Kampania antynowotworowa (sfinansowano ze środków EPL)
SOMIANKA: Przegląd na poziomie europejskim

Powiat

SOMIANKA: Przegląd na poziomie europejskim

13.01.2020
autor: Elżbieta Szczuka
Uczniowie ze szkół w Jackowie Górnym, Somiance i Woli Mystkowskiej zostali laureatami XXI Gminnego Przeglądu Kolęd i Pastorałek. Będą reprezentować gminę na powiatowym przeglądzie, który odbędzie się 22 stycznia. 
 
W gminnym przeglądzie wzięło udział pięć szkół podstawowych (51 śpiewaków), na 14 wykonanych utworów była tylko 1 kolęda, pozostałe to pastorałki.
XXI Gminny Przegląd Kolęd i Pastorałek odbył się 12 stycznia w Szkole Podstawowej im. św. Stanisława Kostki w Jackowie Górnym, prowadzonej przez Społeczne Stowarzyszenie Oświatowe „Szkoła z Tradycją”. Gości i uczestników powitała dyrektor Teresa Pawlak wśród nich m.in. europosła Jarosława Kalinowskiego, wójta Andrzeja Żołyńskiego i jego zastępczynię Agnieszkę Salwin, radnych, prezesów Stowarzyszenia Adama Ciacha i Bartosza Kalinowskiego, artystów Polskiej Opery Kameralnej w Łodzi, państwa Rucińskich. Przegląd prowadziła nauczycielka plastyki Monika Kozon, również autorka pięknej scenografii.
- Jednym z najpiękniejszych zwyczajów bożonarodzeniowych jest śpiewanie kolęd. Chyba żaden naród nie może pochwalić się takim bogactwem tych pieśni, jak naród polski – nadmieniła. – Kolędy są częścią naszej historii. Okres kolędowania trwa od 24 grudnia do 2 lutego. Zapraszamy na popołudnie pełne uśmiechu, wzruszeń i jeszcze świątecznych emocji.
Kolędy i pastorałki śpiewane były przez uczniów ze szkół podstawowych w Woli Mystkowskiej, Somiance, Ulasku, Kręgach i Jackowie Górnym. Ponieważ nie ma już gimnazjów, więc kategorie wiekowe były następujące: kat. A –   klasy 0-II, kat. B – klasy III-V, kat. C – klasy VI-VIII. Wykonawców oceniało jury w składzie: Agnieszka Salwin – zastępca wójta, ks. dr Remigiusz Stacherski – proboszcz parafii w Popowie Kościelnym, dr Andrzej Niemierowicz – śpiewak operowy, po raz 20. w jury. Pod uwagę brało: dobór repertuaru, dykcję, czystość wokalną i ogólne wrażenie artystyczne. Wszyscy występujący otrzymali dyplomy, czekolady i pluszowe misie.
Wyniki prac jury przedstawił Andrzej Niemierowicz. Wspomniał, że jest zauroczony dekoracją sceny – pięknie wykonaną i tworzącą świąteczny nastrój. Pogratulował wykonawcom i nauczycielkom, które przygotowały uczniów do występów, pochwalił piękne stroje młodych artystów.
- Poziom tego przeglądu jest europejski, żeby nie powiedzieć światowy – ocenił. 
Zaznaczył, że poziom był wyrównany, różnice między kolejnymi miejscami wynosiły niekiedy 0,5 punktu. Jury podało tylko zdobywców I miejsca.
 
Laureatami zostali:
Kat. A – SP w Jackowie Górnym, opiekun Aleksandra Kalinowska. Roksana Chalimoniuk, Maja Kostrzewa, Aleksandra Pawlak, Nikola Ziółkowska i Mikołaj Kalinowski zaśpiewali pastorałkę „My też pastuszkowie”. 
Kat. B – SP w Somiance, opiekun Anna Tomaszewska. Julia Wykowska, Zofia Pich, Wiktoria Gąsior, Maja Bryczyńska i Karolina Gromoł zaśpiewały utwór „Złota Jerozolima i biedne Betlejem”.
Kat. C – SP w Woli Mystkowskiej, opiekun Agnieszka Ślubowska. Akompaniująca sobie na gitarze Martyna Kwaśny zaśpiewała „Betlejemską jasność”. 
 
Laureatom i ich nauczycielom podziękował i dyplomy wręczył wójt  Andrzej Żołyński.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość