RZĄŚNIK: Życie i jeszcze raz życie (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Życie i jeszcze raz życie (foto)

07.06.2019
autor: Elżbieta Borzymek
Niedawno powstałe Koło Gospodyń Wiejskich w Dąbrowie organizuje nie tylko zajęcia zumby i fitness, warsztaty dla dzieci, ale zaprosiło też pisarkę – Joannę Sykat. – Pisanie to moje hobby, odskocznia – zdradziła. – To jest literatura kobieca – określiła swoją twórczość.
 
Autorka zainteresowała się pisaniem wcześnie. Gdy była w III klasie podstawówki napisała sztukę, która pozostała w szufladzie, jak i późniejsze trzy próby – książki będące odskocznią od pracy magisterskiej. Potem pisała miniatury („Biedronki są ważne”)  i dopiero powieści. Ale nadal pracuje jako bibliotekarka, co zapewnia jej stałe źródło dochodu i niezależność. 
Wychowuje 9-letniego syna, rozstała się z mężem.
Pisanie książki zajmuje jej od 3 miesięcy do półtora roku, średnio 8 miesięcy: - Pierwszą powieść pisałam półtora roku. Opisałam historię przyjaciółki, której mąż zakochał się przez internet i się rozwiódł... – zdradziła w krótkiej autoprezentacji.
 - Zachęcam do pytań, spotkania muszą się rozwijać – zwróciła się do uczestniczek spotkania. Na pytania odpowiadała chętnie, jak dobrym znajomym.
Tematy czerpie tylko z życia: - Nie wymyślam, tyle się dzieje, nie tylko w świecie, ale i koło mnie. Życie i jeszcze raz życie.
Na czytanie, mimo że jest bibliotekarką, nie ma zbyt dużo czasu. – Jak mam wolny czas, otwieram laptop i piszę – przyznaje. – Przedkładam pisanie nad czytanie, muszę wybierać. 
Jak czytam, to koleżanki po fachu (m.in. powieści Małgorzaty Rogali, Magdaleny Majcher). 
- Właściwie wszystkie moje książki mają wątek macierzyński. Były pisane, kiedy zostałam mamą – odpowiedziała, zapytana, czy napisała coś dla mam. – Na pewno „Macierzynki”, „Jesteś tylko mój” (kobieta samotnie wychowuje dziecko) czy „Tylko przy mnie bądź”.
- Nie potrafię pisać, kiedy nie mam weny – to odpowiedź na kolejne pytanie. – Muszę wiedzieć, co napisać, wtedy piszę nawet w gwarze. Nie mam konkretnych godzin, dni pisania. Nie piszę 2-3 tygodnie – mogę sobie na to pozwolić, bo mam inne źródło dochodu.
- Nie wzoruję się na nikim, poza pisarką Manuelą Gretkowską – pisze świetnie.
- Piszę, co mi w duszy gra. Delektuję się klimatem, nastrojami, ale też nie odżegnuję się od thrillera. Książka musi wzbudzać emocje. 
– Chciałam stworzyć coś innego, byłam w fazie złości – mówi o „Facecie do poprawki”. – Napisałam o kobiecie, która pomaga kobietom, by po rozwodzie nie zostały z niczym... 
Co lubi poza czytaniem?
- Przede wszystkim spacery, wycieczki.
A spotkania z czytelnikami?
- Musiałam się przełamać, teraz lubię jeździć, bo dają mi dużo energii, lubię nowe miejsca, coś pozwiedzać.
Jak reaguje pani na krytykę?
- Po pierwszej książce było trudno: koniec z moją karierą pisarską. Z czasem nabrałam dystansu. Nie sprawdzam recenzji. Jestem na takim etapie, że każdy autor ma swoich czytelników. Mam grono czytelników, zgłaszają się osoby, którym moje książki pomogły.
Inicjatorką spotkania, przebiegającego w bardzo sympatycznej atmosferze była, Elżbieta Durka.
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
ZABRODZIE: O Borkowskich z Młynarzy (foto)

ZABRODZIE: O Borkowskich z Młynarzy (foto)

Coraz więcej rodzin poszukuje swoich korzeni. Nie ma z tym problemu  rodzina Borkowskich z Młynarzy. Mają pięknie opracowaną, bogato okraszoną zdjęciami, kronikę rodu. Co kilka lat odbywają się zjazdy rodzinne.
zobacz więcej
SOMIANKA: Podatki jak w 2017

SOMIANKA: Podatki jak w 2017

Radni na sesji 22 listopada zdecydowali, że podatki i opłaty lokalne w 2018 r. pozostaną na poziomie 2017 r. Na  program współpracy gminy z organizacjami pozarządowymi oraz innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego w 2018 r. przeznaczyli 12.000 zł. 4.400 zł dotacji otrzyma Gmina Wyszków na udzielanie bezpłatnych porad w Gminnym Punkcie Promocji Zdrowia i Profilaktyki w Wyszkowie osobom uzależnionym i współuzależnionym, mieszkańcom gminy Somianka.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Najlepiej razem (foto)

RZĄŚNIK: Najlepiej razem (foto)

Szkoła Podstawowa im ks. Jana Trzaskomy w Porządziu zaprosiła na piknik z okazji Dnia Rodziny. W Pokazie Dziecięcych Talentów, pod kierunkiem pani Marzeny Zwolińskiej, uczniowie zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne. Było mnóstwo atrakcji i wspaniałej zabawy. 
zobacz więcej
ZABRODZIE: Studium ponownie do wglądu

ZABRODZIE: Studium ponownie do wglądu

Projekt studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy Zabrodzie wraca do dyskusji. Ponownie została wyłożona do publicznego wglądu jego część.  Władze gminy przygotowują nowy projekt studium, w którym zmiany nie obejmują spornego obszaru. A jest nim teren przy trasie S8 objęty wnioskiem, który radni jako jedyny uwzględnili podczas październikowego głosowania nad projektem studium.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku