SOMIANKA: Wszystkie ośmioklasowe

Powiat

SOMIANKA: Wszystkie ośmioklasowe

17.03.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Na terenie gminy Somianka po zmianie systemu oświaty wszystkie szkoły, które funkcjonują, staną się szkołami podstawowymi 8-klasowymi, także te prowadzone przez stowarzyszenia – zdecydowali radni na sesji 10 marca. W efekcie szkoła w Somiance będzie w połowie niewykorzystana, także jej zaplecze sportowe, natomiast w Ulasku zapowiada się dwuzmianowość. 
Uchwałę w sprawie utworzenia sieci szkół przedstawił wójt Andrzej Żołyński. Radni zdecydowali, że wszystkie szkoły na terenie gminy będą 8-klasowe.
- Ustawa przewiduje, że może to być szkoła filialna, klasy I-IV, u nas nie przewiduje się tego. Było to szeroko omawiane na komisjach – poinformował wójt. – Niesie to za sobą wiele problemów. 
Jednym z nich będzie niedostateczne wykorzystanie potencjału obecnych zespołów szkół, szczególnie dotknie to szkołę w Somiance. – Połowa szkoły będzie stała niewykorzystana – zapowiedział wójt –  jak również jej potencjał w postaci hali sportowej i boisk. Natomiast w szkole w Ulasku, również prowadzonej przez gminę, w perspektywie wygaszania gimnazjum będzie musiała być nawet dwuzmianowość z racji tej, że budynek jest za mały. Idealnym rozwiązaniem na terenach wiejskich byłoby to, co wielu samorządowców proponuje, żeby szkoły funkcjonowały do VI klasy, a VII i VIII klasy były w szkołach zbiorczych (jak w l. 90.), typu Somianka czy Wola Mystkowska. Jednak ustawa tego nie przewiduje. Może być tylko szkoła 8-klasowa albo filia 4-klasowa, więc u nas jest propozycja, żeby wszystkie szkoły zostały 8-klasowymi – powtórzył.
Family Gym
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Zmarł ks. Wacław Grzybowski

SOMIANKA: Zmarł ks. Wacław Grzybowski

23 lutego 2017 r., przeżywszy 82 lat, w kapłaństwie 57 lat, zmarł ks. kan. Wacław Grzybowski, kapłan diecezji łomżyńskiej, emerytowany proboszcz parafii Somianka i Troszyn. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w sobotę 25 lutego. Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem Biskupa Łomżyńskiego Janusza Stepnowskiego zostanie odprawiona o godz. 11 w kościele w Długosiodle. Ciało śp. księdza kanonika Wacława Grzybowskiego spocznie na cmentarzu parafialnym w Długosiodle.
zobacz więcej
SOMIANKA: Program rewitalizacji gminy uchwalony

SOMIANKA: Program rewitalizacji gminy uchwalony

Na sesji nadzwyczajnej 20 października radni przyjęli Program Rewitalizacji Gminy na lata 2016-2023. Wyznaczono pięć obszarów rewitalizacji: Kręgi, m. Somianka z m. Somianka-Parcele, Nowe Wypychy, Jackowo Dolne oraz Stary Mystkówiec i dla nich projekty rewitalizacyjne. 
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Zadbają o cmentarz sprzed 101 lat (foto)

RZĄŚNIK: Zadbają o cmentarz sprzed 101 lat (foto)

Harcerze z wyszkowskiego Hufca ZHP „Rój Promienistych” im. Tadeusza Zawadzkiego „Zośki” w najbliższych tygodniach uporządkują i oznaczą cmentarz żołnierzy rosyjskich i niemieckich z 1915 roku, znajdujący się w Dąbrowie Zagródziu. O tym miejscu opowiada nam dwunastoletni Janek Polak.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Poetyckie światy Antoniego Gawińskiego (foto)

ZABRODZIE: Poetyckie światy Antoniego Gawińskiego (foto)

Dzięki staraniom Bractwa Zabrodzkiego wydano niepublikowane wiersze Antoniego Gawińskiego. Promocja tomiku „Mimochodem i ukradkiem (świat za oknem)” odbyła się 8 września w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Wyszkowie.
zobacz więcej
mrówka maj 2017

Najczęściej komentowane

Akademia Humanistyczna
Akademia Humanistyczna

Sonda

Czy jesteś za ograniczeniem kadencyjności wójtów i burmistrza?
56.16% (269 głosów)
43.84% (210 głosów)
fotobudka star
fotobudka star