RZĄŚNIK: Rów niezgody (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Rów niezgody (foto)

12.10.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Dyskusję na sesji rady gminy 27 września wywołała uchwała o dotacji dla spółek wodnych. Gmina chce w tym roku przekazać na oczyszczenie rowu długości 8 km, od Narwi do Wincentowa, 10 tys. zł. Jedna z radnych zarzuciła wójtowi, że sprawa zbyt długo się wlokła. Wójt natomiast uważa, że zrobił w tej sprawie wszystko, na co pozwala prawo. 
 
- Uchwała związana jest głównie z miejscowością Wola Polewna – wyjaśniła na sesji skarbnik gminy Bożena Koch (na fot.). – Musicie państwo podjąć uchwałę ogólną, która określa cel udzielenia dotacji. 
W budżecie przewidziano 10 tys. zł jako dotację dla spółek wodnych. – Z tym, że mamy zapisane w uchwale, że dotacja nie może być większa nić 80% kosztów, np. jeżeli spółka wodna realizuje inwestycję za 20 tys. zł, to my nie damy więcej niż 80% 20 tys. zł.
Uchwała będzie obowiązywała też na lata przyszłe, nie tylko w tym roku, nie podaje się w niej kwoty dotacji, bo kwota jest w budżecie.  – Uchwała określa ogólne zasady udzielania dotacji – zaznaczyła pani skarbnik. – Z chwilą, kiedy ona wejdzie w życie (14 dni po ogłoszenie w Dzienniku Urzędowym Województwa Mazowieckiego – EB), będziemy mogli na BIP-ie umieścić ogłoszenia o tym, że gmina ogłasza konkurs dla spółek wodnych. 
Jak wyjaśniła, wtedy spółki wodne mogą przestawić kosztorys inwestycji, a z otrzymanej dotacji muszą rozliczyć się do końca roku.
Radna Marzena Wielgolewska zarzuciła władzom gminy, że właściwie nic w tej sprawie nie zrobiły. 
- Zrobiłem w tej kwestii bardzo dużo – odpowiedział wójt Paweł Kołodziejski. – Zrobiłem taki ruch, czego powszechnie nikt nie wykonał. Czuję się zadowolony, usatysfakcjonowany. Myślę, że tu bardzo dobrze współpracowaliśmy z panią sołtys z tego terenu, która na rzecz tych remontów od rolników zebrała pewną kwotę pieniędzy, a my zrobiliśmy wszystko, co w tej kwestii mogliśmy uczynić. To nie jest zadanie gminy – przypomniał wójt, dodając, że procedury w tej sprawie są zupełnie inne, niż początkowo się wydawało, a gmina musiała trzymać się drogi prawnej. – Chcieliśmy przejrzyście, transparentnie – zaznaczył.
- Pan Suchta uprzedzał, że RIO może odrzucić nam taką uchwałę – zaznaczyła radna Wielgolewska. – Jako radna już wiedziałam o tym w miesiącu kwietniu, a pan jako administrator tej gminy od 8 lat tego nie wiedział?! – dziwiła się.
Sołtys Plewicy Wiesława Maliszewska, poproszona przez wójta o wyjaśnienia, potwierdziła jego słowa. Powiedziała, że do sierpnia problemy stwarzał pan Suchta, kierownik spółek wodnych, bo chciał oczyszczać rów tylko do Plewicy (zostałoby 1,5 km) – I rolnikom znowu po łąkach by się rozlała woda – zauważyła sołtys. Poinformowałą, że skarga była składana nawet do sejmowej komisji. – Szło to drogą powolną, ale udało się – podsumowała.
Office Expert
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
DŁUGOSIODŁO: Bezpieczni w Blochach

DŁUGOSIODŁO: Bezpieczni w Blochach

Jak co roku szkoła w Blochach wzięła udział w programie Akademia Bezpiecznego Puchatka. Przeprowadzono zajęcia związane z bezpieczeństwem oraz z przydatną dla dzieci tematyką efektywnego zapamiętywania, treningu koncentracji, nauki selekcji informacji i rozwijania kreatywności. 
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

BRAŃSZCZYK: Radosne 100 plus (foto)

Sto pierwsze urodziny Józefy Jechny, mieszkanki Nowej Wsi w gminie Brańszczyk, stały się asumptem do zasięgnięcia wiedzy o tzw. matuzalemowych latach i średniej długości życia w Polsce i na całym świecie. Ale przede wszystkim do poinformowania, że we wtorek 6 lutego 2018 roku Szacowną Jubilatkę odwiedzili w jej rodzinnym domu, by złożyć życzenia, wójt Mieczysław Pękul, kierownik USC Teresa Kasprowicz, przewodniczący rady gminy Sławomir Gałązka, radny wojewódzki Marian Krupiński oraz proboszcz parafii Białebłoto ks. Tomasz Tymiński.
zobacz więcej
SOMIANKA: Husarz z Barcic

SOMIANKA: Husarz z Barcic

Krzysztof Augustyniak, mieszkaniec Barcic od 13 lat, prowadzi stajnię „Nad rozlewiskiem”. Jako rekonstruktor zajmuje się XVII wiekiem – najpiękniejszym czasem husarii, polskiej jazdy zaliczanej do najskuteczniejszych formacji wojskowych w dziejach kawalerii. W dniach 10-11 września w Wiedniu brał czynny udział w obchodach 333. rocznicy odsieczy wiedeńskiej.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK zaprasza na festyn

BRAŃSZCZYK zaprasza na festyn

Na doroczny Festyn Sportowo – Rekreacyjny gmina Brańszczyk zaprasza już w najbliższą niedzielę 7 sierpnia.
zobacz więcej
Odwiedź naszą stronę www Odwiedź nas na facebooku