SOMIANKA: Nadziei czas – spotkanie wigilijne (foto)

Powiat

SOMIANKA: Nadziei czas – spotkanie wigilijne (foto)

12.12.2017
autor: Elżbieta Szczuka
Po raz piąty wójt i Gminny Ośrodek Kultury zaprosili na spotkanie wigilijno-opłatkowe, w tym roku w niedzielę 10 grudnia do Publicznej Szkoły Podstawowej w Somiance. – Dziękujemy za to, że jesteście – zwrócił się do obecnych wójt. Dużo radości, dużo miłości życzył europoseł.
Wchodzących do szkoły witały uczennice, rozdające własnoręcznie upieczone i ozdobione świąteczne pierniczki. Wrażenie robiła  świąteczna dekoracja holu i hali , wykonana przez szkolną społeczność pod kierunkiem nauczycielek Beaty Wojtkowskiej i Sylwii Pachulskiej.
Mieszkańców i gości, wśród nich księży parafii z terenu gminy, sponsorów, dyrektorów szkół, powitała serdecznie dyrektor GOK Marzena Kuchta, podkreślając, że spotkanie wigilijno-opłatkowe powoli wpisuje się w tradycję gminy.
Widowiskowe, skłaniające do refleksji jasełka zatytułowane „Wigilijna ulica” przygotowały wraz z uczniami nauczycielki Grażyna Augustyniak, Agnieszka Dworecka i Teresa Nowosielska. Pokazano w nich różne formy obchodzenia świąt Bożego Narodzenia. Często zdarza się, że zajęci przygotowaniem świąt, zapominamy o ich religijnych aspektach. Z przyjemnością słuchało się utalentowanych muzycznie i aktorsko młodych wykonawców.
Wójt Andrzej Żołyński pochwalił przygotowujących uroczystość, podziękował sponsorom, dyrektorom gminnych szkół. 
- Przede wszystkim dziękujemy za to, że tu jesteście – zwrócił się do zebranych. Życzył świąt pełnych radości i zdrowia.
Po czym z koncertem piosenek świątecznych i kolęd wystąpił kwartet żeński: Paulina Pawłowska, Katarzyna Ponichtera, Sylwia Wojewódzka i Ewa Zyśk. Zaśpiewały m.in. „Bóg się rodzi”, „Nie było miejsca dla ciebie”, „Jeden dzień w roku”, „Dzisiaj w Betlejem”, do śpiewu włączała się też publiczność.
Pod wrażeniem świątecznej atmosfery panującej na był honorowy wójt gminy, europoseł Jarosław Kalinowski. Złożył wszystkim najserdeczniejsze życzenia świąteczne i noworoczne – dużo radości, dużo miłości. 
Świecę symbolizującą dobroczynność i solidarność z potrzebującymi zapalił wójt Andrzej Żołyński. Fragment Ewangelii św. Łukasza przeczytał ks. Andrzej Mikucki, dyrektor Caritas Diecezji Łomżyńskiej, modlitwę odmówił ks. proboszcz Wojciech Zyśk. Zebrani podzielili się opłatkiem, które roznosili wójtowie, obecny i honorowy.
Po podzieleniu się opłatkiem, zaproszono wszystkich do wigilijnych stołów, gdzie można było skosztować przepysznych wigilijnych potraw: barszczu z uszkami, postnej kapusty z grzybami i fasolą (przygotowanych przez panie kucharki ze szkoły w Somiance), ryb, ciast.
W hali rozstawione były stoiska, na których można było kupić ręcznie wykonane ozdoby świąteczne – dochód z nich będzie przeznaczony na paczki dla dzieci z ubogich rodzin. Świąteczne prezenty dla dzieci – znalazły swoje miejsce oczywiście przy choince – przynosili też mieszkańcy. aczki dostanie ok. 200 dzieci. 
Na hali umiejscowiono też punkt rejestracji dawców szpiku (do 55 lat); zarejestrowały się 4 osoby.
Karolina Puchalska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
BRAŃSZCZYK: Upowszechniamy historię Białegobłota (foto)

BRAŃSZCZYK: Upowszechniamy historię Białegobłota (foto)

Stowarzyszenie Inicjatywa Białebłoto we współpracy z PSP im. Papieża Jana Pawła II w Białymbłocie zorganizowało spotkanie z Jackiem Żukowskim, pracownikiem naukowym UW, etnografem, etnologiem, pasjonatem kultury ludowej oraz Piotrem Karsznią, rysownikiem, twórcą murali, autorem książek, znawcą historii militarnej, regionalistą. Była to interesująca lekcja historii dla każdego, i młodego, i dorosłego słuchacza, opowiedziana przez pana Jacka i namalowana przez pana Piotra. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Profilaktyczne wakacje

DŁUGOSIODŁO: Profilaktyczne wakacje

Projekt „Profilaktyczne laboratorium” polega na działaniach skierowanych do dzieci i młodzieży gmin Długosiodło i Rząśnik, szczególnie tych zagrożonych uzależnieniem od narkotyków oraz ich rodziców, nauczycieli i wychowawców. Zajęcia będą trwać do 16 września, w gm. Długosiodło w Grądach Szlacheckich.
zobacz więcej
SOMIANKA: Jak komponować rabaty kwitnące? (foto)

SOMIANKA: Jak komponować rabaty kwitnące? (foto)

Gminny Ośrodek Kultury w Somiance przy współpracy z PZDR w Wyszkowie, reprezentowanym przez Panią Beatę Piwowarską, 8 października zorganizował szkolenie i pokaz pt. „Projektowanie i pielęgnacja ogrodów przydomowych – komponowanie rabat kwitnących”. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Inwestycje i usługi przy trasie

ZABRODZIE: Inwestycje i usługi przy trasie

Od wtorku 23 sierpnia w urzędzie gminy jest wyłożony do publicznego wglądu projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy. Zawiera pewne zmiany, którymi mieszkańcy powinni się zainteresować.
zobacz więcej