ZABRODZIE: Młyn w roli głównej (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Młyn w roli głównej (foto)

10.06.2016
autor: Ewa Elward
W niegowskim młynie miała miejsce jedna z pierwszych polskich edycji Dnia Młynów. To impreza promująca zabytki młynarstwa, w czasie której można zwiedzić zabytkowe obiekty i uczestniczyć w wielu atrakcjach towarzyszących. 
Niegowski młyn gościł zainteresowanych jego historią 4 czerwca, zorganizowaniem imprezy zajęło się Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie”. Do Bractwa z propozycją tą zwrócili się przedstawiciele niedawno powstałego Stowarzyszenia Molinologicznego, które zajmuje się zabytkowymi młynami. W niegowskim obiekcie odbyła się jedna z pierwszych imprez inicjujących polski Dzień Młyna, w Europie mającego długoletnią tradycję. 
Pierwsze obchody odbyły się w kameralnym nastroju, przybyłe dzieci witali Barbara i Arakdiusz Redliccy. Najmłodsi na początek przygotowali czapki kucharskie, potrzebne do czekających ich wypieków. Ubrane w nakrycia głowy wysłuchały opowieści „Skąd się bierze chleb”, czytanej przez dziennikarki Ewelinę Przygodę i Marię Elward. Następnym zadaniem było upieczenie ciasteczek zbożowych z mąki pełnoziarnistej, żytniej, płatków owsianych, otrębów, siemienia i innych ziaren. Pod okiem Wiesławy Gradek odmierzały składniki i wyrabiały ciasto, wykrawały ciastka. Czekało je również rozwiązywanie krzyżówek tematycznych, na koniec spotkania próbowały sił w tworzeniu obrazów mąką. 
Wszyscy zainteresowani historią młynarstwa mogli zwiedzić młyn, obejrzeć jego maszyny i wyposażenie, na jednym z pięter przygotowano wystawę fotograficzną prezentującą zabytkowe młyny w okolicy. Na zakończenie imprezy wszyscy piekarze otrzymali certyfikaty Mistrza Wypieków, obecni skosztowali powstałych wypieków i kawy zbożowej, przygotowanej jak zawsze przez Urszulę Borkowską. 
Mimo początkowo niepewnej pogody impreza była udana, uczestnicy zadowoleni. Organizatorzy cieszą się z zainteresowania młynem i przedsięwzięciami skupionymi wokół niego. Chcieliby, by Dzień Młynów był już cyklicznym spotkaniem, dlatego nawiązali kontakty m.in. z zakładami przetwórstwa zbożowego w Szymanowie. Przyszłoroczne spotkanie w Niegowie będzie więc z pewnością jeszcze bogatsze w atrakcje.
Słodycze, truskawki i mąkę zapewnili Iwona i Jarosław Banasiakowie, Jan Ślendak, Mariola i Zbigniew Paziowie.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan
manhattan