RZĄŚNIK: Pragniemy podtrzymać piękną polską tradycję (foto)

Powiat

RZĄŚNIK: Pragniemy podtrzymać piękną polską tradycję (foto)

12.01.2018
autor: Elżbieta Borzymek
Gminę w Powiatowym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek w Wyszkowie będą mieli zaszczyt reprezentować uczniowie szkół podstawowych w Rząśniku, Porządziu i Starym Lubielu. Dwa zespoły i solistka wyszli zwycięsko z gminnej rywalizacji, bardzo wyrównanej, budzącej emocje, chwilami wzruszenie. Organizatorem gminnego przeglądu, który odbył się 12 stycznia, była Szkoła Podstawowa w Komorowie. 
 
- Wspólne kolędowanie zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości – zauważyła dyrektor szkoły w Komorowie Ewa Kłos. – Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością, tym wszystkim, czego nam na co dzień brakuje… Pragniemy zachęcać wszystkich do śpiewania tych utworów, podtrzymać piękną, polską tradycję.
Wykonawców oceniało jury: Irena Zdunek, instruktor muzyki w WOK Hutnik, szefowa rewii „Sylaba”, Renata Powichrowska, instruktor Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Daria Galant, pisarka, reżyserka, poetka. Po wysłuchaniu wykonawców jury przyznało, że poziom był wysoki i wyrównany, szczególnie w najmłodszej kategorii brakowało możliwości przyznania miejsc ex aequo. 
 
Jury w kategorii klas 0-III zdecydowało przyznać I miejsce zespołowi ze Szkoły Podstawowej w Rząśniku – Maria Łada, Zuzanna Prus, Tobiasz Baranowski, Julia Ćwik, Alicja Jóźwiak –  za wykonanie szczególnie popularnej w tym roku „Pastorałki od serca do ucha” (opiekunowie Anna Gerek, Kamila Słomczyńska i Beata Wójcik). II miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej w Komorowie – Paweł Jastrzębski, Aleksandra Grzymała, Izabela Jóźwiak, Patrycja Skoczeń – który wybrał ten sam utwór (op. Hanna Wóltańska i Halina Pikora). Na III miejsce zasłużyły solistka i tańczące aniołki ze Szkoły Podstawowej w Porządziu – 
Blanka Bloch oraz Gabriela Brzostek i Lena Cierlica, które zainscenizowały „Aniołka najładniejszego” (op. Marzena Zwolińska i Barbara Włodarczyk).
Swoje szkoły reprezentowali także: SP Bielino – Maja Ślesicka (op. Monika Wróbel), SP Dąbrowa – Maja Kostrzewa, Zuzanna Polak i Tobiasz Kołodziejczyk (op. Martyna Głowacka, Katarzyna Kucharczyk), SP Stary Lubiel – Bartłomiej Gołębiewski, Julita Bloch, Nikola Długołęcka, Julia Wróbel, Julia Żołyńska (op. Jolanta Żołyńska).
 
W kategorii kl. IV-VI zwyciężył zespół ze Szkoły Podstawowej w Porządziu – Łucja Zwolińska, Sandra Napiórkowska, Dawid Przychodzki, Jakub Kępka i Kajetan Karłowicz – w pięknym opracowaniu na głosy i instrumenty wykonał „Zasypia świat mroźną nocą” (op. Marzena Zwolińska i Barbara Włodarczyk). II miejsce wyśpiewała kolędą „Cicha noc” uczennica Szkoły Podstawowej w Komorowie Oliwia Jastrzębska (op. Ewa Kłos). III miejsce jurorzy przyznali zespołowi – Julia Wróbel, Mariola Karkowska, Amelia Fornalska – ze Szkoły Podstawowej w Starym Lubielu za wykonanie „Mroźnej ciszy” (op. Dorota Nawrocka).
W tej kategorii wystąpili także: SP Bielino – Julia Szymańsk,a Amelia Sieńkowska, Katarzyna Nowacka, Aleksandra Zdunek (op. Marta Maliszewska), SP Rząśnik – Anna Łach i Bartosz Ponichtera (op. Jolanta deptała, Bogusława Balcerzak). 
 
W kategorii kl. VII oraz II i III gimnazjum zwyciężyła Aleksandra Marzoch, również uczennica Szkoły Podstawowej w Starym Lubielu, utworem „Mario, czy już wiesz?” (op. Dorota Nawrocka). II miejsce zajął zespół ze Szkoły Podstawowej w Porządziu – Maria Łada, Karolina Kulesza, Izabela Szymańska, Oliwia Piecychna i Liwia Cierlica –   wykonawca „Gwiazdki świecą nad stajenką” (op. Marzena Zwolińska i Barbara Włodarczyk). III miejsce na podium przypadło Martynie Kołodziejczyk i Alicji Soliwodzie z gimnazjum w Rząśniku, które zaśpiewały „Zaśnij dziecino” (op. Krzysztof Ślubowski).
W tej grupie wiekowej wystąpili także: SP Bielino – Zuzanna Godlewska (op. Marta Maliszewska), SP Komorowo – Zuzanna Sitek, Julia Świderska, Wiktoria Kwiatkowska, Konrad Archaiki, Dawid Piątek (op. Ewa Kłos).
 
Dyplomy nauczycielom, którzy włożyli ogromny wkład pracy w przygotowanie młodych wykonawców, oraz laureatom przeglądu wręczył zastępca wójta Paweł Abramczyk. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali takie same upominki. 
 
Fotobudka star - poziom
Komentuj, logując się przez Facebooka, Google+, Twittera, Disqus LUB pisz jako gość
SOMIANKA: Biblioteka. Oczywiście!

SOMIANKA: Biblioteka. Oczywiście!

- pod takim hasłem w dniach 8-15 maja był obchodzony XIV Ogólnopolski Tydzień Bibliotek, coroczna akcja organizowana przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Przyłączyła się do niej biblioteka gminna w Somiance. Do odwiedzania biblioteki i wypożyczania książek zaprasza wszystkich mieszkańców, od najmłodszych po najstarszych. 
zobacz więcej
SOMIANKA: Emocje, miłość, akcja sensacyjna, wątki kryminalne, thriller w jednym (foto)

SOMIANKA: Emocje, miłość, akcja sensacyjna, wątki kryminalne, thriller w jednym (foto)

Agnieszka Lingas-Łoniewska  ze swoimi czytelniczkami, wśród nich nie zabrakło fanek w klubowych czerwonych koszulkach Sekty Agnes, spotkała się w GOK w Somiance w sobotę 21 maja. Na rynku wydawniczym działa zaledwie od 2009 r., a wydała już 19 swoich książek i pojawiła w trzech antologiach. Jej kolejne powieści stają się bestsellerami. Mówi się, że uprawia literaturę kobiecą, ale ona się z tym nie zgadza.
zobacz więcej
BRAŃSZCZYK: Demokracja w wydaniu gminy

BRAŃSZCZYK: Demokracja w wydaniu gminy

Janina Demetriou-Warburton oskarżyła wójta Mieczysława Pękula o dopuszczenie się samowoli. Na ostatniej w minionym roku sesji rady gminy wójt odniósł się do zarzutów. Wyjaśnienia skierował do obecnych, wśród których nie było skarżącej. – To kłamstwo, mnie to specjalnie nie dziwi, bo każda jedna notka, pisana przez tę panią, zawsze połączone jest z insynuacją, kłamstwem. Wiem, dlaczego pani dzisiaj nie ma, bo bym sobie z nią podyskutował – uznał wójt.
zobacz więcej
RZĄŚNIK: Dyskusja na temat WKS

RZĄŚNIK: Dyskusja na temat WKS

Na realizację programu współpracy z organizacjami pozarządowymi i innymi podmiotami prowadzącymi działalność pożytku publicznego gmina na 2018 r. zaplanowała 90 tys. zł. Mimo że sprawa była dyskutowana na komisjach, także na sesji wywołała emocje i dyskusję, szczególnie wokół WKS Rząśnik.
zobacz więcej
censor jpk
censor jpk
mrówka inwentaryzacja 2018

Sonda

Wybieramy Dzielnicowego Roku 2017:
20.09% (595 głosów)
3.81% (113 głosów)
9.89% (293 głosów)
9.86% (292 głosów)
1.76% (52 głosów)
1.92% (57 głosów)
17.52% (519 głosów)
25.39% (752 głosów)
5.03% (149 głosów)
1.38% (41 głosów)
1.65% (49 głosów)
1.69% (50 głosów)
manhattan