ZABRODZIE: Na dzień dzisiejszy nie widzę takiego miejsca

Powiat

ZABRODZIE: Na dzień dzisiejszy nie widzę takiego miejsca

02.12.2016
autor: Ewa Elward
W związku z występowaniem przypadków ASF (afrykańskiego pomoru świń) gminy są zobowiązane do przygotowania miejsc utylizacji zwierząt w razie pojawienia się ogniska choroby.
O wymogach inspektoratu ochrony środowiska na ostatniej sesji mówił wójt Tadeusz Michalik.
– To temat trudny i nieciekawy. W założeniach inspektora każda gmina powinna zabezpieczyć grzebowisko, jeszcze lepiej, gdyby w planie zagospodarowania przestrzennego zabezpieczyła taki teren – tłumaczył.
Trudno będzie znaleźć takie miejsce na terenie gminy. Najlepiej, żeby był własnością gminy. Musi też odpowiadać pewnym normom, m.in. grunt musi być nieprzepuszczalny, podłoże gliniaste, oddalony od ujęć wody, siedlisk ludzkich, za to blisko drogi dojazdowej. Takie tereny są głównie w posiadaniu Agencji Nieruchomości Rolnej. W gminie przeważają gleby lekkie. Samorząd musi dać odpowiedź inspektorowi do 10 grudnia.
– Jeśli państwo znacie takie działki, będziemy rozmawiać. Ja na dzień dzisiejszy nie widzę takiego miejsca – przyznał wójt. – W gminie jest 200 sztuk trzody chlewnej. Pan odbierający padłe zwierzęta dobrze sobie poradzi, ale nakaz to nakaz – dodał. 
Padłe zwierzęta stanowią surowiec szczególnego ryzyka i podlegają utylizacji. Władze odpowiadają za to, by w przypadku wstąpienia zagrożenia (jak np. ASF) proces ten przebiegał sprawnie. Grzebowisko takie, według przpeisów, jest szczególnym rodzajem składowiska odpadów. Wyznaczenie lokalizacji dokonuje się na podstawie rozporządzeniu ministra środowiska, działania podejmuje władza samorządowa. Miejsce musi być zaopiniowane przez powiatowego inspektora sanitarnego i organy ochrony środowiska.
Majster plus 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Nie wszyscy wybrali sołtysa

SOMIANKA: Nie wszyscy wybrali sołtysa

Zakończyły się wybory sołtysów i rad sołeckich. Jedynie Celinowo nie mogło z tego prawa skorzystać, bo zabrakło chętnych do kandydowania. W większości miejscowości na kolejną kadencję pozostaną ci sami sołtysi; na 30 sołectw wybrano 4 nowych sołtysów. W 5 sołectwach rywalizowało w wyborach dwóch kandydatów. Frekwencja wahała się od 7% (Stare Kozłowo) do 61,3% (Popowo Kościelne).
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Wyciskanie sztangi

DŁUGOSIODŁO: Wyciskanie sztangi

Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Gminy Długosiodło zaprasza na Amatorskie Zawody w Wyciskaniu Sztangi Leżąc w siłowni Zespołu Szkół w Długosiodle.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Wycieczka do Sejmu

ZABRODZIE: Wycieczka do Sejmu

38 uczniów ze szkół Gminy Zabrodzie oraz 5 opiekunów 3 października 2018 roku wzięło udział w wycieczce do Sejmu RP, zorganizowanej przez Waldemara Kazimierza Manieckiego, radnego Gminy Zabrodzie, na zaproszenie ministra środowiska Henryka Kowalczyka. Była to nagroda za najlepsze wyniki w nauce w roku szkolnym 2017/2018 dla uczniów Szkoły Podstawowej w Zabrodziu, Adelinie, Dębinkach oraz Gimnazjum w Zabrodziu.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Skarga bezzasadna

RZĄŚNIK: Skarga bezzasadna

Rada Gminy 28 lutego przyjęła uchwałę w sprawie rozpatrzenia skargi na wójta. Uznała w niej skargę Andrzeja Skalika z dnia 21 grudnia 2017 r. na Wójta Gminy dotyczącą nienależytego wykonania remontu drogi Bielino-Rogóźno w zakresie przebudowy przepustu w miejscowości Rogoźno za bezzasadną. Sprawę badała Komisja Rewizyjna. 
zobacz więcej
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku