ZABRODZIE: Młyn w roli głównej (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Młyn w roli głównej (foto)

10.06.2016
autor: Ewa Elward
W niegowskim młynie miała miejsce jedna z pierwszych polskich edycji Dnia Młynów. To impreza promująca zabytki młynarstwa, w czasie której można zwiedzić zabytkowe obiekty i uczestniczyć w wielu atrakcjach towarzyszących. 
Niegowski młyn gościł zainteresowanych jego historią 4 czerwca, zorganizowaniem imprezy zajęło się Stowarzyszenie na rzecz Gminy Zabrodzie „Bractwo Zabrodzkie”. Do Bractwa z propozycją tą zwrócili się przedstawiciele niedawno powstałego Stowarzyszenia Molinologicznego, które zajmuje się zabytkowymi młynami. W niegowskim obiekcie odbyła się jedna z pierwszych imprez inicjujących polski Dzień Młyna, w Europie mającego długoletnią tradycję. 
Pierwsze obchody odbyły się w kameralnym nastroju, przybyłe dzieci witali Barbara i Arakdiusz Redliccy. Najmłodsi na początek przygotowali czapki kucharskie, potrzebne do czekających ich wypieków. Ubrane w nakrycia głowy wysłuchały opowieści „Skąd się bierze chleb”, czytanej przez dziennikarki Ewelinę Przygodę i Marię Elward. Następnym zadaniem było upieczenie ciasteczek zbożowych z mąki pełnoziarnistej, żytniej, płatków owsianych, otrębów, siemienia i innych ziaren. Pod okiem Wiesławy Gradek odmierzały składniki i wyrabiały ciasto, wykrawały ciastka. Czekało je również rozwiązywanie krzyżówek tematycznych, na koniec spotkania próbowały sił w tworzeniu obrazów mąką. 
Wszyscy zainteresowani historią młynarstwa mogli zwiedzić młyn, obejrzeć jego maszyny i wyposażenie, na jednym z pięter przygotowano wystawę fotograficzną prezentującą zabytkowe młyny w okolicy. Na zakończenie imprezy wszyscy piekarze otrzymali certyfikaty Mistrza Wypieków, obecni skosztowali powstałych wypieków i kawy zbożowej, przygotowanej jak zawsze przez Urszulę Borkowską. 
Mimo początkowo niepewnej pogody impreza była udana, uczestnicy zadowoleni. Organizatorzy cieszą się z zainteresowania młynem i przedsięwzięciami skupionymi wokół niego. Chcieliby, by Dzień Młynów był już cyklicznym spotkaniem, dlatego nawiązali kontakty m.in. z zakładami przetwórstwa zbożowego w Szymanowie. Przyszłoroczne spotkanie w Niegowie będzie więc z pewnością jeszcze bogatsze w atrakcje.
Słodycze, truskawki i mąkę zapewnili Iwona i Jarosław Banasiakowie, Jan Ślendak, Mariola i Zbigniew Paziowie.
AKFinanse 728x240 (powtórzenie)
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Najlepsi biegacze

BRAŃSZCZYK: Najlepsi biegacze

XIV Gminne Biegi Przełajowe odbyły się 11 maja w szkole w Knurowcu. Swoich sił próbowali najmłodsi uczniowie z klas 0-III.
zobacz więcej
SOMIANKA: W świątecznej scenerii i atmosferze (foto)

SOMIANKA: W świątecznej scenerii i atmosferze (foto)

Długo oczekiwane otwarcie targowiska w Somiance odbyło się w sobotę 7 grudnia – w świątecznej scenerii i atmosferze. Mikołaj rozdawał dzieciom cukierki i robił sobie z nimi zdjęcia. Prawie każdy wychodził z hali z pięknym stroikiem, bombką czy inną oryginalną ozdobą świąteczną. Święta to także prezenty – takim prezentem dla walczących o życie nauczycielki i uczennicy szkoły w Olszance były zebrane dla nich środki finansowe i zarejestrowani w bazie potencjalni dawcy szpiku kostnego. Zebrano 4.500 zł, w bazie DKMS zarejestrowało się 15 osób.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Do tej pory pracowali za słowo „dziękuję”

ZABRODZIE: Do tej pory pracowali za słowo „dziękuję”

Od 27 kwietnia nauczyciele z gminy Zabrodzie, którzy wyjeżdżają z uczniami do innej miejscowości na zawody sportowe, konkursy przedmiotowe lub w dni wolne od zajęć organizują konkursy na terenie szkoły, otrzymają wynagrodzenie  jak za  godziny ponadwymiarowe wg osobistej stawki zaszeregowania. Wynagrodzenie to nie może być wyższe niż równowartość 4 godzin ponadwymiarowych.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Gmina przeciw bezrobociu

RZĄŚNIK: Gmina przeciw bezrobociu

Wójt Paweł Kołodziejski (na fot.) na wrześniowej sesji rady gminy zdał  relację z działalności gminy na rzecz ograniczenia bezrobocia i rozwiązywania problemów bezrobotnych w I półroczu 2016 r. Ogółem zatrudnienie bezrobotnych w ramach prac interwencyjnych i robót publicznych kosztowało 110.546 zł, w tym refundacja z Powiatowego Urzędu Pracy 48.940 zł (44% kosztów). Gmina ze swojego budżetu wyłożyła 61.605 zł. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku