SOMIANKA: Szkoły bez większych zmian

Powiat

SOMIANKA: Szkoły bez większych zmian

07.09.2017
autor: Elżbieta Borzymek
Szkoły na terenie gminy rozpoczęły nowy rok szkolny bez większych zmian. Dwie z nich od 1 września przestały być zespołami szkół, znowu są 8-klasowymi szkołami podstawowymi – w Somiance i Woli Mystkowskiej. Na razie reforma nie dotknęła nauczycieli zatrudnionych w gminie, nikt pracy nie stracił. 
Największym wyzwaniem dla szkół jest przygotowanie się do realizacji projektu, na który gmina pozyskała 1mln zł. Pieniądze zostaną przeznaczane na zakup wyposażenia, pomocy naukowych i dodatkowe zajęcia. Będą je prowadzić zatrudnieni w szkołach nauczyciele w ramach godzin ponadwymiarowych. W tym projekcie nie jest wymagane, jak we wcześniejszych, wyłanianie w przetargu firmy, która zatrudniałaby nauczycieli.
W budynkach szkół, ponieważ nie udało się pozyskać dodatkowych pieniędzy z ministerstwa edukacji,  w wakacje były przeprowadzone tylko niezbędne, niewielkie remonty, typu malowanie ścian, bieżące naprawy, w Woli Mystkowskiej w wejściu została położona kostka (płytki były zniszczone, popękane).    
Niektóre gminy mają problem z zapewnieniem 3- i 4-latkom miejsc w przedszkolach, co od tego roku szkolnego jest obowiązkiem gminy.  Nie dotyczy to gminy Somianka, która wszystkim maluchom, które rodzice postanowili posłać do przedszkola, zapewniła miejsca.
PBS Wyszków - wygodny kredyt
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Konkursy na tradycyjny wieniec...

SOMIANKA: Konkursy na tradycyjny wieniec...

Gmina zaprasza na Dożynki Gminne, by wspólnie dziękować za zebrane plony podczas sierpniowego biesiadowania 27 sierpnia na placu przy szkole w Kręgach. W ramach dożynek ogłasza konkursy „Wieniec dożynkowy” oraz „Nalewka tradycyjna” i „Ciasta z przepisów babuni”. Do uczestnictwa zaprasza sołectwa i mieszkańców gminy Somianka.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Pierwszoklasiści czytelnikami

RZĄŚNIK: Pierwszoklasiści czytelnikami

W szkole w Bielinie 3 marca odbyła się ważna uroczystość. Uczniów klasy pierwszej złożyli ślubowanie na czytelników szkolnej biblioteki. W poczet czytelników przyjęła uczniów bibliotekarka Beata Palasek.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Nie powinno, a będzie

DŁUGOSIODŁO: Nie powinno, a będzie

Rada Gminy Długosiodło jest jedyną w naszym powiecie, która zdecydowała nie podejmować uchwały o obniżeniu pensji wójta. Nie znaczy to jednak, że Stanisław Jastrzębski będzie otrzymywał dotychczasowe wynagrodzenie.
zobacz więcej
SOMIANKA: Barwnie, smacznie, sympatycznie (foto)

SOMIANKA: Barwnie, smacznie, sympatycznie (foto)

Jubileuszowy, już dziesiąty, Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw, który odbył się w sobotę 7 września, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Rynek w Popowie Kościelnym był zapełniony. 
Rywalizowało siedem sołectw z siedmiu gmin. Gminę Somianka reprezentowało sołectwo Somianka-Zaszosie, które zdobyło nie tylko I miejsce w kategorii prezentacja stoisk, ale też nagrodę publiczności. – Jeżeli publiczność nagrodziła, to najważniejsze – mówi w poniedziałek jeszcze pełna emocji i bardzo szczęśliwa, odbierająca mnóstwo gratulacji, sołtyska Elżbieta Grześkiewicz.
zobacz więcej
fotobudka star - czarne tło
Zitcom