SOMIANKA: Czwarty Hubertus w Barcicach (foto)

Powiat

SOMIANKA: Czwarty Hubertus w Barcicach (foto)

18.10.2016
autor: Elżbieta Szczuka
W stajni „Nad rozlewiskiem” w Barcicach, należącej do Krzysztofa Augustyniaka, już po raz czwarty zorganizowano hubertusa, święto jeźdźców i myśliwych. 
W wyjątkowo wietrzną sobotę 15 października do Barcic zjechały 24 konie, jeźdźców było więcej. Przyjechali m.in. z Radzymina, Kobyłki, Gulczewa, Rybna, Olszanki, Świniotopi, Adelina, Niegowa, Barcic. Przybyło też sporo osób, by po prostu obserwować konną paradę, jeźdźców w historycznych strojach, skoki i gonitwy. Zmarznięci mogli ogrzać się przy ognisku, jedząc pyszną grochówkę i potrawy z grilla. 
Hubertus jest  świętem jeźdźców, którzy w ten sposób kończą sezon, oraz myśliwych, rozpoczynających jesienno-zimowy sezon polowań. Nazwa pochodzi od św. Huberta, patrona myśliwych i jeźdźców. Do tradycji hubertowin należy gonitwa, podczas której ściga się tzw. lisa, czyli jeźdźca z lisią kitą przypiętą do lewego ramienia. Wygrywa ten, kto zerwie „lisa”. Zwycięzca ma prawo wykonać rundę honorową wokół miejsca pogoni, a za rok sam ucieka jako „lis”.
Obchody rozpoczęły się paradą konną przez Barcice, która miała też na celu rozprężenie koni. Potem odbyły się konkurencje skokowe: mały cross i duży cross. Zdecydowanie chętniej uczestniczyli w nich młodzi jeźdźcy. Małą gonitwę wygrał Anita Wichiciel z Gąsiorowa, dużą – Damian Kozakiewicz z Radzymina.. Po zakończeniu części oficjalnej rozpoczęła się biesiada przy ognisku.
MajsterPlus728x240
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
RZĄŚNIK: Zwyciężyła w konkursie im. Jerzego Różyckiego

RZĄŚNIK: Zwyciężyła w konkursie im. Jerzego Różyckiego

W Konkursie Matematyczno-Informatyczny im. Jerzego Różyckiego, po raz trzeci zorganizowanym przez I LO im. C.K. Norwida 22 października w najmłodszej kategorii wiekowej, klas III-IV zwyciężyła Patrycja Skoczeń, uczennica Szkoły Podstawowej w Komorowie, wyróżnienie w tej samej kategorii zdobył Kacper Kumek ze Szkoły Podstawowej w Rząśniku.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Spotkanie w sprawie ASF

BRAŃSZCZYK: Spotkanie w sprawie ASF

Ważne dla rolników. Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Warszawie zaprasza na szkolenie na temat: „Podatki w rolnictwie. Płatności na rzecz rolników kwalifikujących się do systemu dla małych gospodarstw, którzy trwale przekazali swoje gospodarstwo innemu rolnikowi” oraz „Zwalczanie Afrykańskiego Pomoru Świń (ASF)”, które odbędzie 14 września o godz. 10 w urzędzie gminy w Brańszczyku.
zobacz więcej
DŁUGOSIODŁO: Konkurs kulinarny

DŁUGOSIODŁO: Konkurs kulinarny

Do 16 października można zgłaszać się do drugiego konkursu kulinarnego „Podróż w krainę tradycyjnego smaku. Szlakiem dziedzictwa kulinarnego”, który odbędzie się 20 października o godz. 11 w świetlicy wiejskiej w Grądach Szlacheckich.
zobacz więcej
SOMIANKA: Patriotyzmu ludzie z wielkich miast powinni się od was uczyć (foto)

SOMIANKA: Patriotyzmu ludzie z wielkich miast powinni się od was uczyć (foto)

Gminne obchody 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, które 8 listopada odbyły się w Szkole Podstawowej w Woli Mystkowskiej, były połączone z obchodami piątej rocznicy nadania szkole imienia gen. bryg. pilota Stanisława Skalskiego. 
zobacz więcej
Zitcom