ZABRODZIE: Etnofolk w Niegowie (foto)

Powiat

ZABRODZIE: Etnofolk w Niegowie (foto)

13.08.2020
autor: Elżbieta Szczuka
Teatrzyk kukiełkowy, warsztaty motania lalek, warsztaty malowania na lnie, warsztaty pieczenia chleba, ognisko – takie atrakcje czekały na tych, którzy w sobotę 8 sierpnia przyszli do zabytkowego młyna w Niegowie na imprezę Etnofolk.
 
Organizatorem tej ponad czterogodzinnej imprezy była istniejąca od 5 lat Fundacja Akomodacja (z siedzibą w Chrzęsnem). Misją Fundacji jest podejmowanie i rozwijanie inicjatyw o charakterze ochrony zdrowia, rehabilitacji, działań opiekuńczych, rozwoju turystyki, kultury fizycznej i sportu, edukacji i informacji. Partnerami w realizacji projektu (realizowanego w ramach programu EtnoPolska 2020, dofinansowanego przez Narodowe Centrum Kultury) byli: Gmina Zabrodzie, Gminny Ośrodek Kultury i Bractwo Zabrodzkie. 
Lalki motanki mają wielowiekową historię, pochodzącą z czasów, kiedy Słowianie wierzyli w duchy i demony. Zadaniem kobiet, kapłanek domowego ogniska, było stworzenie systemu ochronnego, a jego elementem były lalki motanki. Towarzyszyły Słowianom przez cały rok, we wszystkich ważnych życiowych i rodzinnych wydarzeniach. Do ich wytworzenia potrzebne były skrawki materiałów o różnych fakturach, wzorach i kolorach oraz włóczka. 
Powodzeniem cieszyło się malowanie na lnie. Można było ozdobić farbami (korzystając z gotowych szablonów, przedstawiających m.in. godło Polski, kwiaty, rakietę, postacie z bajek) lniane torby. 
Warsztaty pieczenia chleba prowadził prezes Bractwa Zabrodzkiego Arkadiusz Redlicki. Chleb został upieczony w tradycyjny sposób w niedawno wybudowanym wolnostojącym piecu. To było premierowe pieczenie, więc nic dziwnego, że pierwsza partia lekko się przypaliła. Ale i tak upieczony na zakwasie chleb wszystkim smakował. 
Atrakcją dla dzieci był – przygotowany przez aktorów warszawskiego teatru Lalka – Michała Burbę i Romana Holca – spektakl „Legendy gór i Krakowa”. Wojtek (lalka) i Góral (aktor) dzięki niezwykłej fajce przywołują legendę o królu Beskidzie, o dwóch Wisełkach – Czarnej i Białej i o tym, jak z nich powstała Wisła. Pojawiła się też legenda Śpiącego Rycerza z Giewontu (kształt góry przypomina profil leżącego człowieka), legenda o smoku wawelskim – symbolu Krakowa. Dzieci, aktywnie biorące udział w teatrzyku, dowiedziały się również, dlaczego melodia hejnału mariackiego urywa się. 
***
Kolejne na terenie niegowskiego młyna warsztaty – „Spotkania z tradycją. Mazowsze 2020” – zaplanowano na sobotę 22 sierpnia od godz. 11. Tym razem organizatorami będą Bractwo Zabrodzkie i Samorząd Województwa Mazowieckiego. W programie znajdą się bezpłatne warsztaty: czekoladowe, wycinanki kurpiowskiej, fujareczki z gałązek, domków dla owadów i wianków. Przewidziany jest również poczęstunek dla uczestników. 
Innym zadaniem realizowanym przez Bractwo Zabrodzkie, a współfinansowanym przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, będzie rajd rowerowy szlakiem kardynała Stefana Wyszyńskiego. W tym roku rowerzyści odwiedzą: Gaj za Strugą (miejsce wypoczynku kardynała), Fidest (miejsce urodzin jego matki Julianny Karp), Kamieńczyk (dom pamięci oraz cmentarz parafialny, na który spoczywają Piotr i Katarzyna Wyszyńscy, dziadkowie kardynała), Gać (urodził się tu Stanisław Wyszyński, ojciec kardynała). Trasa rozpoczyna się (o godz. 11) i kończy przy zabytkowym młynie w Niegowie. Warto przypomnieć sobie życiorys Prymasa Tysiąclecia, bo przewidziano quiz wiedzy o nim (z nagrodami).
Nina Wiśniewska - kwiecień 2023
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość