SOMIANKA: Kiedy kawałek opłatka kruszy wszelki lód między nami (foto)

Powiat

SOMIANKA: Kiedy kawałek opłatka kruszy wszelki lód między nami (foto)

13.12.2016
autor: Elżbieta Borzymek
Wzruszające, a jednocześnie skłaniające do refleksji nad życiem i tym co w nim istotne, było IV Spotkanie Wigilijno-Opłatkowe „Góra prezentów, cudem dawania”. Drugi rok z rzędu  odbyło w hali sportowej w Zespole Szkół w Woli Mystkowskiej. W programie artystycznym „Do Betlejem nie jest tak daleko” wystąpili uczniowie i nauczyciele szkół w Woli Mystkowskiej i Ulasku. 
- Ten czas rodzi radość i dobroć w sercu każdego człowieka – powiedzieli na wstępie  uczniowie. Ich recytacje, dialogi, monologi przeplatane były kolędami i pieśniami bożonarodzeniowymi. Śpiewali je nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele: Anna Tomaszewska z synem (mąż akompaniował) oraz z koleżankami ze szkoły w Ulasku: Agnieszką Brykalską, Bogusławą Woźnicą (zaśpiewała też solo) i Pauliną Gołdys. Publiczność, słuchając pięknych wykonań znanych i mniej znanych utworów, zapewne zastanawiała się też nad przesłaniem tego świątecznego programu.   
Ze wypowiedzianych słów można było stworzyć wymarzony obraz świata i świąt – „By wszyscy byli dobrej woli, a nad światem pokój”. W święta każdy powinien być z rodziną. Nikt nie może być samotny, głodny, opuszczony. Ktoś komuś przebaczy. Ktoś się rozpłacze. Zamknięte drzwi otworzy. Rzeczywiście do Betlejem nie jest tak daleko, ale wymaga to zmiany naszego życia i stosunku do innych ludzi. „Betlejem jest blisko. Każdego dnia możesz tu dojść”. „Ono jest na odległość ludzkiego serca, na odległość otwartych szeroko ramion, na odległość dłoni otwartej”.
„Bo kiedy nadchodzi moment wigilii, kiedy kawałek opłatka kruszy wszelki lód między nami, kiedy jedna czysta łza zmywa wszystkie wzajemne żale, kiedy jeden szept sprawia tak wiele radości, wtedy zaczynamy marzyć, aby ta chwila trwała wiecznie”. 
Wprowadzeni w świąteczny nastrój, wszyscy obecni rozpalili iskierkę ducha świąt. Wójt Andrzej Żołyński, w towarzystwie dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury Marzeny Kuchty i ks. proboszcza Tadusza Suchty, zapalił symboliczny płomień solidarności z potrzebującymi. Dyrektor Zespołu Szkół Monika Kluczek odczytała fragment Ewangelii przypominany tradycyjnie podczas wigilii. – Zdrowych, radosnych, przepełnionych miłością świąt – życzył mieszkańcom gminy wójt.  Ks. Tdaeusz Suchta,  w imieniu obecnych księży, ks. kanonika Tadeusza Staniaszka i ks. proboszcza parafii w Popowie Koscielnym Remigiusza Stacherskiego, życzył, by nachodzące święta i nowy 2017 rok przeżywać z Bogiem i Bożym błogosławieństwem.  
Wszyscy podzielili się opłatkiem, który roznosili wójt, jego zastępczyni Agnieszka Salwin, dyr. Marzena Kuchta i wiceprzewodniczący rady gminy Leszek Kozon.
Program artystyczny przygotowali uczniowie ZS pod kierunkiem pań: Agnieszki Ślubowskiej, Elżbiety Kaczmarczyk i Edyty Kwiatkowskiej. 
- Coraz więcej osób się angażuje – nie kryje radości Marzena Kuchta, pomysłodawczyni  otwartej gminnej. – Sami do nas przychodzą, proponują pomoc, chociażby przynosząc z własnej spiżarni suszone grzyby do wigilijnej kapusty.  
Także przynoszenie paczek lub czegoś do nich staje się wigilijna tradycją gminy. I w tym roku dzięki temu ponad 150 dzieci otrzyma świąteczne paczki.
ZDZ
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Zachęcam do wprowadzania danych na mapę

RZĄŚNIK: Zachęcam do wprowadzania danych na mapę

Gośćmi sesji rady gminy byli komendant powiatowy policji Michał Toporkiewicz i powiatowy koordynator Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa Tomasz Marcinkiewicz. Zachęcali do współtworzenia internetowej mapy i udzielali instrukcji, jak to robić. 
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Po prostu miłość (foto)

DŁUGOSIODŁO: Po prostu miłość (foto)

Spektakl na podstawie przygód Karola - jednego z najsłynniejszych polskich filmowych kobieciarzy w niedzielę 12 lutego wystawił Teatr Gaudium. Publiczność bawiła się doskonale, patrząc na perypetie młodego podrywacza, wybuch wielkiej miłości, oczywiście, z happy endem. A ponieważ był to wieczór walentynkowy, nie mogło zabraknąć najpiękniejszych polskich przebojów o miłości.
zobacz więcej
SOMIANKA: Księgozbiór filii bibliotecznej przejmie szkoła

SOMIANKA: Księgozbiór filii bibliotecznej przejmie szkoła

Radni na sesji 27 maja zdecydowali o likwidacji Filii Bibliotecznej w Woli Mystkowskiej z dniem 31 sierpnia 2016 r. Księgozbiór filii zostanie przekazany do biblioteki szkolnej w Zespole Szkół w tej samej miejscowości. Mają na tym skorzystać czytelnicy, który będą mieli dogodniejszy dostęp do książek, bo biblioteka szkolna ma być dużej czynna. Sprzęt i wyposażenie filii przejmą GOK oraz ZS.
zobacz więcej
SOMIANKA: Konkursy na tradycyjny wieniec...

SOMIANKA: Konkursy na tradycyjny wieniec...

Gmina zaprasza na Dożynki Gminne, by wspólnie dziękować za zebrane plony podczas sierpniowego biesiadowania 27 sierpnia na placu przy szkole w Kręgach. W ramach dożynek ogłasza konkursy „Wieniec dożynkowy” oraz „Nalewka tradycyjna” i „Ciasta z przepisów babuni”. Do uczestnictwa zaprasza sołectwa i mieszkańców gminy Somianka.
zobacz więcej
Mrówka lipiec 2017
Mrówka lipiec 2017
Mrówka lipiec 2017
fotobudka star