SOMIANKA: W świątecznej scenerii i atmosferze (foto)

Powiat

SOMIANKA: W świątecznej scenerii i atmosferze (foto)

13.12.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Długo oczekiwane otwarcie targowiska w Somiance odbyło się w sobotę 7 grudnia – w świątecznej scenerii i atmosferze. Mikołaj rozdawał dzieciom cukierki i robił sobie z nimi zdjęcia. Prawie każdy wychodził z hali z pięknym stroikiem, bombką czy inną oryginalną ozdobą świąteczną. Święta to także prezenty – takim prezentem dla walczących o życie nauczycielki i uczennicy szkoły w Olszance były zebrane dla nich środki finansowe i zarejestrowani w bazie potencjalni dawcy szpiku kostnego. Zebrano 4.500 zł, w bazie DKMS zarejestrowało się 15 osób.
 
Ks. proboszcz Wojciech Zyśk poświęcił nową halę targową. Na pierwszy w niej jarmark, bożonarodzeniowy, przyszli m.in. wójt Andrzej Żołyński, jego zastępca Agnieszka Salwin, skarbnik gminy Anna Król, a także radni, sołtysi. 
Większość stoisk oferowało ozdoby, stroiki świąteczne. Bardzo szybko zostały sprzedane upieczone przez społeczność szkoły w Woli Mystkowskiej, pięknie opakowane, pierniki. Przedsmakiem świąt były wigilijne potrawy i ciasto, którymi częstowano uczestników jarmarku.
- Jestem bardzo zadowolony, że ludzie przyszli i włączyli się w akcję charytatywną – powiedział nam wójt Andrzej Żołyński. 
- Jesteśmy otwarci na pomoc innym i każdą oddolną inicjatywę staramy się poprzeć, a z propozycją włączenia się w akację pomocy dla uczennicy i nauczycielki przyszła do nas pracownica – dodała Agnieszka Salwin. – To, co stało się w sobotę, było czymś dobrym. Ludzie się bardzo zaangażowali, dopytywali, w czym jeszcze pomóc. To jest miłe, w tej naszej codziennej pracy daje trochę słońca.
Przebogate świąteczne stoiska przygotowały szkoły w Somiance, Ulasku i Woli Mystkowskiej, ale także Gminny Ośrodek Kultury i stowarzyszenie Ważna Róża. Wzrok przyciągały przepiękne, oryginalne stroiki, choinki, bombki. Skąd na te cudeńka pomysły? Głównie z internetu, ale też zadziałała inwencja własna wykonawców. Jak mówili, najbardziej potrzebna był cierpliwość, bo to bardzo czasochłonne zajęcie.
Dochód ze sprzedaży na stoisku charytatywnym, na które ozdoby przekazały szkoły oraz GOK, a także z loterii fantowej został przeznaczony na leczenie 13-letniej Madzi Garbarczyk, uczennicy szkoły w Olszance i nauczycielki tej szkoły Agnieszki Zawadzkiej. Zebrano w sumie 4,5 tys. zł. W bazie potencjalnych dawców szpiku zarejestrowało się 10 osób. Madzi, chorej na ostrą białaczkę limfoblastyczną, przekazano też zebrane podczas jarmarku artykuły higieniczne.
W sobotę 14 grudnia targowisko w Somiance rozpocznie już normalną pracę. Tak udane  otwarcie pozwala mieć nadzieję, że stoiska zajmie coraz więcej handlujących, tym bardziej, że święta tuż, tuż. Już w minioną sobotę swoje stoiska wystawili producenci serów, tradycyjnej wędliny, a także sprzedający owoce i warzywa.  
Oddane do użytku 8 grudnia hala targowa i wiata targowa, wykonane w ramach projektu „Mój Rynek”, kosztowała 1.746.852,26 zł, w tym dofinansowanie z PROW 2014-2020 – 773.901 zł. W związku z tym, że targowisko wybudowane zostało z tym dofinansowaniem ma promować lokalne produkty; została obniżona opłata na ich sprzedaż przez rolników.
Targowisko zajmuje powierzchnię 442,80 m kw. (powierzchnia użytkowa),  w tym powierzchnia hali targowej 280,20 m kw. (9,34m x 30m), powierzchnia wiaty targowej 144 m kw. (9mx16m). W hali znajduje się 30 stanowisk handlowych, pod wiatą – 16. Targowisko jest utwardzone kostką brukową, oświetlone, przyłączone do sieci wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom

Najczęściej komentowane