SOMIANKA: Podwójne święto (foto)

Powiat

SOMIANKA: Podwójne święto (foto)

02.05.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Dwie ważne rocznice uczczono w szkole w Kręgach – 226. uchwalenia Konstytucji 3 maja i 110. urodzin patrona szkoły por. pil. Stefana Okrzei. Było podniośle, patriotycznie, ale i żartobliwie. Gośćmi honorowymi szkolnej uroczystości byli lotnicy z Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem w Kręgach, przy szosie serockiej. To w pobliżu tego miejsca 5 września 1939 r., w walce powietrznej z hitlerowskim najeźdźcą, zginął por. pil. Stefan Okrzeja. Inicjatorką uczczenia jego pamięci była ówczesna kierowniczka szkoły w Kręgach Anna Ragu. Dzięki jej staraniom w 1961 r. odsłonięto pomnik (w kształcie stylizowanej łopaty śmigła zarytej w ziemię) projektu Władysława Frycza. 
Gości serdecznie powitała dyrektor Elżbieta Walaszczyk, m.in. prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyjazny Krąg” Annę Kmoch i Beatę Kuchtę, dyrektorów i nauczycieli gminnych szkół, sołtys Barbarę Szczerbę, rodziców uczniów. Szczególnie serdecznie zwróciła się do niezawodnych przyjaciół z Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, gości honorowych, wśród nich gen. prof. Jerzego Lewitowicza, płk. Janusza Decewicza, płk. Janusza Olszanowskiego, płk. Henryka Czyżyka, mjr. Zbigniewa Sitka. 
- Miło, kiedy widzi się mężczyzn w mundurach, kiedy mężczyźni pojawiają się w szkole, bo większość tu pracujących stanowią kobiety – zauważyła.
W części artystycznej, składającej się z trzech części, przygotowanej przez panie Danutę Piątek i Elżbietę Końską, wystąpili wszyscy uczniowie klas IV-VI. 
Pierwsza część poświęcona była rocznicy uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przypomnieli, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej (1787) nowoczesną, spisaną konstytucją. Zwieńczyła obrady Sejmu Czteroletniego. Obowiązywała tylko rok, została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w efekcie przegranej wojny polsko-rosyjskiej. Dalszą konsekwencją tej przegranej były rozbiory Polski. 
Część druga poświęcona była patronowi szkoły por. pil. Stefanowi Stanisławowi Okrzei. Urodził się 24 kwietnia 1907 r. w Warszawie. Od najmłodszych lat marzył o tym, by zostać lotnikiem. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Gdy wybuchła wojna, włączono go  do brygady pościgowej, która miała bronić nieba nad Warszawą. W walce strącił samodzielnie jeden samolot (3 września), dwa dni później drugi, wspólnie z kolegą. Por. Okrzeja zginął w nierównej walce 5 września w okolicy wsi Kręgi. Jest pochowany na wyszkowskim cmentarzu parafialnym, w grobie rodziny Leskich (przez 100 lat właścicieli majątku Kręgi). Tę część zakończył „Marsz lotników”. 
Na koniec nawet panią dyrektor czekała niespodzianka. Na scenie pojawiły się „światowej sławy wróżki – Esmeralda i Brygida, które przerwały swoje tournée po Los Angeles, by umożliwić zgromadoznym na uroczystości „poznanie samych siebie”. Wróżki stawiały żartobliwe horoskopy lotnikom, im też dedykowały piękne piosenki. Seniorzy śpiewali je razem z młodymi artystami, wspaniale weszli w tę humorystyczną konwencję. Było naprawdę wesoło, a publiczność była pod wyraźnym wrażeniem wykonawców.
- W życiu nie byłem u wróżki, dziś mnie to spotkało – wyznał wyraźnie ubawiony płk. Janusz Decewicz.
- Ponieważ nasze moce uległy wyczerpaniu, zmuszone jesteśmy zakończyć dzisiejszy seans, a pozostałych zainteresowanych prosimy o indywidualny kontakt  – wróżki pożegnały się z publicznością.
Na pożegnanie każdy lotnik otrzymał czerwoną różę.
- Odwiedzam różne szkoły, ale ta jest dla mnie najbliższa – podsumował gen. Jerzy Lewitowicz.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
22.16% (195 głosów)
28.98% (255 głosów)
7.05% (62 głosów)
7.39% (65 głosów)
34.43% (303 głosów)
manhattan