SOMIANKA: Dlaczego brakuje wody i co można zrobić, żeby nie brakowało

Powiat

SOMIANKA: Dlaczego brakuje wody i co można zrobić, żeby nie brakowało

14.07.2016
autor: Elżbieta Borzymek
– pytał na ostatniej sesji zastępca przewodniczącego rady gminy Leszek Kozon. - Celinowo SUW obsługuje 13 wiosek, Somianka – 4 tylko. Czy to nie można połączyć, ująć stamtąd, a tu dołożyć? 
- No nie bardzo – odpowiada kierownik Zakładu Gospodarki Komunalnej Waldemar Zioło. –  Somianka obsługuje 4 miejscowości, ale też zakłady mięsne p. Rucińskiego, które zużywają dużo wody. A poza tym są względy techniczne. Trzeba, aby gmina przeznaczyła środki na zamontowanie agregatu prądotwórczego w Celinowie. Chodzi o to, że jest tak duży rozbiór wody, a j jeden zbiornik retencyjny. Pompy głębinowe otrzymują sygnał, żeby się załączyć z opóźnieniem.
- Woda jest dopiero po 3-4 godzinach. Pan kierownik i nie wie?
- Miałem SMS, że po 20 minutach leciała.
- Można spiąć wioski na dole i będzie woda. Popowo czy Barcice mają wodę, a u nas nie ma wody – nie ustępował Leszek Kozon. - Tak sytuacja była w ubiegłym roku i to się powtarza. Trzy dni słońca tylko było
- Będziemy pompy włączać na tryb ręczny, będą pompowały wodę, nie czekając na sygnał ze zbiornika – zaproponował kierownik. - Taka sytuacja była pierwszy raz w tym roku. To ostatni raz, będziemy monitorować. Najlepszym rozwiązaniem byłaby inwestycja w zbiornik retencyjny w Celinowie.   
– Ten zbiornik postawić i zobaczyć, co będzie i wtedy podjąć decyzję o rozbudowie SUW – podsumował wójt Andrzej Żołyński.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
Zitcom
Zitcom