ZABRODZIE: Kultywują tradycję (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Kultywują tradycję (foto)

17.01.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Reprezentantami gminy w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Wyszkowie będą uczniowie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu w dwóch kategoriach oraz Szkoły Podstawowej w Dębinkach. Zwyciężyli w konkursie gminnym, który odbył się 11 stycznia w Gminnym Ośrodku Kultury w Zabrodziu.
– To dla was jest to spotkanie - zwróciła się do młodych wykonawców prowadząca konkurs dyrektor GOK Małgorzata Wiśniewska – byście mogli poznawać tradycję naszą, kultywować ją.
Na dobry początek wystąpiły przedszkolaki, trzy grupy, Rybki, Pszczółki i Żabki, z przedszkola w Zabrodziu.
Części konkursowej szczególnie uważnie przysłuchiwali się członkowie jury: s. Rafaela Żelechowska, o. Dariusz Jankiewicz – kapelan DPS w Fiszorze, ks. Piotr Flegel – proboszcz parafii w Kicinach, Ewa Rytelewska i Wiesława Oleksiak. I to oni musieli wydać werdykt, szczególnie trudny w najstarszej kategorii, w której poziom był bardzo wyrównany. 
 
W kat. kl. 0-III I miejsce przyznali uczniowi ZSP w Zabrodziu Jakubowi Gołaszewskiemu, który zaśpiewał „Aniołek najładniejszy” (opiekun Maria Podolak). II miejsce dla PSP w Dębinkach wyśpiewała Marta Koźlik, wykonawczyni „Pastorałki anielskiej” (op. Alina Wójcik), III – dla ZSP w Adelinie – Oliwia Janusz i pastorałka „Nie było miejsca” (naucz. Anna Maniecka). Specjalnym wyróżnieniem jurorzy nagrodzili najmłodszych wykonawców – z  klas O, którzy reprezentowali:  Niepubliczne Przedszkole „Zaczarowany Ołówek” – Natalia Rojek, Maja Ołdak, Aleksandra Rosińska, Filip Pisarczyk, Kordian Wasilewski („Świeć gwiazdeczko”, akompaniament Anna Wosek, op. Milena Dymek) oraz ZSP w Adelinie – Angelika Małachowska, Wiktoria Żołdak, Maja Popławska, Maja Sadowska, Wojciech Sasin („Nie miały aniołki”, akompaniament Anna Wosek, op. Katarzyna Piotrowska).   
W tej kategorii wystąpili także: ZSP w Zabrodziu – Joanna Topolewska, Maja Pajorek, ZSP w Adelinie – Magdalena Sasin, PSP w Dębinkach – Alicja Chmielewska, Kornelia Kopeć. 
 
W kat. kl. IV-VI I miejsce zajęła uczennica ZSP w Zabrodziu Martyna Redlicka z pastorałką „Jaka światłość” (akomp. Anna Wosek, op. Bogumiła Kuhiwczak). II miejsce przypadło również ZSP w Zabrodziu – Julia Banasiak i Alicja Lewandowska w ludowych strojach wykonały jedną z najnowszych pastorałek „Od serca do ucha” (op. Mirosława Janaszek-Czajka), III miejsce dla PSP w Dębinkach wyśpiewała Emilia Sosnowska, jedna z nielicznych, którzy wybrali tradycyjną kolędą, „Wśród nocnej ciszy” (op. Alina Wójcik). Wyróżnienie jury przyznało Indze Polińskiej z ZSP w Zabrodziu. Tylko ona sama sobie akompaniowała, do tego śpiewając po angielsku („What child is this”).
W tej kategorii zaśpiewały również: PSP w Dębinkach – Marta Reska, Aniela Kur, ZSP w Adelinie – Anna Świętoń.  
 
W najstarszej kategorii, obejmującej kl. VII oraz II i III gimnazjum, wygrała uczennica PSP w Dębinkach Gabriela Rucińska z „Pastorałką braterską” (op. Alina Wójcik). II miejsce zajął ZSP w Adelinie – Oliwia Trzciałkowska i „Dziś w stajence” (op. Emilia Nowicka), III –  również uczennica tej szkoły – Maja Żołędowska z „Kołysanką dla Jezusa” (op. Emilia Nowicka).  
W tej kategorii wystąpiły również: ZSP w Zabrodziu – Klaudia Napłoszek, Martyna Chmiel, PSP w Dębinkach – duet Kinga Kwiatkowska i Matylda Pisarczyk oraz Ewa Koźlik, gimnazjum w Zabrodziu – trzy duety Ewa Zwierzak i Oliwia Pękul, PaulinaTrzciałkowska i Martyna Pakuła oraz Weronika Elimer i Patrycja Banasiak. 
 
Wszyscy uczestnicy konkursu i ich opiekunowie oraz akompaniatorzy otrzymali takie same upominki. Dyplomy wręczali przewodnicząca jury s. Rafaela oraz wójt Tadeusz Michlik. Wójt podziękował wykonawcom, nauczycielom, którzy ich przygotowali oraz wszystkim innym zaangażowanym w organizację przeglądu.  
Na zakończenie Ewa Świeżak i Oliwia Pękul zaśpiewały „Skrzypi mróz”, a wszyscy razem „Przybieżeli do Betlejem”.
W przerwach między kategoriami po kilka świątecznych utworów zaśpiewali chór szkolno-nauczycielski z Zabrodzia pod dyrekcją i przy akompaniamencie Mirosława Topolewskiego oraz zespół ludowy „Sława” pod kierunkiem i przy akompaniamencie Ewy Rytelewskiej.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom