SOMIANKA: Barwnie, smacznie, sympatycznie (foto)

Powiat

SOMIANKA: Barwnie, smacznie, sympatycznie (foto)

09.09.2019
autor: Elżbieta Borzymek, fot. EB, Gminny Ośrodek Kultury
Jubileuszowy, już dziesiąty, Festiwal Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw, który odbył się w sobotę 7 września, cieszył się ogromnym zainteresowaniem. Rynek w Popowie Kościelnym był zapełniony. 
Rywalizowało siedem sołectw z siedmiu gmin. Gminę Somianka reprezentowało sołectwo Somianka-Zaszosie, które zdobyło nie tylko I miejsce w kategorii prezentacja stoisk, ale też nagrodę publiczności. – Jeżeli publiczność nagrodziła, to najważniejsze – mówi w poniedziałek jeszcze pełna emocji i bardzo szczęśliwa, odbierająca mnóstwo gratulacji, sołtyska Elżbieta Grześkiewicz.
 
W tegorocznej edycji konkursu wzięło udział siedem sołectw: Chruściele (gm. Dąbrówka), Dąbrowa Chotomowska (gm. Jabłonna), Zegrze Południowe (gm. Nieporęt), Dębe (gm. Serock), Somianka-Zaszosie (gm. Somianka), Kałuszyn (gm. Wieliszew), Rżyska (gm. Radzymin). Mieszkańcy wszystkich tych miejscowości włożyli mnóstwo pracy, aby jak najlepiej się zaprezentować. Stoiska przyciągały wzrok barwami i smakowitymi zapachami regionalnych potraw. W każdym stoisku krzątały się sympatyczne reprezentacje sołectw w jednorodnych, pięknych strojach. 
Zanim uczestnicy festiwalu mogli pokosztować prezentowanych potraw, napojów, najpierw zrobiły to dwie niezależne komisje. Ich zadaniem było wybrać zasługujące na nagrody trzy stoiska i trzy smaki kuchni regionalnej. Inni jurorzy oceniali występy sceniczne. W każdej z trzech kategorii przyznano 3 miejsca (nagrody po 3.000 zł, 2.000 zł i 1.000 zł) oraz jeden tytuł laureata.
W kategorii prezentacja stoiska zwyciężyła Somianka-Zaszosie, II miejsce –  Rżyska, III – Dębe. W kategorii smaki, kuchnia regionalna I miejsce zajął Kałuszyn, II – Dębe, III – Chruściele. Najwyższą ocenę uzyskał występ sceniczny sołectwa Rżyska, II miejsce otrzymało Dębe, III – Dąbrowa Chotomowska.
Laureatem festiwalu zostało sołectwo Dębe, które znalazło się na podium w każdej z trzech ocenianych kategorii. Wyróżnienie jako osobowość sceniczna otrzymał Kuba Oktaba, wyróżnienie przyznano też sołectwu Zegrze Południowe.
 
To jest ogromna satysfakcja
Z nagrody publiczności cieszą się mieszkańcy Somianki-Zaszosie. – Jako sołtysowa jestem bardzo zadowolona. Skrzydła mi urosły. To jest ogromna satysfakcja – nie kryje Elżbieta Grześkiewicz. – Wszyscy mieszkańcy dali z siebie wszystko, od najmłodszych, po najstarszych. Jesteśmy jedną, dużą rodziną
- Warto było – pani sołtys odpowiada z przekonaniem na pytanie, czy warto było wziąć udział w festiwalu. – To dużo trudu, pracy, ale to dla nas prawdziwa integracja. Po 4-5 osób z każdego domu włączało się w przygotowania. Nie zdawałam sobie sprawy, że my to tak zrobimy. Pomogła też gmina, panie świetliczanki i GOK z panią dyr. Marzeną Kuchtą.
Stoisko Somianki-Zaszosie rzeczywiście prezentowało się wspaniale. Mnóstwo oryginalnie wyeksponowanych potraw, pomysłowe dekoracje. Do tego przemiła atmosfera, gościnni gospodarze, którzy z uśmiechem częstowali smakołykami.
– Wszystko smakowało; sery kozie, smalczyki, kanapeczki, chleb własnego wypieku, piwo własnej roboty, prosiak, grochówka, różnego rodzaju ciasta – pani sołtys wylicza tylko niektóre z wyeksponowanych na stoisku sołectwa dań i potraw.
- Nasze zespoły pięknie zaśpiewały i pięknie zatańczyły – chwali najmłodsze mieszkanki sołectwa. – Same wszystko przygotowały, ułożyły układy taneczne. Poświęciły mnóstwo czasu na próby. Ale warto było – powtarza.
Na scenie sołectwo zaprezentowały m.in. solistki Asia Oniszk i Nikola Gromoł, pokaz przygotowały Milena Przybysz i Iwona Chrostowska.
*
Organizatorem X Festiwalu Aktywności Społecznej i Kulturalnej Sołectw jest Lokalna Grupa Działania Zalew Zegrzyński. Honorowy patronat objął minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski. 

Więcej na ten temat w kolejnym wydaniu „Nowego Wyszkowiaka”, w sklepach i kioskach od PIĄTKU 13 września.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Najpiękniejsza choinka

SOMIANKA: Najpiękniejsza choinka

Chociaż za oknem raczej jesiennie i deszczowo, to powoli ogarnia nas świąteczny nastrój. W sklepach, w sprzedaży są już ozdoby choinkowe, czasem można usłyszeć kolędy a Szkoła Podstawowa w Ulasku przygotowała świąteczną akcję ubierania choinki dla sklepu „ Mrówka”.
zobacz więcej
SOMIANKA:  Dzieci swoje nauczy, jak być Polakami (foto)

SOMIANKA: Dzieci swoje nauczy, jak być Polakami (foto)

Gminny Dzień Niepodległości obchodzony był późnym popołudniem 10 listopada w Zespole Szkół im. gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego w Woli Mystkowskiej. Uczniowie przedstawili patriotyczny program „Pisk Białego Orła”. Widzowie, władze samorządowe gminy, seniorzy lotnictwa, uczniowie, ich rodziny oraz  nauczyciele, ten wzruszający i bardzo ciekawy, składający się z wierszy, piosenek i tańca, występ nagrodzili gorącymi brawami na stojąco.
zobacz więcej
ZABRODZIE: Promocja książki Antoniego Gawińskiego

ZABRODZIE: Promocja książki Antoniego Gawińskiego

Stowarzyszenie „Bractwo Zabrodzkie” zaprasza na promocję książki Antoniego Gawińskiego „Mimochodem i Ukradkiem (świat za oknem)” - 8 września, godz. 18, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Wyszkowie.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Modernizacja, jeśli pogorszą się parametry (foto)

RZĄŚNIK: Modernizacja, jeśli pogorszą się parametry (foto)

Nasz Czytelnik, w imieniu mieszkańców Plewicy i Rogóźna, zwrócił się do Nowego Wyszkowiaka z prośbą o interwencję w sprawie podłączenia obydwu miejscowości do nowej infrastruktury energetycznej i transformatora, ponieważ obecna sieć jest dość awaryjna. Zły jej stan potwierdzają przysłane zdjęcia. Rzeczniczka PGE w odpowiedzi argumentuje, że zmiana stacji transformatorowej sytuacji nie poprawi, ponieważ obydwie są zasilane z tej samej linii średniego napięcia, a to od niej w głównej mierze zależy „pewność zasilania odbiorcy”. Do przyłączenia wszystkich mieszkańców Rogóźna i Plewicy potrzebna byłaby dodatkowa inwestycja sieciowa plus modernizacja istniejącej infrastruktury.
zobacz więcej
Zitcom
Zitcom
Zitcom