ZABRODZIE: Na dzień dzisiejszy nie widzę takiego miejsca

Powiat

ZABRODZIE: Na dzień dzisiejszy nie widzę takiego miejsca

02.12.2016
autor: Ewa Elward
W związku z występowaniem przypadków ASF (afrykańskiego pomoru świń) gminy są zobowiązane do przygotowania miejsc utylizacji zwierząt w razie pojawienia się ogniska choroby.
O wymogach inspektoratu ochrony środowiska na ostatniej sesji mówił wójt Tadeusz Michalik.
– To temat trudny i nieciekawy. W założeniach inspektora każda gmina powinna zabezpieczyć grzebowisko, jeszcze lepiej, gdyby w planie zagospodarowania przestrzennego zabezpieczyła taki teren – tłumaczył.
Trudno będzie znaleźć takie miejsce na terenie gminy. Najlepiej, żeby był własnością gminy. Musi też odpowiadać pewnym normom, m.in. grunt musi być nieprzepuszczalny, podłoże gliniaste, oddalony od ujęć wody, siedlisk ludzkich, za to blisko drogi dojazdowej. Takie tereny są głównie w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnej. W gminie przeważają gleby lekkie. Samorząd musi dać odpowiedź inspektorowi do 10 grudnia.
– Jeśli państwo znacie takie działki, będziemy rozmawiać. Ja na dzień dzisiejszy nie widzę takiego miejsca – przyznał wójt. – W gminie jest 200 sztuk trzody chlewnej. Pan odbierający padłe zwierzęta dobrze sobie poradzi, ale nakaz to nakaz – dodał. 
Padłe zwierzęta stanowią surowiec szczególnego ryzyka i podlegają utylizacji. Władze odpowiadają za to, by w przypadku wstąpienia zagrożenia (jak np. ASF) proces ten przebiegał sprawnie. Grzebowisko takie, według przpeisów, jest szczególnym rodzajem składowiska odpadów. Wyznaczenie lokalizacji dokonuje się na podstawie rozporządzeniu ministra środowiska, działania podejmuje władza samorządowa. Miejsce musi być zaopiniowane przez powiatowego inspektora sanitarnego i organy ochrony środowiska.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Poznawajmy świat (foto)

DŁUGOSIODŁO: Poznawajmy świat (foto)

W Centrum Kultury w Długosiodle 9 czerwca gościł Jarosław Kret – dziennikarz, pisarz, podróżnik, fotoreporter. Zebrani wysłuchali ciekawych opowieści o Ziemi Świętej, refleksji o zawodzie fotoreportera i dziennikarza. Zapewne wielu z nich, zachęconych przez gościa, już planuje wakacyjne wyjazdy.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

RZĄŚNIK: Spotkanie opłatkowo-noworoczne

Ostatnia w tym roku, odbywająca się 29 grudnia, budżetowa sesja rady gminy, zakończyła się świąteczno-noworocznym akcentem. – Zostałem zaproszony żebyśmy razem przeżyli popołudnie wigilijne – zwrócił się do obecnych proboszcz parafii w Rzaśniku ks. Robert Sulich. Życzenia na nowy rok złożyli także przewodniczący rady gminy oraz wójt, mimo że osobiście nie mógł uczestniczyć w spotkaniu. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: W wakacje dzieci się nie nudzą (foto)

BRAŃSZCZYK: W wakacje dzieci się nie nudzą (foto)

W wakacyjne czwartki Gminny Dom Kultury w Brańszczyku zaprasza na zajęcia plastyczne.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wynagrodzenie zastępcy wójta

BRAŃSZCZYK: Wynagrodzenie zastępcy wójta

Przypomnijmy, że 1 sierpnia stanowisko zastępcy wójta objęła Elżbieta Paziewska, którą z początkiem roku wójt Wiesław Przybylski powołał na stanowisko sekretarza gminy. Konkurs na sekretarza gminy będzie ogłoszony nie później niż w ciągu 3 miesięcy od daty zwolnienia stanowiska. Przez ten czas obowiązki sekretarza gminy będzie wykonywała zastępca wójta Elżbieta Paziewska. Jej wynagrodzenie wójt ustalił w wysokości 6.320 zł. Gdy była tylko sekretarzem, zarabiała 9.400 zł miesięcznie.
zobacz więcej
Zitcom