SOMIANKA: Koniec wakacji pełen wrażeń (foto)

Powiat

SOMIANKA: Koniec wakacji pełen wrażeń (foto)

21.09.2018
autor: Org.
Gminny Ośrodek Kultury w Somiance zorganizował na koniec wakacji dwudniowy, rodzinny wyjazd do Krakowa i Parku Rozrywki „Energylandia” w Zatorze.
 
Pierwszego dnia, po kilkugodzinnej podróży autokarem, odwiedziliśmy piękne miasto, jakim jest Kraków. Tam czekała pani przewodnik, która pokazała nam najważniejsze symbole miasta i w ciekawy sposób o nich opowiedziała. Zaczęliśmy od pamiątkowego zdjęcia przy rzeźbie smoka wawelskiego, która zieje prawdziwym ogniem (zasilana jest gazem ziemnym). Zwiedziliśmy katedrę na Wawelu (przy wejściu do niej znajdują się kości, uznawane za szczątki smoka, które, jeśli spadną z łańcucha nastąpi koniec świata). Największe wrażenie wywarła na nas Kaplica Zygmuntowska oraz znajdujące się w niej groby dawnych władców Polski. Zatrzymaliśmy się na chwilę przy grobie marszałka Józefa Piłsudskiego oraz pary prezydenckiej Marii i Lecha Kaczyńskich. Następnie ruszyliśmy na rynek. Zwiedziliśmy Kościół Mariacki oraz wysłuchaliśmy słynnego hejnału. Kościół zachwycił nas swoimi misternymi zdobieniami. Kolejnym punktem były Sukiennice, w których oglądaliśmy pięknie wykonane ozdoby i zakupiliśmy pamiątki dla bliskich.
Drugi dzień spędziliśmy w „Energylandii”. To największy Park Rozrywki w Polsce, podzielony na kilka stref tematycznych – kolejki górskie, karuzele, zjeżdżalnie, amfiteatry, w których odbywają się zapierające dech w piersiach pokazy czy tarasy widokowe, z których można podziwiać panoramę parku – więc każdy znalazł coś dla siebie.
Nie zabrakło również atrakcji dla osób o mocnych nerwach, takich jak: Mega Coaster Hyperion, rollercoaster Mayan, Aztec Swing, Space Gun itp. Emocji było co niemiara, poziom adrenaliny wzrastał u wielu już tylko od patrzenia, a uczestnicy puentowali wyjazd słowami – było super, wracamy tu za rok.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Mieszkańcy więcej segregują

RZĄŚNIK: Mieszkańcy więcej segregują

Kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Tomasz Krakowiecki (na fot.) na wrześniowej sesji przedstawił radnym sprawozdanie z realizacji zadań związanych z utrzymaniem porządku i czystości w gminie.  Osiągnięty poziom recyklingu wyniósł 17,55%, wymagane jest 16%. W 2015 r. w porównaniu do roku 2014 nastąpił wzrost o blisko 100 Mg odbieranych odpadów segregowanych. Niepokoją zaległości na koniec czerwca 2016 r. w opłatach podatku tzw. śmieciowego. Przetarg na odbiór odpadów obowiązuje do końca 2016 r., jeszcze w październiku ma być ogłoszone nowe postępowanie.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Najpiękniejsze szopki wybrane (foto)

BRAŃSZCZYK: Najpiękniejsze szopki wybrane (foto)

Podczas dorocznego spotkania opłatkowego w Brańszczyku wręczono nagrody laureatom Gminnego Konkursu na Najpiękniejszą Szopkę Bożonarodzeniową. Zainteresowanie tym nowym pomysłem gwarantuje, że w przyszłym roku również będzie można kultywować ten piękny zwyczaj. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (foto)

DŁUGOSIODŁO: Zagrała Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (foto)

13.006,85 zł (około tysiąc złotych więcej niż rok temu) zebrał sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Długosiodle. W niedzielę 14 stycznia orkiestra grała w plenerze; impreza odbyła się w parku.
zobacz więcej
ZABRODZIE: O oświetleniu przystanków

ZABRODZIE: O oświetleniu przystanków

W końcu lutego GDDKiA Rejon w Ostrowi Mazowieckiej postawiła na przystanku autobusowym w Gaju, przy drodze krajowej nr 8, słupy oświetleniowe na baterie słoneczne. To efekt działań mieszkańców i władz gminy. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku