ZABRODZIE: Misterium Męki Pańskiej w Niegowie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Misterium Męki Pańskiej w Niegowie (foto)

12.04.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Misterium Męki Pańskiej, którego aktorami byli mieszkańcy DPS, nauczyciele, terapeuci, a także klerycy Roku Propedeutycznego w Urlach, można było obejrzeć w dniach 3-7 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie. 
Reżyserką tego poruszającego serca spektaklu jest siostra Lidia Lewandowska.
Misterium, czyli tajemnica, to forma sceniczna korzeniami sięgająca średniowiecza. Tegoroczne, wystawione w Niegowie, zatytułowane zostało „Dobry jak chleb” i nawiązywało do patrona roku duszpasterskiego św. Brata Alberta (1845-1916). Ten malarz, powstaniec styczniowy, opiekun nędzarzy, założyciel m.in. schronisk, noclegowni, został nazwany „Bratem naszego Boga” przez Karola Wojtyłę, który już jako papież Jan Paweł II kanonizował go w 1989 r.
Obraz Adama Chmielowskiego „Ecce Homo”, który malował przez 3 lata (1879-1881) i nigdy nie ukończył, był ważnym elementem scenografii wystawionego w Niegowie dramatu. Jest na nim udręczony Chrystus w cierniowej koronie na głowie, z trzciną w ręce i splątanym sznurem na szyi 
- Adam Chmielowski – Brat Albert, jako człowiek wyjątkowego talentu, wrażliwy artysta, przez wiele lat poszukiwał coraz dojrzalszych wymiarów piękna, dobra i prawdy – podkreśliła s. Lidia. – Znalazł je w drugim człowieku, i to w tym najbiedniejszym, w którego twarzy dostrzegł znieważone oblicze Chrystusa. Zapraszamy do obejrzenia i przeżycia naszego misterium, by na nowo odczytać aktualność przesłania Ojca Ubogich, by uczyć się dokonywania właściwych wyborów, by uwrażliwiać swoje serce na bijące serce kogoś, kto żyje obok mnie i może potrzebuje mojej pomocy: wsparcia materialnego, finansowego, a może po prostu dobrego słowa i uśmiechu. 
Aktorzy – mieszkańcy DPS, nauczyciele, terapeuci, klerycy roku propedeutycznego z Urli – wspaniale przybliżyli publiczności heroiczną postać Brata Alberta oraz ostatnie godziny życia Chrystusa.
Na spektaklu 5 kwietnia obecne były władze powiatu i gminy, przedstawiciele wielu instytucji i służb, goście z Wyszkowa, Warszawy, uczniowie. Do siostry Lidii i wykonawców ustawiła się długa kolejka, by im pogratulować i podziękować za piękne wprowadzenie w okres świąt Wielkiej Nocy.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA – Wrocław - Praga

SOMIANKA – Wrocław - Praga

Gminny Ośrodek Kultury w Somiance zaprasza miłośników turystyki na wycieczkę Wrocław - Praga, która odbędzie się w dniach 6 - 9 października (czwartek - niedziela). Zapisy trwają, liczba miejsc ograniczona (40 osób). Koszt wyjazdu – 750 zł/osobę.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Wielokulturowe spotkania (foto)

DŁUGOSIODŁO: Wielokulturowe spotkania (foto)

Zakończyły się wielokulturowe zajęcia w świetlicach wiejskich. Przez dwa tygodnie dzieci poznawały kulturę gości, uczyły się języków i aktywnie spędzały czas.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Chcieliśmy oddać hołd temu wybitnemu Polakowi

ZABRODZIE: Chcieliśmy oddać hołd temu wybitnemu Polakowi

Publiczne Gimnazjum im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Zabrodziu 9 grudnia obchodziło święto szkoły.  Szczególna, ponieważ dokładnie 15 lat temu przyjęło imię Prymasa Tysiąclecia. Tak jak wtedy, w obecności uczniów, absolwentów, nauczycieli, rodziców i gości, ks. bp Kazimierz Romaniuk, w pięknie udekorowanej sali gimnastycznej, odprawił Mszę św. Podczas niej modlono się o beatyfikację patrona, błogosławieństwo dla uczniów, nauczycieli i rodziców oraz biskupa z okazji 65-lecia jego święceń kapłańskich. Były kwiaty, życzenia i pieśń ,,Życzymy, życzymy” w wykonaniu chóru i wszystkich obecnych.
zobacz więcej
SOMIANKA: Likwidacja pozwoli na lepsze zarządzanie

SOMIANKA: Likwidacja pozwoli na lepsze zarządzanie

Od 1 kwietnia 2017 r. przestanie istnieć Zakład Gospodarki Komunalnej w Somiance. Decyzję o likwidacji tego zakładu budżetowego gminy radni podjęli na sesji 12 grudnia.
zobacz więcej
mrówka maj 2017

Najczęściej komentowane

mrówka maj 2017
mrówka maj 2017

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza?
56.16% (269 głosów)
43.84% (210 głosów)
fotobudka star