RZĄŚNIK: Uroczysty dzień dzielenia się chlebem

Powiat

RZĄŚNIK: Uroczysty dzień dzielenia się chlebem

05.09.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Gminną uroczystość dożynkową, w niedzielę 2 września, rozpoczęła polowa Msza św. w intencji rolników, podczas której ks. proboszcz parafii w Rząśniku, pobłogosławił wieńce dożynkowe oraz bochen chleba. Tym chlebem z mieszkańcami i zaproszonymi gośćmi podzielił się gospodarz gminy – wójt Paweł Kołodziejski. – To dzięki wam kultywowane są tradycje, to wy pamiętacie o wartościach, które wyznawali nasi przodkowie – zwrócił się do rolników. 
 
Mszę św. odprawił ks. proboszcz Robert Sulich. W homilii nawiązał do zmian, które zaszły na polskiej wsi, ale podkreślił też jej rolę w zachowaniu tradycji. - Dożynki są wydarzeniem także religijnym – mówił – bo przecież komu mamy dziękować? Na pewno rolnikom za zebrane płody ziemi. Ale czyż nie powinniśmy dziękować także Bogu? – pytał. – Dziękujemy Bogu za tegoroczne plony, za wolność, którą już 100 lat przeżywamy w naszej Ojczyźnie i za Eucharystię, która nas tutaj gromadzi i jednoczy przy jednym stole.
Poświęcił wieńce i bochen chleba, upieczonego z tegorocznych ziaren, który starostowie dożynkowi Małgorzata Dziabak z Plewicy i Adam Kamiński z Rząśnika przekazali wójtowi Pawłowi Kołodziejskiemu. Po czym wraz z przewodniczącym rady gminy Krzysztofem Soliwodą, zgodnie z tradycją, podzielili się nim z uczestnikami uroczystości. 
Wójt serdecznie powitał mieszkańców gminy i zaproszonych gości. – To dzięki wam kultywowane są tradycje – zwrócił się do rolników – to wy pamiętacie o wartościach, które wyznawali nasi przodkowie, to wy najlepiej wiecie, że bez chłopskiej cierpliwości, uporu i wiary w to, że zasiane ziarno zawsze plonuje, nie byłoby człowieka, nie byłoby narodu ani naszej lokalnej społeczności – podkreślił. – W tym uroczystym dniu dzielenia się chlebem z tegorocznych zbiorów chciałbym życzyć wam tego, żeby na waszych stołach chleba nigdy nie zabrakło. 
- Dziękujemy za całoroczną pracę, za efekty, za zboże, owoce, warzywa, które służą wszystkim nam – mówił starosta Bogdan Pągowski. Przy okazji podziękował samorządowi gminy za współpracę z powiatem, za wspólną ostatnią inwestycję – I etap drogi z Leszczydołu do Ochudna. – Rozpoczynamy remont interny i kardiologii – dodał – i też chcę podziękować radzie gminy, panu wójtowi za udział finansowy w tej inwestycji, bo bez pomocy gmin nie byliśmy w stanie udźwignąć tego remontu. Remont wartości ponad 14 mln zł będzie ukończony w przyszłym roku.
W liście, odczytanym przez prowadzących uroczystość Jakuba Rutkę i Stanisława Orłowskiego, marszałek Adam Struzik napisał m.in.: „Ten radosny dzień jest ukoronowaniem całorocznego trudu rolników i ich rodzin. To hołd i wyraz szacunku złożony wszystkim rolnikom za ich ciężką pracę i przywiązanie do ziemi”.
Został też odczytany list od europosła Jarosława Kalinowskiego, mieszkańca naszego powiatu. List do rolników od premiera Mateusza Morawieckiego przeczytała Joanna Bala, dyrektor oddziału regionalnego KRUS.
 
Nagrody

Nagrody za piękne wieńce otrzymało 9 sołectw: Bielino, Gołystok, Grodziczno, Janowo, Komorowo, Wólka Lubielska, Rząśnik, Nowa Wieś, Wielątki, a także Dąbrowa – za dekorację sceny. 
Firmy skupujące mleko od rolników nagrodziły największych producentów. Od firmy Mleks z Wyszkowa nagrody otrzymali: Zbigniew Jasiński z Wólki Lubielskiej, Jan Grzymała z Wielątek, Wiesław Orłowski, Wiesław Suchta i Bogdan Suchta – z Janowa, natomiast od OSM Grodzisk Maz. – Jan Kucharczyk, Jarosław Kołodziejski, Marek Suchta, Jan Borkowski, Franciszek Mielczarczyk, Andrzej Grzesiak, Dariusz Kucharczyk, Jerzy Marzoch, Stanisław Orłowski i Roman Stopka.
W konkursie wiedzy o ruchu drogowym, zorganizowanym przez WORD, główną nagrodę – rower wylosował Adam Wołosz, członek zespołu Droga na Ostrołękę. W konkursie KRUS zwyciężyła Celina Sośnicka z Rząśnika.  
 
Białe Kurpie, kapela i...

Ważną rolę w kultywowaniu polskiej tradycji odgrywają zespoły ludowe. Dwa z nich wystąpiły na dożynkowej scenie. Zespołem Kurpie Białe z Rząśnika, który działa od 2011 r. przy Stowarzyszeniu Srebrnego Wieku, kieruje Teresa Włodarczyk. Zespół jest dobrze znany mieszkańcom gminy, ale zawsze potrafi czymś zaskoczyć. Tym razem były to pieśni o tematyce dożynkowej, z własnymi słowami do znanych melodii, oraz żartobliwy utwór „Przyjdź na ławeczkę”.
Wystąpił też drugi lokalny zespół, niedawno powstała Kapela Ludowa z Dąbrowy, grająca w składzie: Krystyna Krawczyk (instrumenty perkusyjne), Sylwester Chojnacki (pedałówka) i Jerzy Węcławski (skrzypce). 
Od 17.00 na scenie królowali: kapela country Droga na Ostrołękę, śpiewający włoskie przeboje Andrea Lattari, girlsband Top Girls oraz Fanatic, jeden z pierwszych zespołów disco polo.
Wybory 2024 - Iwona Wyszyńska
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość