlano filmy: „Wesele kurpiowskie” i „Tętno pierwotnej puszczy”.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Demokracja w wydaniu gminy

BRAŃSZCZYK: Demokracja w wydaniu gminy

Janina Demetriou-Warburton oskarżyła wójta Mieczysława Pękula o dopuszczenie się samowoli. Na ostatniej w minionym roku sesji rady gminy wójt odniósł się do zarzutów. Wyjaśnienia skierował do obecnych, wśród których nie było skarżącej. – To kłamstwo, mnie to specjalnie nie dziwi, bo każda jedna notka, pisana przez tę panią, zawsze połączone jest z insynuacją, kłamstwem. Wiem, dlaczego pani dzisiaj nie ma, bo bym sobie z nią podyskutował – uznał wójt.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Zaprezentowaliście się fantastycznie (foto)

RZĄŚNIK: Zaprezentowaliście się fantastycznie (foto)

- Witam wszystkich, którzy przyjęli zaproszenie na wspólne kolędowanie w trakcie XX Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek w Rząśniku – zwróciła się do obecnych Katarzyna Abramczyk, dyrektor Szkoły Podstawowej w Rząśniku, gdzie 11 stycznia odbywał się gminny finał. – Było dużo radości, było też dużo pogłębionej refleksji. Były wzruszenia, łzy w oczach. Za to wszystko wam dziękujemy – zwróciła się do wykonawców jedna z jurorek. Gminę Rząśnik w Wyszkowie będą reprezentować  uczniowie szkół w Rząśniku, Starym Lubielu i Porządziu. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Skarby z poprzednich epok (foto)

DŁUGOSIODŁO: Skarby z poprzednich epok (foto)

W Starym Bosewie od dwóch tygodni prowadzone są prace archeologiczne. Najcenniejszym znaleziskiem, jak do tej pory, jest dobrze zachowany denar rzymski cesarza Domicjana, wybity w roku 85 n.e. w mennicy w Rzymie. Wiele jest też śladów osadnictwa z XI – XII wieku i późniejsze, z XVII – XVIII wieku.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Integrujący Dzień Kawki (foto)

RZĄŚNIK: Integrujący Dzień Kawki (foto)

Pierwsza impreza plenerowa zorganizowana przez Koło Gospodyń Wiejskich "Dąbrowianki" odbyła się w niedzielę 11 sierpnia na terenie Szkoły Podstawowej w Dąbrowie. Piknik rodzinny pod nazwą „Dzień Kawki” skierowany był do mieszkańców naszej miejscowości, zarówno tych najmniejszych, młodzieży, jak i starszych oraz seniorów. 
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom