ZABRODZIE: Misterium Męki Pańskiej w Niegowie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Misterium Męki Pańskiej w Niegowie (foto)

12.04.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Misterium Męki Pańskiej, którego aktorami byli mieszkańcy DPS, nauczyciele, terapeuci, a także klerycy Roku Propedeutycznego w Urlach, można było obejrzeć w dniach 3-7 kwietnia w Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci w Niegowie. 
Reżyserką tego poruszającego serca spektaklu jest siostra Lidia Lewandowska.
Misterium, czyli tajemnica, to forma sceniczna korzeniami sięgająca średniowiecza. Tegoroczne, wystawione w Niegowie, zatytułowane zostało „Dobry jak chleb” i nawiązywało do patrona roku duszpasterskiego św. Brata Alberta (1845-1916). Ten malarz, powstaniec styczniowy, opiekun nędzarzy, założyciel m.in. schronisk, noclegowni, został nazwany „Bratem naszego Boga” przez Karola Wojtyłę, który już jako papież Jan Paweł II kanonizował go w 1989 r.
Obraz Adama Chmielowskiego „Ecce Homo”, który malował przez 3 lata (1879-1881) i nigdy nie ukończył, był ważnym elementem scenografii wystawionego w Niegowie dramatu. Jest na nim udręczony Chrystus w cierniowej koronie na głowie, z trzciną w ręce i splątanym sznurem na szyi 
- Adam Chmielowski – Brat Albert, jako człowiek wyjątkowego talentu, wrażliwy artysta, przez wiele lat poszukiwał coraz dojrzalszych wymiarów piękna, dobra i prawdy – podkreśliła s. Lidia. – Znalazł je w drugim człowieku, i to w tym najbiedniejszym, w którego twarzy dostrzegł znieważone oblicze Chrystusa. Zapraszamy do obejrzenia i przeżycia naszego misterium, by na nowo odczytać aktualność przesłania Ojca Ubogich, by uczyć się dokonywania właściwych wyborów, by uwrażliwiać swoje serce na bijące serce kogoś, kto żyje obok mnie i może potrzebuje mojej pomocy: wsparcia materialnego, finansowego, a może po prostu dobrego słowa i uśmiechu. 
Aktorzy – mieszkańcy DPS, nauczyciele, terapeuci, klerycy roku propedeutycznego z Urli – wspaniale przybliżyli publiczności heroiczną postać Brata Alberta oraz ostatnie godziny życia Chrystusa.
Na spektaklu 5 kwietnia obecne były władze powiatu i gminy, przedstawiciele wielu instytucji i służb, goście z Wyszkowa, Warszawy, uczniowie. Do siostry Lidii i wykonawców ustawiła się długa kolejka, by im pogratulować i podziękować za piękne wprowadzenie w okres świąt Wielkiej Nocy.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Wybieramy Dzielnicowego Roku 2017:
17.04% (604 głosów)
3.47% (123 głosów)
23.28% (825 głosów)
8.55% (303 głosów)
1.61% (57 głosów)
1.64% (58 głosów)
14.76% (523 głosów)
21.28% (754 głosów)
4.32% (153 głosów)
1.16% (41 głosów)
1.44% (51 głosów)
1.47% (52 głosów)
manhattan