ZABRODZIE: Jagód było w bród (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Jagód było w bród (foto)

11.07.2019
autor: Elżbieta Szczuka, fot. ES, Urząd Gminy w Zabrodziu
Tegoroczne, czwarte już, „Jagodowe żniwa za brodem”, jak zapowiedział wójt Krzysztof Jezierski, były skromniejsze od ubiegłorocznych, bez gwiazd krajowego formatu. W części artystycznej wystąpili lokalni artyści, a także zespół Dr Queen w coverach Czesława Niemena i Freddiego Mercury’ego. Zebrano 34 kg jagód. Rozegrano turniej piłki nożnej i wiele konkursów. Dopisały zarówno pogoda, jak i humory.
 
Impreza tradycyjnie odbyła się na leśnym boisku w Kicinach. Po godzinie 9 rozpoczął się tam turniej piłki nożnej o Puchar Wójta Gminy Zabrodzie. Planowano zakończenie ok. godz. 13, ale zgłosiło się 6 drużyn (Obrąb, Amarena United, Coco Jambo – Przykory, Niegów, Orlik Zabrodzie, No Name). Rozgrywki zakończyły się więc dopiero ok. godz. 16. I miejsce (nagroda pieniężna w wys. 800 zł) zdobył Niegów, II – Orlik Zabrodzie (600 zł), III – Coco Jambo (400 zł).
Na poszukiwanie jagód po godz. 13 wyruszyło do lasu 9 trzyosobowych drużyn i 6 osób indywidualnie. W sumie zebrano 34 kg jagód. W kategorii drużynowej zwyciężyli pracownicy Urzędu Gminy Zabrodzie: Barbara Sadowska, Ewa Małaszek, Marta Górska (4,882 kg jagód). II miejsce zdobyło Koło Gospodyń Wiejskich „Gajowianki”: Grażyna Połodziuk, Monika Napłoszek, Grażyna Paź (3,837 kg), III – drużyna Starostwa Powiatowego w Wyszkowie: Agnieszka Ołdak, Marcin Malinowski i Rafał Jaźwiński (3,736 kg). W kategorii indywidualnej najwięcej jagód zebrała, tak samo jak w ubiegłym roku, Danuta Nisio z Wysych (1,655 kg). II miejsce zdobył  Kazimierz Izdebski (1,378 kg), III – Vira Chiara (1,026 kg). Zdobywcy trzech pierwszych miejsc w obydwu kategoriach w nagrodę otrzymali kosze wiklinowe z odpowiednią zawartością. 
W czasie, kiedy jedni zbierali jagody, a na boisku trwały rozgrywki piłkarskie, wokół boiska odbywało się wiele konkursów, warsztatów i prezentacji. Krótki wykład na temat efektu cieplarnianego wygłosił student SGGW w Warszawie Arkadiusz Sternik.
Do konkursu kulinarnego dla dorosłych „Jagodowy przysmak”, realizowanego przez Gminną Bibliotekę, przystąpiło 10 uczestniczek. Komisja oceniała smak, regionalność i sposób podania potraw. Najwyżej oceniła bezę z kremem i jagodami upieczoną przez Adriannę Redlicką (jej ciasto wygrało też w 2017 r.), w nagrodę otrzymała sokowirówkę. Na drugim miejscu znalazła się beza z musem jagodowym Heleny Michalik, ubiegłorocznej laureatki (blender kielichowy), a na trzecim rolada jagodowa Marianny Grzeszczak (wyciskarka do cytrusów). Wyróżniono ciasta Barbary Redlickiej i Wiesławy Oleksiak.
Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” zorganizowało konkurs plastyczny dla dzieci „Pejzaż na desce malowany”, w którym uczestniczyło 28 osób. Oceniający zwracali uwagę na pomysłowość, estetykę wykonania, nawiązanie do charakteru imprezy i ogólny wyraz artystyczne. Najwyżej ocenili prace: Mileny Wasilewskiej (w nagrodę otrzymała krzesło turystyczne), Sylwii Powierży (torba podróżna) i Joanny Górki (piłka). Pozostali uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy.
Konkurs na najładniejszy wianek – to pomysł powstałego w tym roku KGW „Gajowianki” (wianki mają przecież w swojej nazwie). Do rywalizacji przystąpiło 18 dziewcząt. I miejsce zdobyła Weronika  Pakuła (nagroda – plecak NIKE), II – Gabriela Ołdak (dwuosobowy namiot), III – Gabriela Jezierska (torba podróżna).
Pomysłodawcą I Mistrzostw w Rzucie Beretem, a jednocześnie prowadzącym konkurs i fundatorem nagród był Sławomir Szyszkowski, sołtys Anastazewa. Rywalizowano w dwóch kategoriach: do 12 lat i powyżej 12 lat. W pierwszej zwyciężyły dziewczęta: Kinga Skoczeń, Magdalena Kulesza i Maria Ruszczak, w drugiej – panowie: Marcin Matak, Krystian Pakuła i Paweł Wojtkowski.
Śródmiejskie koło warszawskiego PTTK przeprowadziło konkurs wiedzy o gminie Zabrodzie. Zwyciężyła w nim Adriana Redlicka, II miejsce zajęła Maria Podolak, III ex aequo Michał Fujak i Grzegorz Choba.
Fundacja „Akomodacja” zaprosiła na grę terenową „Niestrudzony poszukiwacz jagód”, w której m.in. w oparciu o polsko-słowiańskie runy uczestnicy rozszyfrowywali  informację, gdzie są ukryte jagody. 
Panie z Koła Gospodyń Wiejskich Zabrodzie pokazywały, jak się lepi pierogi, a potem nimi częstowały. Swoje stoiska przygotowali też: KGW Głuchy, koła łowieckie „Trop” i „Czajka”, Nadleśnictwo Drewnica, pszczelarze W. Getka i P. Gawrych. Dużym zainteresowaniem cieszyły się warsztaty garncarskie i rymarskie.
Część artystyczna rozpoczęła się (ok. godz. 17) występem utalentowanych muzycznie uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Zabrodziu oraz absolwentek zabrodzkiego gimnazjum. Po bardzo młodych artystach na scenę wszedł doświadczony, bo działający już od ponad 45 lat, i bardzo dobrze znany mieszkańcom gminy zespół „Sława”. Pracuje pod kierunkiem Ewy Rytelewskiej.
Czterdziestominutowy koncert dała Kapela z Mostówki, szerzej jeszcze nieznana. W jej skład wchodzą: mieszkaniec Mostówki Łukasz Dąbrowski (akordeon), Tomasz Szcześniak (banjo, śpiew) i Kamil Siciak (bęben). Wszyscy są absolwentami Akademii  Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie. Zagrali muzykę z okresu międzywojennego, m.in. utwory Henryka Warsa, fokstroty, tanga, zaprezentowali folklor warszawski, w tym najpopularniejsze piosenki Stanisława Grzesiuka. Publiczność nie pozostała obojętna na tę muzykę i ruszyła do tańca. Przy tej okazji warto wspomnieć, że Łukasz Dąbrowski w minionym roku szkolnym, jako Pan Pianinko, prowadził raz w miesiącu wraz z młodymi muzykami scen warszawskich lekcje muzyczne w szkole w Adelinie i Przedszkolu „Zaczarowany  Ołówek” w Zabrodziu. 
Zaprezentował się też zespół Play z solistką Karoliną Wasiak (zespół powstał z połączenia muzyków i wokalistów z innych zespołów). Można też było potańczyć na dyskotece z DJ Marcelem. Na finał wystąpił zespół Dr Queen w coverach Czesława Niemena i Freddiego Mercury’ego. 
Imprezę, która zakończyła się o godz. 22, prowadził Marcin Kukulak vel Okulak.
Escobar
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku

Najczęściej komentowane

Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku