SOMIANKA: Wszystkie ośmioklasowe

Powiat

SOMIANKA: Wszystkie ośmioklasowe

17.03.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Na terenie gminy Somianka po zmianie systemu oświaty wszystkie szkoły, które funkcjonują, staną się szkołami podstawowymi 8-klasowymi, także te prowadzone przez stowarzyszenia – zdecydowali radni na sesji 10 marca. W efekcie szkoła w Somiance będzie w połowie niewykorzystana, także jej zaplecze sportowe, natomiast w Ulasku zapowiada się dwuzmianowość. 
Uchwałę w sprawie utworzenia sieci szkół przedstawił wójt Andrzej Żołyński. Radni zdecydowali, że wszystkie szkoły na terenie gminy będą 8-klasowe.
- Ustawa przewiduje, że może to być szkoła filialna, klasy I-IV, u nas nie przewiduje się tego. Było to szeroko omawiane na komisjach – poinformował wójt. – Niesie to za sobą wiele problemów. 
Jednym z nich będzie niedostateczne wykorzystanie potencjału obecnych zespołów szkół, szczególnie dotknie to szkołę w Somiance. – Połowa szkoły będzie stała niewykorzystana – zapowiedział wójt –  jak również jej potencjał w postaci hali sportowej i boisk. Natomiast w szkole w Ulasku, również prowadzonej przez gminę, w perspektywie wygaszania gimnazjum będzie musiała być nawet dwuzmianowość z racji tej, że budynek jest za mały. Idealnym rozwiązaniem na terenach wiejskich byłoby to, co wielu samorządowców proponuje, żeby szkoły funkcjonowały do VI klasy, a VII i VIII klasy były w szkołach zbiorczych (jak w l. 90.), typu Somianka czy Wola Mystkowska. Jednak ustawa tego nie przewiduje. Może być tylko szkoła 8-klasowa albo filia 4-klasowa, więc u nas jest propozycja, żeby wszystkie szkoły zostały 8-klasowymi – powtórzył.
PBS Wyszków - wygodny kredyt - RRSO
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Jagodowe żniwa w Kicinach (foto)

ZABRODZIE: Jagodowe żniwa w Kicinach (foto)

Nowa, ciekawa, impreza „Jagodowe żniwa za brodem”, promująca gminę Zabrodzie i jej walory przyrodnicze, odbyła się 10 lipca w Kicinach. Jagody obrodziły, najwięcej, ponad 6 kg, zebrała Katarzyna Tryc. Gośćmi specjalnymi imprezy byli aktorzy Beata Tyszkiewicz i Daniel Olbrychski. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Przy rozświetlonej choince (foto)

SOMIANKA: Przy rozświetlonej choince (foto)

W świetlicy wiejskiej w Wólce Somiankowskiej odbyło się spotkanie wigilijno-opłatkowe. Dzieci najpierw wspólnie ubrały choinkę w ozdoby, które same wykonały podczas warsztatów techniczno-plastycznych.
zobacz więcej
SOMIANKA: Jak najwięcej dróg

SOMIANKA: Jak najwięcej dróg

W budżecie inwestycyjnym gminy na 2017 rok, który wynosi 2.080.000 zł, priorytetem są drogi. – W tej chwili ponad 2 miliony przeznaczamy na projekty drogowe, poza drobnymi wodociągowymi czy projektowymi  - mówił na sesji 28 grudnia wójt Andrzej Żołyński. Dochody gminy wyniosą 22.888.621 zł, w tym: subwencje 8.891.484 zł (oświatowa – 5.851.846 zł, część wyrównawcza ogólnej – 2.988.056 zł, równoważąca – 51.582 zł), co stanowi 38,5% dochodów gminy, udział w podatku dochodowym: 2.969.331 zł, zadania zlecone 7.178.436 zł (31,4%), podatki lokalne i pozostałe: 627.870 zł.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Oberek przybliża folklor Puszczy Białej (foto)

ZABRODZIE: Oberek przybliża folklor Puszczy Białej (foto)

Z ciekawą propozycją do szkoły podstawowej w Zabrodziu 20 kwietnia przyjechał z Wyszkowa, działający w WOK Hutnik, Zespół Pieśni i Tańca Oberek. – Chcemy wam przybliżyć folklor Puszczy Białej, śpiew, taniec i strój ludowy  – zwróciła się do uczniów Danuta Deptuła, choreograf i kierownik artystyczny zespołu. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku