ZABRODZIE: Kultywują tradycję (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Kultywują tradycję (foto)

17.01.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Reprezentantami gminy w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Wyszkowie będą uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu w dwóch kategoriach oraz Szkoły Podstawowej w Dębinkach. Zwyciężyli w konkursie gminnym, który odbył się 11 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu.
– To dla was jest to spotkanie - zwróciła się do młodych wykonawców prowadząca konkurs dyrektor GOK Małgorzata Wiśniewska – byście mogli poznawać tradycję naszą, kultywować ją.
Na dobry początek wystąpiły przedszkolaki, trzy grupy, Rybki, Pszczółki i Żabki, z przedszkola w Zabrodziu.
Części konkursowej szczególnie uważnie przysłuchiwali się członkowie jury: s. Rafaela Żelechowska, o. Dariusz Jankiewicz – kapelan DPS w Fiszorze, ks. Piotr Flegel – proboszcz parafii w Kicinach, Ewa Rytelewska i Wiesława Oleksiak. I to oni musieli wydać werdykt, szczególnie trudny w najstarszej kategorii, w której poziom był bardzo wyrównany. 
 
W kat. kl. 0-III I miejsce przyznali uczniowi ZSP w Zabrodziu Jakubowi Gołaszewskiemu, który zaśpiewał „Aniołek najładniejszy” (opiekun Maria Podolak). II miejsce dla PSP w Dębinkach wyśpiewała Marta Koźlik, wykonawczyni „Pastorałki anielskiej” (op. Alina Wójcik), III – dla ZSP w Adelinie – Oliwia Janusz i pastorałka „Nie było miejsca” (naucz. Anna Maniecka). Specjalnym wyróżnieniem jurorzy nagrodzili najmłodszych wykonawców – z  klas O, którzy reprezentowali:  Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Ołówek” – Natalia Rojek, Maja Ołdak, Aleksandra Rosińska, Filip Pisarczyk, Kordian Wasilewski („Świeć gwiazdeczko”, akompaniament Anna Wosek, op. Milena Dymek) oraz ZSP w Adelinie – Angelika Małachowska, Wiktoria Żołdak, Maja Popławska, Maja Sadowska, Wojciech Sasin („Nie miały aniołki”, akompaniament Anna Wosek, op. Katarzyna Piotrowska).   
W tej kategorii wystąpili także: ZSP w Zabrodziu – Joanna Topolewska, Maja Pajorek, ZSP w Adelinie – Magdalena Sasin, PSP w Dębinkach – Alicja Chmielewska, Kornelia Kopeć. 
 
W kat. kl. IV-VI I miejsce zajęła uczennica ZSP w Zabrodziu Martyna Redlicka z pastorałką „Jaka światłość” (akomp. Anna Wosek, op. Bogumiła Kuhiwczak). II miejsce przypadło również ZSP w Zabrodziu – Julia Banasiak i Alicja Lewandowska w ludowych strojach wykonały jedną z najnowszych pastorałek „Od serca do ucha” (op. Mirosława Janaszek-Czajka), III miejsce dla PSP w Dębinkach wyśpiewała Emilia Sosnowska, jedna z nielicznych, którzy wybrali tradycyjną kolędą, „Wśród nocnej ciszy” (op. Alina Wójcik). Wyróżnienie jury przyznało Indze Polińskiej z ZSP w Zabrodziu. Tylko ona sama sobie akompaniowała, do tego śpiewając po angielsku („What child is this”).
W tej kategorii zaśpiewały również: PSP w Dębinkach – Marta Reska, Aniela Kur, ZSP w Adelinie – Anna Świętoń.  
 
W najstarszej kategorii, obejmującej kl. VII oraz II i III gimnazjum, wygrała uczennica PSP w Dębinkach Gabriela Rucińska z „Pastorałką braterską” (op. Alina Wójcik). II miejsce zajął ZSP w Adelinie – Oliwia Trzciałkowska i „Dziś w stajence” (op. Emilia Nowicka), III –  również uczennica tej szkoły – Maja Żołędowska z „Kołysanką dla Jezusa” (op. Emilia Nowicka).  
W tej kategorii wystąpiły również: ZSP w Zabrodziu – Klaudia Napłoszek, Martyna Chmiel, PSP w Dębinkach – duet Kinga Kwiatkowska i Matylda Pisarczyk oraz Ewa Koźlik, gimnazjum w Zabrodziu – trzy duety Ewa Zwierzak i Oliwia Pękul, PaulinaTrzciałkowska i Martyna Pakuła oraz Weronika Elimer i Patrycja Banasiak. 
 
Wszyscy uczestnicy konkursu i ich opiekunowie oraz akompaniatorzy otrzymali takie same upominki. Dyplomy wręczali przewodnicząca jury s. Rafaela oraz wójt Tadeusz Michlik. Wójt podziękował wykonawcom, nauczycielom, którzy ich przygotowali oraz wszystkim innym zaangażowanym w organizację przeglądu.  
Na zakończenie Ewa Świeżak i Oliwia Pękul zaśpiewały „Skrzypi mróz”, a wszyscy razem „Przybieżeli do Betlejem”.
W przerwach między kategoriami po kilka świątecznych utworów zaśpiewali chór szkolno-nauczycielski z Zabrodzia pod dyrekcją i przy akompaniamencie Mirosława Topolewskiego oraz zespół ludowy „Sława” pod kierunkiem i przy akompaniamencie Ewy Rytelewskiej.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Refleksje, wzruszenie i radość (foto)

RZĄŚNIK: Refleksje, wzruszenie i radość (foto)

Podczas czwartkowych eliminacji gminnych 40. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka” zostali wybrani reprezentanci gminy w etapie powiatowym, który odbędzie się 6 kwietnia w wyszkowskiej bibliotece. Wszyscy recytatorzy byli doskonale przygotowani. Zaprezentowali różnorodne wiersze i fragmenty prozy, wzbudzając refleksję, wzruszenie, ale i radość.
zobacz więcej
SOMIANKA: Te książki polecają przedszkolaki i uczniowie

SOMIANKA: Te książki polecają przedszkolaki i uczniowie

Na konkurs plastyczny „Tę książkę warto przeczytać”, zorganizowany przez GOK, wpłynęło 40 kolorowych prac. Komisja konkursowa wyłoniła laureatów, którzy otrzymają dyplomy i nagrody rzeczowe.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Mała, mazowiecka Kana Galilejska (foto)

BRAŃSZCZYK: Mała, mazowiecka Kana Galilejska (foto)

Kardynał Kazimierz Nycz w sobotę 26 sierpnia odwiedził Brańszczyk, by przewodniczyć Mszy św. w uroczystość Matki Bożej Częstochowskiej, patronki Polskiej Prowincji Księży Orionistów i uczestniczyć w obchodach 100. rocznicy urodzin śp. abp. Bronisława Dąbrowskiego – orionisty, biskupa pomocniczego archidiecezji warszawskiej w latach 1962-1993 i wieloletniego sekretarza Konferencji Episkopatu Polski.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

Sto pierwsze urodziny Józefy Jechny, mieszkanki Nowej Wsi w gminie Brańszczyk, stały się asumptem do zasięgnięcia wiedzy o tzw. matuzalemowych latach i średniej długości życia w Polsce i na całym świecie. Ale przede wszystkim do poinformowania, że we wtorek 6 lutego 2018 roku Szacowną Jubilatkę odwiedzili w jej rodzinnym domu, by złożyć życzenia, wójt Mieczysław Pękul, kierownik USC Teresa Kasprowicz, przewodniczący rady gminy Sławomir Gałązka, radny wojewódzki Marian Krupiński oraz proboszcz parafii Białebłoto ks. Tomasz Tymiński.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Bricomarche
mrówka - nowe godziny

Sonda

3.67% (58 głosów)
3.48% (55 głosów)
27.99% (442 głosów)
2.91% (46 głosów)
2.60% (41 głosów)
4.50% (71 głosów)
29.89% (472 głosów)
3.93% (62 głosów)
2.28% (36 głosów)
2.60% (41 głosów)
16.15% (255 głosów)