ZABRODZIE: Misterium Męki Pańskiej w Niegowie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Misterium Męki Pańskiej w Niegowie (foto)

12.04.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Misterium Męki Pańskiej, którego aktorami byli mieszkańcy DPS, nauczyciele, terapeuci, a także klerycy Roku Propedeutycznego w Urlach, można było obejrzeć w dniach 3-7 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie. 
Reżyserką tego poruszającego serca spektaklu jest siostra Lidia Lewandowska.
Misterium, czyli tajemnica, to forma sceniczna korzeniami sięgająca średniowiecza. Tegoroczne, wystawione w Niegowie, zatytułowane zostało „Dobry jak chleb” i nawiązywało do patrona roku duszpasterskiego św. Brata Alberta (1845-1916). Ten malarz, powstaniec styczniowy, opiekun nędzarzy, założyciel m.in. schronisk, noclegowni, został nazwany „Bratem naszego Boga” przez Karola Wojtyłę, który już jako papież Jan Paweł II kanonizował go w 1989 r.
Obraz Adama Chmielowskiego „Ecce Homo”, który malował przez 3 lata (1879-1881) i nigdy nie ukończył, był ważnym elementem scenografii wystawionego w Niegowie dramatu. Jest na nim udręczony Chrystus w cierniowej koronie na głowie, z trzciną w ręce i splątanym sznurem na szyi 
- Adam Chmielowski – Brat Albert, jako człowiek wyjątkowego talentu, wrażliwy artysta, przez wiele lat poszukiwał coraz dojrzalszych wymiarów piękna, dobra i prawdy – podkreśliła s. Lidia. – Znalazł je w drugim człowieku, i to w tym najbiedniejszym, w którego twarzy dostrzegł znieważone oblicze Chrystusa. Zapraszamy do obejrzenia i przeżycia naszego misterium, by na nowo odczytać aktualność przesłania Ojca Ubogich, by uczyć się dokonywania właściwych wyborów, by uwrażliwiać swoje serce na bijące serce kogoś, kto żyje obok mnie i może potrzebuje mojej pomocy: wsparcia materialnego, finansowego, a może po prostu dobrego słowa i uśmiechu. 
Aktorzy – mieszkańcy DPS, nauczyciele, terapeuci, klerycy roku propedeutycznego z Urli – wspaniale przybliżyli publiczności heroiczną postać Brata Alberta oraz ostatnie godziny życia Chrystusa.
Na spektaklu 5 kwietnia obecne były władze powiatu i gminy, przedstawiciele wielu instytucji i służb, goście z Wyszkowa, Warszawy, uczniowie. Do siostry Lidii i wykonawców ustawiła się długa kolejka, by im pogratulować i podziękować za piękne wprowadzenie w okres świąt Wielkiej Nocy.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
fotobudka star
fotobudka star