ZABRODZIE: Dwór do dzierżawy?

Powiat

ZABRODZIE: Dwór do dzierżawy?

13.10.2017
autor: Elżbieta Szczuka, fot. Renata Szczepanek
Na ostatniej sesji Rady Powiatu w Wyszkowie starosta odpowiedział na pytanie dotyczące dworu w Dębinkach. Toczy się sprawa dotycząca własności dworu. Obecnie właścicielem jest Starostwo Powiatowe w Wyszkowie, ale roszczenia do dworu i oficyn zgłosili  spadkobiercy ostatniej właścicielki. 
We dworze przez wiele lat funkcjonował dom dziecka, który we wrześniu 2016 r. przeniósł się do Wyszkowa. Aby odzyskać choć część pieniędzy włożonych w budowę Domów dla Dzieci w Wyszkowie, teren w Dębinkach został podzielony na 23 działki o pow. 1000 m kw., które miały być wystawione na sprzedaż.
Starosta Bogdan Pągowski był w końcu września w Warszawie w kancelarii prawnej, która reprezentuje spadkobierców dworu w Dębinkach (przed wojną był w nim prowadzony pensjonat), by poznać ich zamierzenia. Na razie żadna ze stron nie chce zrezygnować z walki o prawa do niego.
- Okazało się, że spadkobiercom chodzi o fizyczne odzyskanie pałacu. Ale mam też dobrą informację. Oni zmieniają swoje roszczenia, ograniczając je tylko do pałacu, parku i przypałacowych oficyn. Pozostałe grunty uwalniają z roszczeń. Pozwala nam to na sprzedaż wydzielonych działek, w najbliższym czasie będziemy mogli przystąpić do sprzedaży przetargowej. Zainteresowanie jest duże, więc część środków przeznaczonych na budowę Domów dla Dzieci moglibyśmy odzyskać. Mamy też zapewnienie pana reprezentującego rodzinę, że aby pałac nie marniał przez ten czas, można go komuś wydzierżawić. Wyraził zgodę na dzierżawę maksymalnie do 10 lat. Jak przeanalizowaliśmy wszystkie kroki prawne, które jedna i druga strona może wnosić, to najprawdopodobniej przez te 10 lat nic się w tym temacie zrobić nie da. 
Aby nie ponosić kosztów utrzymania obiektu (ok. 150 tys. zł rocznie), starostwo będzie chciało znaleźć dzierżawcę obiektu na okres 10 lat. Podobno chętni są.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Dotacje od gminy

RZĄŚNIK: Dotacje od gminy

Od 15 maja w Urzędzie Gminy będą przyjmowane wnioski mieszkańców o udzielenie dotacji z budżetu gminy na dofinansowanie kosztów inwestycji z zakresu ochrony środowiska i gospodarki wodnej, to m.in.: oczyszczalnie ścieków, pompy ciepła, kolektory słoneczne, ogniwa fotowoltaiczne, kotły gazowe, olejowe, na paliwo stałe. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Kolory morza, słońca i… sportu (foto)

SOMIANKA: Kolory morza, słońca i… sportu (foto)

Słońce, plaża i uśmiechnięte buzie oraz miłe wspomnienia o czasie spędzonym na koloniach zorganizowanych przez Stowarzyszenie Społeczno - Kulturalne „Nasza Gmina Somianka” pozostały 45 kolonistom z gmin Somianka i Zatory. Miejscem pobytu była malownicza miejscowość Chłapowo koło Władysławowa położona na terenie Nadmorskiego Parku Krajobrazowego. Dwutygodniowy pobyt upłynął po hasłem „Kolory sportu”.
zobacz więcej
SOMIANKA: Gminne recytacje (foto)

SOMIANKA: Gminne recytacje (foto)

Eliminacje gminne 42. Konkursu Recytatorskiego „Warszawska Syrenka” odbyły się 21 marca w Gminnym Ośrodku Kultury w Somiance. Wystąpiło 41 reprezentantów gminnych szkół podstawowych. Laureaci będą reprezentować gminę w konkursie powiatowym 28 marca. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Jasełka na wzgórzu bielińskim (foto)

BRAŃSZCZYK: Jasełka na wzgórzu bielińskim (foto)

Po raz jedenasty w Brańszczyku, na wzgórzu bielińskim odbyły się plenerowe jasełka. To ogromne przedsięwzięcie, angażujące i przyciągające nie tylko lokalną społeczność. W poruszającym serca spektaklu „Gdzie jest nasze Betlejem?” wystąpili uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół Specjalnych w Brańszczyku oraz ich przyjaciele.
zobacz więcej