Dwór w Dębinkach był jednym z ponad 3000 miejsc na świecie, gdzie w sobotę 5 września czytano „Balladynę” - dramat Juliusza Słowackiego z lat 30. XIX wieku.
Akcję Narodowe Czytanie zapoczątkował w 2012 r. prezydent RP Bronisław Komorowski wspólnym czytaniem „Pana Tadeusza”, a jej pomysłodawczynią był Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura. W następnych latach czytano m.in. fragmenty dzieł Aleksandra Fredry, „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, „Lalki” Bolesława Prusa, „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku, w 9 edycji, czytano „Balladynę” Juliusza Słowackiego, dramat w pięciu aktach.
Do udziału we wspólnym czytaniu „Balladyny” zaprosili: Urząd Gminy w Zabrodziu, Fundacja Museion Norwid i Gminna Biblioteka Publiczna w Zabrodziu. Przybyłych na to wydarzenie do dworu w Dębinkach powitała dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Zabrodziu Małgorzata Wiśniewska.
- Dzisiejsze spotkanie poświęcimy niemal w pełni twórczości pisarskiej – zapowiedziała - bo literatura jako taka jest często elementem wiążącym i scalającym.
Zadowolenie, że gminy powiatu wyszkowskiego włączają się do udziału w Narodowym Czytaniu, wyraził wicestarosta Leszek Marszał. - Czytanie to jest jak chleb powszedni, jak picie wody u źródła. Coś w tych słowach na pewno jest – orzekł.
- Bardzo się cieszę, że ten pałac dzisiaj ożył. Z uwagi na swoją skomplikowaną sytuację prawną jest pewien marazm od wielu lat, jeśli chodzi o stan tego budynku, który się niestety pogarsza – skonstatował wójt Krzysztof Jezierski. - Z prezesem Fundacji Museion Norwid, ze starostą od wielu miesięcy rozmawiamy co zrobić, by zmienić ten stan. Próbujemy zainteresować władze centralne tym obiektem. Uważamy, że ministerstwo kultury z poziomu centralnego jest w stanie rozwiązać spór własnościowy.
Prezes Jacenty Matysiak ujawnił, że Fundacja złożyła do prezydenta pismo, żeby w przyszłym roku, w dwusetną rocznicę jego urodzin, czytano Norwida. Ale dziś już wiadomo, że przyszłoroczną lekturę Narodowego Czytania będzie „Moralność pani Dulskiej" Gabrieli Zapolskiej.
Kilkanaście osób przeczytało 2 pierwsze akty „Balladyny”. W tytułowa rolę Balladyny wcieliły się Sylwia Marciszewska i Jadwiga Teodorczyk, kwestie Kirkora czytali Arkadiusz Redlicki i Marcin Koźlik, Pustelnika (Popiela III) Krzysztof Jezierski i Leszek Marszał. Pozostali wykonawcy to: Marzena Boruc – Alina, Grażyna Rutkowska – Matka, pisarka i reżyserka tego wydarzenia Maryla Ścibor Marchocka – Goplana, aktor Stanisław Jaskułka - Grabiec, Karol Samsel - Filon, Anna Bartosiewicz – Skierka, Agata Koźlik – Chochlik, Kazimierz Wawryło – Swat.
Na zakończenie imprezy krótki występ artystyczny dały młode mieszkanki gm. Zabrodzie. Na zagrała flecie Maja Pajorek, akompaniowała jej Anastasia Chernysheva a na pianinie cyfrowym Martyna Redlicka (opiekun Anna Wrzosek).