ZABRODZIE: Impreza niezwykle udana

Powiat

ZABRODZIE: Impreza niezwykle udana

18.05.2016
autor: Ewa Elward
- tak trzecią Noc Muzeów w zabytkowym młynie w Niegowie ocenia prezes Bractwa Zabrodzkiego Arkadiusz Redlicki. Przyciągnęła więcej zainteresowanych niż w ubiegłoroczna. Były tradycyjnie wystawy, filmy, można było obejrzeć wnętrze młyna i jego urządzenia.
Spotkanie odbyło się w piątek 13 maja, nie było jednak pechowe. Na przybyłych czekały liczne atrakcje, a przede wszystkim sympatyczna atmosfera i miłe towarzystwo. Młyn zapraszał do zwiedzania swoich pomieszczeń, urządzeń, maszyn i wyposażenia. Zorganizowano wystawy butelek z wyszkowskiej huty szkła, rękodzieła Arkadiusza Redlickiego, Wandy Dąbrowskiej oraz twórców ludowych: Kazimierza Zawiszy ze Skuszewa  i Stanisława Kmiołka. 
Szczególną uwagę poświęconą zmarłemu tragicznie prezesowi Bractwa Józefowi Kućmierowskiemu. Wyświetlono film, w którym jest wspominany przez rodzinę i znajomych, przygotowano też o nim wystawę. Drugi film, fotografika i filmowca przyrody Artura Tabora o sowach, również zgromadził wielu widzów. Były konkursy dla dzieci. Spotkanie zakończyło ognisko.
Dzień młynów w Niegowie?
Opiekunowie niegowskiego młyna chcą wziąć udział w pierwszych polskich obchodach Dnia Młynów. W Europie to długoletnia tradycja, w Polsce na początku czerwca ma odbyć się pierwsza edycja tej imprezy. Setki europejskich młynów podczas jednego weekendu w roku otwierają się dla zwiedzających, mieszkańców i turystów. To okazja, aby poznać zabytki techniki ściśle związane z życiem ludzi, przez wieki produkujących podstawowy składnik wyżywienia, ważne miejsca w lokalnych środowiskach. W Niemczech w 2016 r. odbędzie się już 23. edycja imprezy, otwartych zostanie 1.900 obiektów. W Holandii, której symbolem są wiatraki, dzień ten obchodzi się od 1973 r., na zwiedzający czeka aż 950 młynów. Terminy nie pokrywają się, dzięki czemu można zwiedzić wiele obiektów podczas jednej wycieczki. 
Inicjatywa wprowadzenia tej europejskiej tradycji na polskie podwórko powstała w lutym tego roku w Muzeum Młynarstwa w Jaraczu. W Forum Molinologicznym uczestniczyli historycy, etnografowie, architekci, konserwatorzy zabytków, właściciele młynów, muzealnicy, kolekcjonerzy oraz pasjonaci dawnego młynarstwa. Dyskusje dotyczyły głównie powołania Polskiego Stowarzyszenia Molinologicznego, organizacji „Dnia Młynów” i stanu badań nad młynarstwem w Polsce. Pierwsze polskie obchody Dnia Młynów zaplanowano w pierwszy weekend czerwca 2016 r. (na podst. www.dzienmlynow.pl).
fot. Marta Kochańska
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość