SOMIANKA: Gmina skarbnicą przysmaków

Powiat

SOMIANKA: Gmina skarbnicą przysmaków

26.07.2018
autor: opr. EB
Gmina, która jest współorganizatorem powiatowych dożynek 26 sierpnia w Popowie Kościelnym, zaprasza mieszkańców sołectw gminy, jak co roku, do udziału w konkursach: „Nalewka tradycyjna” oraz Wypiek ciasta tradycyjnego pn. „Ciasta z przepisów babuni”. Impreza dożynkowa otrzymała nazwę „Skarbnica przysmaków to na nasza gmina”. 
 
W konkursach na ciasto i nalewkę mogą wziąć udział osoby fizyczne, organizacje zrzeszone zarejestrowane i niezarejestrowane (np. Koła Gospodyń Wiejskich, rady sołeckie, rady kościelne, OSP itp.) z terenu gminy Somianka. Swój udział w konkursie muszą zgłosić w Gminnym Ośrodku Kultury w Somiance do 20 sierpnia do godz. 16. Zwycięzcy konkursów, zdobywcy od I do III miejsca, otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy i drobne rzeczowe nagrody pocieszenia.
 
Ciasta z przepisów babuni
 
Uczestnicy przygotowują jedną dużą blaszkę ciasta i zobowiązani są do podania receptury, wg której ciasto zostało sporządzone. Ciasta należy dostarczyć do godziny 12 w dniu dożynek w wyznaczone miejsce na rynku w Popowie Kościelnym. 
Komisja konkursowa dokona oceny ciast w tym samy dniu o godz. 14, biorąc pod uwagę: oryginalność receptury wypieku, walory smakowe i subiektywne odczucia członków komisji po degustacji.
 
Tradycyjna nalewka
 
Uczestnicy konkursu przygotowują jedną próbkę nalewki, o pojemności nie mniejszej niż 500 ml. Zobowiązani są też do podania receptury, wg której nalewka została sporządzona. Nalewkę należy dostarczyć 26 sierpnia do godziny 12 w wyznaczone miejsce na rynku w Popowie Kościelnym. Komisja konkursowa dokona oceny nalewek, biorąc pod uwagę oryginalność, walory smakowe i subiektywne odczucia członków komisji po degustacji, tego samego dnia o godz. 14. Każdy uczestnik powinien przywieźć ze sobą informacje z nazwą nalewki oraz osoby/organizacji, która ją przygotowała.
 
Wieniec dożynkowy
 
Przypominamy, że został też ogłoszony konkurs na wieniec dożynkowy. Termin zgłaszania wieńców upływa 17 sierpnia. Komisja konkursowa w ocenie tych rękodzieł będzie brała pod uwagę: sposób wykonania, wartości artystyczne związane z kulturą wykonania wieńca dożynkowego, zachowanie elementów tradycyjnych, ogólny wyraz artystyczny, poziom i styl wykonania. Przewidziane są nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca. 
Wszelkie informacje o konkursach można uzyskać w Gminnym Ośrodku Kultury w Somiance, tel. 29 741-87-60.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną