SOMIANKA: Gmina skarbnicą przysmaków

Powiat

SOMIANKA: Gmina skarbnicą przysmaków

26.07.2018
autor: opr. EB
Gmina, która jest współorganizatorem powiatowych dożynek 26 sierpnia w Popowie Kościelnym, zaprasza mieszkańców sołectw gminy, jak co roku, do udziału w konkursach: „Nalewka tradycyjna” oraz Wypiek ciasta tradycyjnego pn. „Ciasta z przepisów babuni”. Impreza dożynkowa otrzymała nazwę „Skarbnica przysmaków to na nasza gmina”. 
 
W konkursach na ciasto i nalewkę mogą wziąć udział osoby fizyczne, organizacje zrzeszone zarejestrowane i niezarejestrowane (np. Koła Gospodyń Wiejskich, rady sołeckie, rady kościelne, OSP itp.) z terenu gminy Somianka. Swój udział w konkursie muszą zgłosić w Gminnym Ośrodku Kultury w Somiance do 20 sierpnia do godz. 16. Zwycięzcy konkursów, zdobywcy od I do III miejsca, otrzymają atrakcyjne nagrody rzeczowe, wszyscy uczestnicy – pamiątkowe dyplomy i drobne rzeczowe nagrody pocieszenia.
 
Ciasta z przepisów babuni
 
Uczestnicy przygotowują jedną dużą blaszkę ciasta i zobowiązani są do podania receptury, wg której ciasto zostało sporządzone. Ciasta należy dostarczyć do godziny 12 w dniu dożynek w wyznaczone miejsce na rynku w Popowie Kościelnym. 
Komisja konkursowa dokona oceny ciast w tym samy dniu o godz. 14, biorąc pod uwagę: oryginalność receptury wypieku, walory smakowe i subiektywne odczucia członków komisji po degustacji.
 
Tradycyjna nalewka
 
Uczestnicy konkursu przygotowują jedną próbkę nalewki, o pojemności nie mniejszej niż 500 ml. Zobowiązani są też do podania receptury, wg której nalewka została sporządzona. Nalewkę należy dostarczyć 26 sierpnia do godziny 12 w wyznaczone miejsce na rynku w Popowie Kościelnym. Komisja konkursowa dokona oceny nalewek, biorąc pod uwagę oryginalność, walory smakowe i subiektywne odczucia członków komisji po degustacji, tego samego dnia o godz. 14. Każdy uczestnik powinien przywieźć ze sobą informacje z nazwą nalewki oraz osoby/organizacji, która ją przygotowała.
 
Wieniec dożynkowy
 
Przypominamy, że został też ogłoszony konkurs na wieniec dożynkowy. Termin zgłaszania wieńców upływa 17 sierpnia. Komisja konkursowa w ocenie tych rękodzieł będzie brała pod uwagę: sposób wykonania, wartości artystyczne związane z kulturą wykonania wieńca dożynkowego, zachowanie elementów tradycyjnych, ogólny wyraz artystyczny, poziom i styl wykonania. Przewidziane są nagrody pieniężne za pierwsze trzy miejsca. 
Wszelkie informacje o konkursach można uzyskać w Gminnym Ośrodku Kultury w Somiance, tel. 29 741-87-60.
Adam Mróz
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Pobierz najnowszą gazetkę promocyjną Odwiedź nas na facebooku

Sonda

Kto, Twoim zdaniem, wygrał debatę kandydatów na burmistrza?
(Materiały z debaty na naszej stronie www i naszym kanale YT)
24.24% (167 głosów)
29.90% (206 głosów)
7.55% (52 głosów)
6.82% (47 głosów)
31.49% (217 głosów)