SOMIANKA: Barwnie, smacznie, sympatycznie (foto)

Powiat

SOMIANKA: Barwnie, smacznie, sympatycznie (foto)

09.09.2019
autor: Elżbieta Borzymek, fot. EB, Gminny Ośrodek Kultury
Jubileuszowy, już dziesiąty, Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw, który odbył się w sobotę 7 września, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Rynek w Popowie Kościelnym był zapełniony. 
Rywalizowało siedem sołectw z siedmiu gmin. Gminę Somianka reprezentowało sołectwo Somianka-Zaszosie, które zdobyło nie tylko I miejsce w kategorii prezentacja stoisk, ale też nagrodę publiczności. – Jeżeli publiczność nagrodziła, to najważniejsze – mówi w poniedziałek jeszcze pełna emocji i bardzo szczęśliwa, odbierająca mnóstwo gratulacji, sołtyska Elżbieta Grześkiewicz.
 
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział siedem sołectw: Chruściele (gm. Dąbrówka), Dąbrowa Chotomowska (gm. Jabłonna), Zegrze Południowe (gm. Nieporęt), Dębe (gm. Serock), Somianka-Zaszosie (gm. Somianka), Kałuszyn (gm. Wieliszew), Rżyska (gm. Radzymin). Mieszkańcy wszystkich tych miejscowości włożyli mnóstwo pracy, aby jak najlepiej się zaprezentować. Stoiska przyciągały wzrok barwami i smakowitymi zapachami regionalnych potraw. W każdym stoisku krzątały się sympatyczne reprezentacje sołectw w jednorodnych, pięknych strojach. 
Zanim uczestnicy festiwalu mogli pokosztować prezentowanych potraw, napojów, najpierw zrobiły to dwie niezależne komisje. Ich zadaniem było wybrać zasługujące na nagrody trzy stoiska i trzy smaki kuchni regionalnej. Inni jurorzy oceniali występy sceniczne. W każdej z trzech kategorii przyznano 3 miejsca (nagrody po 3.000 zł, 2.000 zł i 1.000 zł) oraz jeden tytuł laureata.
W kategorii prezentacja stoiska zwyciężyła Somianka-Zaszosie, II miejsce –  Rżyska, III – Dębe. W kategorii smaki, kuchnia regionalna I miejsce zajął Kałuszyn, II – Dębe, III – Chruściele. Najwyższą ocenę uzyskał występ sceniczny sołectwa Rżyska, II miejsce otrzymało Dębe, III – Dąbrowa Chotomowska.
Laureatem festiwalu zostało sołectwo Dębe, które znalazło się na podium w każdej z trzech ocenianych kategorii. Wyróżnienie jako osobowość sceniczna otrzymał Kuba Oktaba, wyróżnienie przyznano też sołectwu Zegrze Południowe.
 
To jest ogromna satysfakcja
Z nagrody publiczności cieszą się mieszkańcy Somianki-Zaszosie. – Jako sołtysowa jestem bardzo zadowolona. Skrzydła mi urosły. To jest ogromna satysfakcja – nie kryje Elżbieta Grześkiewicz. – Wszyscy mieszkańcy dali z siebie wszystko, od najmłodszych, po najstarszych. Jesteśmy jedną, dużą rodziną
- Warto było – pani sołtys odpowiada z przekonaniem na pytanie, czy warto było wziąć udział w festiwalu. – To dużo trudu, pracy, ale to dla nas prawdziwa integracja. Po 4-5 osób z każdego domu włączało się w przygotowania. Nie zdawałam sobie sprawy, że my to tak zrobimy. Pomogła też gmina, panie świetliczanki i GOK z panią dyr. Marzeną Kuchtą.
Stoisko Somianki-Zaszosie rzeczywiście prezentowało się wspaniale. Mnóstwo oryginalnie wyeksponowanych potraw, pomysłowe dekoracje. Do tego przemiła atmosfera, gościnni gospodarze, którzy z uśmiechem częstowali smakołykami.
– Wszystko smakowało; sery kozie, smalczyki, kanapeczki, chleb własnego wypieku, piwo własnej roboty, prosiak, grochówka, różnego rodzaju ciasta – pani sołtys wylicza tylko niektóre z wyeksponowanych na stoisku sołectwa dań i potraw.
- Nasze zespoły pięknie zaśpiewały i pięknie zatańczyły – chwali najmłodsze mieszkanki sołectwa. – Same wszystko przygotowały, ułożyły układy taneczne. Poświęciły mnóstwo czasu na próby. Ale warto było – powtarza.
Na scenie sołectwo zaprezentowały m.in. solistki Asia Oniszk i Nikola Gromoł, pokaz przygotowały Milena Przybysz i Iwona Chrostowska.
*
Organizatorem X Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw jest Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński. Honorowy patronat objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu „Nowego Wyszkowiaka”, w sklepach i kioskach od PIĄTKU 13 września.
KA-MED maj 2020
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość