SOMIANKA: Podwójne święto (foto)

Powiat

SOMIANKA: Podwójne święto (foto)

02.05.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Dwie ważne rocznice uczczono w szkole w Kręgach – 226. uchwalenia Konstytucji 3 maja i 110. urodzin patrona szkoły por. pil. Stefana Okrzei. Było podniośle, patriotycznie, ale i żartobliwie. Gośćmi honorowymi szkolnej uroczystości byli lotnicy z Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego.
Uroczystość rozpoczęła się od złożenia kwiatów pod pomnikiem w Kręgach, przy szosie serockiej. To w pobliżu tego miejsca 5 września 1939 r., w walce powietrznej z hitlerowskim najeźdźcą, zginął por. pil. Stefan Okrzeja. Inicjatorką uczczenia jego pamięci była ówczesna kierowniczka szkoły w Kręgach Anna Ragu. Dzięki jej staraniom w 1961 r. odsłonięto pomnik (w kształcie stylizowanej łopaty śmigła zarytej w ziemię) projektu Władysława Frycza. 
Gości serdecznie powitała dyrektor Elżbieta Walaszczyk, m.in. prezes i wiceprezes Stowarzyszenia Społeczno-Oświatowego „Przyjazny Krąg” Annę Kmoch i Beatę Kuchtę, dyrektorów i nauczycieli gminnych szkół, sołtys Barbarę Szczerbę, rodziców uczniów. Szczególnie serdecznie zwróciła się do niezawodnych przyjaciół z Warszawsko-Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, gości honorowych, wśród nich gen. prof. Jerzego Lewitowicza, płk. Janusza Decewicza, płk. Janusza Olszanowskiego, płk. Henryka Czyżyka, mjr. Zbigniewa Sitka. 
- Miło, kiedy widzi się mężczyzn w mundurach, kiedy mężczyźni pojawiają się w szkole, bo większość tu pracujących stanowią kobiety – zauważyła.
W części artystycznej, składającej się z trzech części, przygotowanej przez panie Danutę Piątek i Elżbietę Końską, wystąpili wszyscy uczniowie klas IV-VI. 
Pierwsza część poświęcona była rocznicy uchwalenia w 1791 r. Konstytucji 3 Maja. Uczniowie przypomnieli, że była pierwszą w Europie i drugą na świecie, po amerykańskiej (1787) nowoczesną, spisaną konstytucją. Zwieńczyła obrady Sejmu Czteroletniego. Obowiązywała tylko rok, została obalona przez armię rosyjską wraz z konfederacją targowicką w efekcie przegranej wojny polsko-rosyjskiej. Dalszą konsekwencją tej przegranej były rozbiory Polski. 
Część druga poświęcona była patronowi szkoły por. pil. Stefanowi Stanisławowi Okrzei. Urodził się 24 kwietnia 1907 r. w Warszawie. Od najmłodszych lat marzył o tym, by zostać lotnikiem. Ukończył Szkołę Podchorążych Lotnictwa w Dęblinie. Gdy wybuchła wojna, włączono go  do brygady pościgowej, która miała bronić nieba nad Warszawą. W walce strącił samodzielnie jeden samolot (3 września), dwa dni później drugi, wspólnie z kolegą. Por. Okrzeja zginął w nierównej walce 5 września w okolicy wsi Kręgi. Jest pochowany na wyszkowskim cmentarzu parafialnym, w grobie rodziny Leskich (przez 100 lat właścicieli majątku Kręgi). Tę część zakończył „Marsz lotników”. 
Na koniec nawet panią dyrektor czekała niespodzianka. Na scenie pojawiły się „światowej sławy wróżki – Esmeralda i Brygida, które przerwały swoje tournée po Los Angeles, by umożliwić zgromadoznym na uroczystości „poznanie samych siebie”. Wróżki stawiały żartobliwe horoskopy lotnikom, im też dedykowały piękne piosenki. Seniorzy śpiewali je razem z młodymi artystami, wspaniale weszli w tę humorystyczną konwencję. Było naprawdę wesoło, a publiczność była pod wyraźnym wrażeniem wykonawców.
- W życiu nie byłem u wróżki, dziś mnie to spotkało – wyznał wyraźnie ubawiony płk. Janusz Decewicz.
- Ponieważ nasze moce uległy wyczerpaniu, zmuszone jesteśmy zakończyć dzisiejszy seans, a pozostałych zainteresowanych prosimy o indywidualny kontakt  – wróżki pożegnały się z publicznością.
Na pożegnanie każdy lotnik otrzymał czerwoną różę.
- Odwiedzam różne szkoły, ale ta jest dla mnie najbliższa – podsumował gen. Jerzy Lewitowicz.
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Szlachetne rocznice

DŁUGOSIODŁO: Szlachetne rocznice

Złote  i srebrne gody pary małżeńskie świętowały w niedzielę 16 października w Długosiodle. Trzynaście par obchodziło 50-lecie małżeństwa, czternaście – 25-lecie.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Razem w bibliotece (foto)

RZĄŚNIK: Razem w bibliotece (foto)

Jak co roku obchodzimy święto bibliotek, w październiku zaplanowano cykl lekcji bibliotecznych promujących bibliotekę szkolną. Zajęcia były podzielone na dwie części. W pierwszej uczniowie zapoznali się z księgozbiorem biblioteki szkolnej, przypomnieli zasady zachowania się w niej. W drugiej – uczniowie musieli wykazać się wiedzą dotyczącą lektur szkolnych, a także pracą w grupie. Młodsze dzieci uczestniczyły w planszowej grze bibliotecznej, starsze grały w kalambury. 
zobacz więcej
W niedzielę powiatowo – gminne dożynki w Rząśniku

W niedzielę powiatowo – gminne dożynki w Rząśniku

Już w najbliższą niedzielę w starostwo i Rząśnik zapraszają na gminno – powiatowe dożynki.
zobacz więcej
SOMIANKA, BRAŃSZCZYK: Solary pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne

SOMIANKA, BRAŃSZCZYK: Solary pompy ciepła i instalacje fotowoltaiczne

930 kolektorów słonecznych, 3 pompy ciepła i 3 instalacje fotowoltaiczne  to efekt projektu „Odnawialne Źródła Energii w Gminach Brańszczyk, Somianka, Zatory”. Gmina Somianka, lider projektu,  podpisała z Mazowiecką Jednostką Wdrażania Programów Unijnych umowę na dofinansowanie tej inwestycji w wys. prawie 5,5 mln zł  w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020. Wartość projektu ogółem to ponad 15, 2 mln zł, wydatki kwalifikowane – ponad 7 mln zł.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
censor jpk
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gaztkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
manhattan