SOMIANKA: Dziś wszyscy chłopi obchodzą swe święto (foto)

Powiat

SOMIANKA: Dziś wszyscy chłopi obchodzą swe święto (foto)

22.08.2016
autor: Elżbieta Szczuka
W niedzielę 21 sierpnia z zebranych plonów cieszyli się i świętowali rolnicy gminy Somianka. Usłyszeli wiele słów uznania i podziękowania za swoją trudną pracę. A potem były występy i zabawa, które nieco zakłóciły opady deszczu.
Tegoroczne uroczystości dożynkowe odbyły się w Woli Mystkowskiej. Rozpoczęły się w samo południe dziękczynną Mszą św. w kościele św. Izydora, koncelebrowaną przez ks. proboszcza Tadeusza Suchtę i ks. Tadeusza Staniaszka. Po mszy na plac, gdzie odbywały się uroczystości, przeszedł barwny, rozśpiewany korowód. Prowadzili go starostowie dożynek: Monika Lewandowska z Nowego Kozłowa i Zbigniew Gorczyński z Woli Mystkowskiej oraz Zespół Ludowy „Przepióreczka”.
- Hej, ode wsi do miasta gościniec prowadzi, witajcie kochani i bądźcie nam tu radzi – śpiewali. – Żniwa się skończyły, zboże już sprzątnięto, dzisiaj wszyscy chłopi obchodzą swe święto. 
- Przyjmijcie od nas, drodzy gospodarze, ten pszeniczny bochen chleba i uszanujcie go – powiedział starosta, przekazując chleb wójtowi Andrzejowi Żołyńskiemu i przewodniczącemu rady Krzysztofowi Rakowskiemu.
- Będziemy się starali dzielić go godnie i sprawiedliwie, żeby każdemu wystarczyło – obiecał wójt.
Wójt podziękował rolnikom za ich pracę, za przywiązanie do tradycji i do ziemi oraz wszystkim, którzy włączyli się do przygotowań dożynkowych. Po nim głos Jarosław Kalinowski, złożył rolnikom wyrazy szacunku za ich ciężką pracę, szczególnie w tegorocznych warunkach pogodowych. - Sytuacja w rolnictwie jest trudna, ceny, jakie uzyskujemy za zboża, dalekie są od satysfakcjonujących. W jeszcze gorszej sytuacji są producenci mleka – zauważył.
Imprezę prowadził Krzysztof Twardowski z Karniewa. Zapowiedział występ zespołu „Przepióreczka” z Jackowa Górnego. Najstarsza grupa przedstawiła pięknie obrzęd weselny w Puszczy Białej. Przygrywali jej Stanisław Kadłubowski, Karolina Zwolińska i Dawid Zwoliński.
Gmina wyróżniła (kwotą 500 zł) wszystkie sołectwa, które przygotowały wieńce dożynkowe.
Konkurs na tradycyjną nalewkę (zgłoszono 14 nalewek) wygrali: I - Bożena Deptuła (wiśniówka), II – Jolanta Powirska (smaki natury), III – Jarosław Kalinowski (czarne jagody). W konkursie na wypiek ciast tradycyjnych wygrała Agnieszka Zadworna (makowiec), II – Kamila Gemzała (drożdżowe), III – Jolanta Wykowska (sernik). Pozostali otrzymali wyróżnienia.
Dyplomy, nagrody rzeczowe i finansowe od firmy Mleks otrzymali najwięksi producenci mleka w gminie: Stanisław Świercz (Nowe Płudy), Teresa Szczerba (Stare Kozłowo), Sylwester Kuchta (Jasieniec), Jan Kapla (Stare Kozłowo), Jan Rakowski (Barcice). 
Dynamiczny koncert dała Młodzieżowa Orkiestra Dęta OSP Wyszków pod batutą Franciszka Józefa Bieganowskiego. Sporą publiczność przyciągnął występ sobowtóra Maryli Rodowicz. Niestety, po kwadransie radosne świętowanie zakłóciły duże opady deszczu, część publiczności opuściła plac. Z powodu ulewy swojego programu nie zaprezentował iluzjonista. Natomiast publiczność wróciła, już z parasolami, na występ gwiazdy wieczoru – zespołu BASTA.
fot. Elżbieta Szczuka, GOK Somianka
Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu Nowego Wyszkowiaka, w sklepach sklepach kioskach od 23 sierpnia.

*
Dożynki zostały dofinansowane przez:
 • Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie, Departament Rolnictwa i Rozwoju Obszarów Wiejskich
 • Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej
 • Powszechny Zakład Ubezpieczeń
 • P.U.H. ELTRANS Janusz Leszek Kmoch
Wójt Gminy Somianka Andrzej Żołyński dziękuje za wsparcie w organizację dożynek:
 • księdzu Tadeuszowi Suchcie – Proboszczowi Parafii Wola Mystkowska
 • księdzu Tadeuszowi Staniaszkowi
 • starostom dożynek Monice Lewandowskiej i Zbigniewowi Gorczyńskiemu
 • pani Aleksandrze Kalinowskiej i zespołowi "Przepióreczka" oraz kapeli
 • pani kierownik Zofii Drabczyk i policjantom z Posterunku Policji w Somiance
 • strażakom z OSP w Barcicach, Somiance i Popowie Kościelnym
 • pracownikom Gminnego Ośrodka Kultury, Urzędu Gminy i Zakładu Gospodarki Komunalnej w Somiance
 • paniom świetliczankom
 • sołtys Woli Mystkowskiej pani Barbarze Sucheckiej
 • pracownikom Zespołu Szkół w Woli Mystkowskiej
 • państwu Henryce i Andrzejowi Rucińskim, właścicielom Zakładów Mięsnych w Somiance
 • Ubojni Zwierząt BARTEK, Wiesław Bartosiak, Roman Nasiadko
 • piekarni „Piekiełko” z Somianki
 • państwu Magdalenie i Rafałowi Romanowiczom z Somianki
 • państwu Dorocie i Tomaszowi Stańczakom z Jackowa Górnego
 • państwu Joannie i Adamowi Gierkom, właścicielom firmy EUROP
 • państwu Kamili i Pawłowi Gemzałom z Woli Mystkowskiej
 • państwu Joannie i Zbigniewowi Gorczyńskim z Woli Mystkowskiej

Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: Rodzinne Kolędowanie 2019 (foto)

ZABRODZIE: Rodzinne Kolędowanie 2019 (foto)

Aż 24 grupy wzięły udział w rodzinnym kolędowaniu, na które 13 stycznia zaprosili, po raz czwarty, Arkadiusz Redlicki, prezes stowarzyszenia „Bractwo Zabrodzkie” i ks. Andrzej Rybicki, proboszcz parafii Świętej Trójcy w Niegowie.
zobacz więcej
SOMIANKA: Żebyśmy byli taką gminną rodziną

SOMIANKA: Żebyśmy byli taką gminną rodziną

Ostatnia w 2017 roku sesja rady gminy, odbywająca się 28 grudnia, była doskonałą okazją do złożenia życzeń na nowy 2018 rok. Przewodniczący rady życzył radnym i mieszkańcom realizacji postawionych celów i dobrych wzajemnych relacji, wójt – przede wszystkim zdrowia i żeby mieszkańców w gminie przybywało. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Wszystkiego, co sobie życzycie

BRAŃSZCZYK: Wszystkiego, co sobie życzycie

Na ostatniej w 2017 roku sesji rady gminy, 28 grudnia, nie tylko zapadły ważne decyzje dotyczące przyszłego roku, bo radni uchwalili nowy budżet, ale też padły serdeczne słowa życzeń na nowy 2018 rok i podziękowań za ten, który się kończy. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Radośnie śpiewając, dla niepodległej Ojczyzny (foto)

BRAŃSZCZYK: Radośnie śpiewając, dla niepodległej Ojczyzny (foto)

Dla uczczenia 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę Gminny Dom Kultury wraz ze szkołami 15 listopada zorganizował Przegląd Piosenki Żołnierskiej i Patriotycznej, a nie jak w poprzednich latach konkurs. – Aby – jak powiedziała dyrektor GDK Maryla Puścian – wszyscy występujący mogli poczuć się zwycięzcami; radośnie śpiewając, dla wolnej i niepodległej Ojczyzny bez emocji konkursowych. 
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku